Dünden Bugüne ALMANYA

25 Ocak 2019

 

Hazırlayan: Çağla Köksal

ALMANYA

 

Köklü Tarihi, Gelişmiş Ekonomisi ile Dünden Bugüne ALMANYA

Orta Avrupa’da, kuzeyinde Baltık Denizi, Kuzey Denizi ve Danimarka, doğusunda Polonya ve Çekya, güneyinde İsviçre ve Avusturya, batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda bulunan Almanya büyük bir yüz ölçümünün yanı sıra Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahip ülkesidir.

Almanya, Gulf Stream (sıcak su akıntısı) etkisi altında kaldığı için genel olarak ılıman iklime sahiptir. Bulunduğu konum itibariyle birçok hayvan ve bitki çeşidine ev sahipliği yapar. Yabani yaşam parkları, su altı ve kuş parkları oldukça ünlüdür. Berlin Zoolojik Bahçesi 14.000 hayvana ev sahipliği yaparak dünyanın en çok hayvana sahip hayvanat bahçesidir.

ALMANYA

Almanlar Tarih Sahnesine Çıkıyor
Almanya’nın tarih sahnesine baktığımızda Charlemagne İmparatorluğu’ndan bahsedebiliriz. İmparator Charlemagne’nın ölümünden sonra imparatorluk parçalara ayrılmış, Roma’da Papa’nın I. Otto’yu kral ilan etmesiyle Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu kurulmuştur. 1789 yılında Almanya Fransız Devrimi’nden sonra II. Dünya Savaşına kadar geçen süreçte Napeleon Bonaparte’ın ordusunun öncülüğünde Fransız işgali yaşanmıştır. Bu işgallerden sonra takvimler 1814-1815 yılını gösterdiğinde Avrupa haritasında değişiklikler yaşanmış ve eski devletçikler tekrardan bir oluşum içine girmiştir.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Prusya, Almanları kendi bünyelerinde bulundurmak istemişler ve bu çekişmeli ortamda galip gelen taraf Prusya olmuştur. 1870-1871 yılında Alman-Fransız Savaşı’nı Almanlar kazanmış Prusya Kralı I. Wilhelm Alman İmparatoru ilan edilmiştir. İlerleyen yıllarda I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı boy gösterdikten sonra 3 Ekim 1990 yılında Federal Alman Cumhuriyeti ile Alman birliği yeniden sağlanmıştır.

ALMANYA

Almanya Modern Ekonomi ile Fark Yaratıyor
Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri kabul edilen Almanya’nın ekonomisi her geçen yıl daha ileri seviyeye doğru gitmektedir. Özellikle gelişmiş alt yapısı sayesinde yollar ve demir yolları günlük hayatta önemli yer tutmaktadır. Bu yüzden taşımacılık alanında hatırı sayılır gelişmeler ve teknolojiler kullanıldığından otomobil, vagon, yarış arabaları, kara taşıtları ekonominin temelini oluşturan başlıklardır

Almanya’da fazla yer altı kaynağı bulunmadığından maden endüstrisi kömür ve potasyum tuzu çıkarılması üzerine kurulmuştur. Bu havzalarda yılda 200 ton kömür çıkarılmaktadır. Ancak, modern ekonomi noktasına odaklandığımızda mühendisliğin çok önemli bir yer tuttuğunu görebiliriz. Dünya üzerindeki baskı ekipmanlarının %42’si Almanya’da üretilmektedir. 1 milyondan fazla insan Elektronik Mühendisi olarak dünyada saygınlık kazanmış önemli firmalarda çalışmaktadır.

ALMANYA

Türkiye ile Güçlü Ticari İlişkiler
Türkiye-Almanya ithalat- ihracat ürünlerine baktığımızda; Almanya’nın ihraç ettiği ürünler arasında, vagon, otomobil ve kara taşıtları gelirken, ithal ettiği ürünler arasında kara taşıtları için aksam ve parçalar, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar ile diğer gazlı hidrokarbonlar yer almaktadır.

2017 yılında Almanya’ya ihracatımız 15,1 milyon Dolar seviyelerine ulaşmıştır. İthalatımız ise 21,3 milyon Dolar olarak gerçekleşirken iki ülke arasındaki ticaret hacmi 36,4 milyar Dolar’dır. 2017 yılından önceki yıllara göre kıyasladığımızda %3,1’lik artış söz konusudur.

Son yıllarda ülkemizde 7.110 Alman sermayeli firma bulunmaktadır ve yabancı sermayeli firmaların başında Almanya gelmektedir. Merkez Bankası’nın verilerini inceleceğimizde Almanya, 2002-2017 döneminde 9 milyar 155 milyon Dolar doğrudan yatırım ile Türkiye’de 5. ülke konumundadır.

ALMANYA

Yine söz konusu olan dönemde Almanya’daki Türk yatırımların toplamına baktığımızda 2 milyar 260 milyon seviyelerini görmemiz mümkündür.

7 Madde ile Almanya
1. Şairler, düşünürler ve sanatçılar ülkesi olan Almanya, 300 şehir ve devlet tiyatrosuna, 130 profesyonel orkestraya, 25 binin üzerinde kütüphaneye, 5700’ün üzerinde müze ve uluslararası çapta koleksiyonları bulunan 630 sanat galerisine sahiptir.
2. Dünyanın en büyük halk festivali olan Oktoberfest Almanya’nın Bavyera eyaletinin Münih şehrinde gerçekleşmektedir.
3. 1700 tane köprüsü ile Venedik’i geride bırakmayı başarmıştır.
4. Otomotiv, prefabrik ev, jelibon ve hatta telli defter ile dünyaca ünlü buluşların ev sahipliğini yapmaktadır.
5. Berlin’de bulunan ve dünyanın en büyük hayvanat bahçesi olan Zoologischer Garten Almanya’da yer almaktadır.
6. Kimya, fizik, edebiyat ve barış dallarında 102 Nobel Ödülüne sahip olarak dünyada en çok Nobel Ödülü alan ülkedir.
7. Almanya dünyanın en büyük otomobil üreticisi konumdadır.

ALMANYA

Kaynakça
http://tarihlervekulturler.blogcu.com/almanyanin-kurulusu-vetarihi/5009126
http://www.orangesmile.com/gezirehberi/almanya/ekonomisi.htm
http://www.mfa.gov.tr/almanya-ekonomisi.tr.mfa
https://www.hotcourses-turkey.com