Pazartesi, Eylül 26, 2022

Yüzey İşlem Ve Kaplama Teknolojileri Buluştu

Dünyanın önde gelen Endüstriyel Kaplama Teknolojileri Fuarı olan PaintExpo’nun Avrasya ayağı, PAINTEXPO EURASIA 2019 ve Uluslararası Yüzey İşlem ve Galvaniz Teknolojileri Fuarı, SURTECH EURASIA 2019 fuarları başarıyla tamamlandı.

Özellikle yeni nesil robot teknolojileri öne çıktığı bu büyük organizasyona 55 ülkeden gelen ziyaretçi ve alım heyetleri büyük ilgi gösterdi. Türkiye’nin korozyon nedeniyle kaybının vardığı boyut ve korozyonla milli mücadele çağrısı organizasyonun öne çıkan konuları arasında yer aldı.

Robotik dönüşüm hız kazanıyor

Fuarlar kapsamında düzenlenen panelde sektörün önemli isimleri yer aldı. VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören konuşmasında sektörün dönüşmeye başladığını vurguladı.

Ara ve direk kademe elemanlarının bulunmasının zorluğuna dikkat çeken Güngören, sürdürülebilir kalitenin yükselmesi için sektörün hızla robotlar ve robotik uygulamalarla yönlendiğini ifade etti.

Korozyonla mücadeleye önem verilmesi gerekiyor

Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu ise korozyonla mücadelenin önemine dikkat çekti. Bu konuda atılabilecek ilk adımlardan birinin kamu ihale şartnamelerine korozyonun eklenmesi olduğunu belirten Kınoğlu, galvaniz işlemiyle malzemenin 70 yıl dayanabilir hale geldiğini de hatırlattı.

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı H. Yener Gür’eş ise, Türkiye’nin korozyon nedenli kaybının 50 milyar doları bulduğunu tahmin ettiklerini, bunun en az 7,5 milyar doları geri kazanılabileceğini belirtti. Korozyonla mücadelenin milli mesele olması gerektiğini ifade etti.

55 ülkeden ziyaretçi ve alım heyetleri ile verimli fuar

22’si yabancı 84 katılımcının yer aldığı, endüstriyel kaplamanın lider organizasyonu PAINTEXPO EURASIA 2019 fuarı ve eş zamanlı yapılan yüzey işlem ve galvaniz sektörünün bölgesel liderlerinin buluştuğu 26’sı yabancı 66 katılımcının boy gösterdiği SURTECH EURASIA 2019 fuarları sektörü buluşturdu.

Bu fuarlara toplam 55 ülkeden 411’i yabancı 4 bine yakın ziyaretçinin ve çok sayıda alım heyetinin katılım gösterdi. Bölgenin liderlerinin buluştuğu fuarlara en çok Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, İngiltere, İran, İtalya, Özbekistan, Suudi Arabistan’dan ziyaretçilerin katıldığı kayda geçti.

Yüzey işlem ve endüstriyel kaplama teknolojileri buluştu

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi kapsamında, yüzey işlem ve endüstriyel kaplama teknolojileri ihracatın arttırılması ve global marka hedeflerine ulaşılabilmesi anlamında büyük öneme sahip.

Özellikle bu iki teknoloji, pek çok ürünün fiyatını belirleme ve tüketici cazibesini arttırma konusunda oldukça önemli etkenlerden olan pürüzsüzlük, dayanıklılık ve göz alıcılık gibi özellikleri sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol