UnivarSolutions’ın Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Orta Doğu Bölge İş Müdürü Halil Kuzucu

03 Mayıs 2019

UnivarSolutions’ın Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Orta Doğu Bölge İş Müdürü Sayın Halil Kuzucu ile keyifli bir  röportaj gerçekleştirdik. Kuzucu, firmalarının projeleri ve yenilikleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.  

Halil Kuızucu

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İlk, orta ve lise öğrenimimi Yalova’da bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Okul ve mezuniyet sonrasındaki kısa iş deneyimlerim sonrasında sektöre ilk adımımı, 2005 yılı başında Eral- Protek isimli kimyasal hammadde dağıtım şirketinde Boya&Yapı Kimyasalları Satış Mühendisi olarak attım. Daha sonrasında, ürün müdürlüğü, satış müdürlüğü görevlerini yönettim. Şu anda Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Orta Doğu Bölge İş Müdürü CASE (Boya, Yapı, Yapıştırıcı, Kompozit) rolünü yönetiyorum. 1980 doğumluyum, evli ve 1 çocuk babasıyım.

UnivarSolutions’ın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden ve Türkiye yapılanmasından bahsedebilir misiniz?
Univar Kimya benim de bünyesinde bulunduğum Eral-Protek ve Amerika merkezli BCS firmalarını 2011 yılında satın alarak Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Eral-Protek daha çok CASE, Kauçuk, Plastik gibi sektörlere özel kimyasallar ve servisler sağlayan bir aile firmasıydı, BCS’de birçok sektöre ağırlıklı olarak, solventler, alkoller ve benzeri genel kimyasalları sağlayan ve sektörde bilinen bir firmaydı. Dolayısıyla bu iki firmanın birleşmesiyle hem özel kimyasallar hem de genel kimyasallar alanında geniş bir bilgi birikimi ve sektörel deneyimi olan Univar Kimya yaratılmış oldu ve bu iki firmanın sinerjisini daha ilk günden hissetmeye başladık.

Univar Kimya’nın kurulmasından sonra Avrupa’da kuvvetli olduğumuz, gıda, kozmetik ve ilaç kimyasalları bölümlerinin Türkiye’de yaratılması süreci başarıyla tamamlandı, ekibimizin, teknik alt yapımızın ve sistemlerinizin UnivarSolutions’ın yapısıyla uyumu sürecinin bitmesinden sonra müşterilerimize uluslararası bilgimizi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde aktarma şansını bulduk. Açıkçası UnivarSolutions uluslararası bir firma olmasına rağmen iç iletişimi ve paylaşımı çok yüksek bir firmadır dolayısıyla hem teknik laboratuvarlarımızın hem de deneyimli ekibimizin bilgileri ve yönlendirmeleri Türkiye ve yakın çevremizde pazar payımızı artırmamızda her zaman çok faydalı oldu. 2011-2019 yılları arasındaki sürece baktığım zaman çok hızlı geçen zaman ama bir o kadar da sağlıklı büyüyen bir yapı görüyorum, büyüme rakamlarımızla UnivarSolutions’ın için de her zaman önem ve değer teşkil eden bir ülke konumunda olduk. Şu anda yaklaşık 65 kişilik ekibimiz, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki depo servislerimiz ve tarihsel güvene dayalı bayilik ağımızla kimyasal hammadde dağıtım sektörünün önemli ve yönlendirici konumunda bir üyesiyiz.

“Şu anda yaklaşık 65 kişilik ekibimiz, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki depo servislerimiz ve tarihsel güvene dayalı bayilik ağımızla kimyasal hammadde dağıtım sektörünün önemli ve yönlendirici konumunda bir üyesiyiz.”

UnivarSolutions’ın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?
Hali hazırda boya, yapı kimyasalları, yapıştırıcı, kompozit, plastik, gıda, ilaç, kozmetik&kişisel bakım, kauçuk, deterjan, agro, tekstil sektörlerine hizmet veriyoruz; bu sektörler haricinde de ürünlerimizin kullanıldığı birçok genel kimyasal ürün grubunda da mevcut güçlü satışlarımız bulunuyor.

Hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Türkiye her zaman UnivarSolutions için potansiyeli ve gelişim fırsatı yüksek bir ülkedir. Biz de UnivarSolutions Türkiye çalışanları olarak bu büyük fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. Kısa vadede hedefimiz hizmet verdiğimiz sektörlerdeki gücümüzü güvenilir, yenilikçi ve yüksek kaliteli ürün ve servis veren firmalarla artırmaktır. Kuvvetli olduğumuz sektörlerin içindeki alt sektörlere odaklanmış durumdayız. Ayrıca ihracat bizim için her zaman önemli bir hedef ve yakın bölgemizde, politik ve ekonomik sıkıntıları olmayan ülkelerle ilişkilerimizi güvenli bir şekilde artırmak için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Satışa destek veren diğer bölümlerimizin önemli destekleri sayesinde tedarik zinciri, depolama ve lojistik anlamında fark yaratacak projeler ile müşterilerimizin taleplerini yerine getirmek için önemli gelişmelerimiz hayata geçmek üzere. Son olarak uluslararası teknik ekiplerimizin ve laboratuvarlarımızın desteğini yerel taleplerle birleştirip ülkemizin taleplerine yönelik hatta her firmaya ayrı ayrı yönelik teknik destek çalışmalarımız mevcut.

“Dijital Dönüşüm UnivarSolutions yönetiminin önem verdiği projelerden bir tanesi ve halihazırda dijital dönüşüm ekibimiz çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor.”

Endüstri 4.0 sizler için ne ifade ediyor? Bununla ilgili proje ve çalışmalarınız nelerdir?
Endüstri 4.0 ülkemizin sanayi gelişimi açısında önemli bir adımdır ve sektörden bağımsız olarak hızlı fakat doğru bir şekilde sanayinin her aşamasında kurulması ve uygulanması gereken bir sistemdir. UnivarSolutions olarak uluslararası bilgi birikimimizi bu tarz uygulamalarda çok net görebiliyoruz, kullandığımız uçtan uca ERP, CRM ve diğer yazılım ve sistemler sayesinde izlemesi, kontrolü çok daha kolay ve etkili bir sisteme sahibiz.

Günümüzde yaşam kaynaklarımızın tehlike altında olması nedeniyle, çevresel önlemlerin gerekliliği daha da artmış durumda. Sürdürülebilir bir gelecek için yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Sürdürülebilir bir gelecek ve güvenlik, UnivarSolutions için attığımız her adım öncesinde kontrolünü dikkatle yaptığımız en önemli parametrelerdir. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İlkeleri’ni destekleme taahhüdünü teyit ederek devam eden sürdürülebilirlik taahhüdümüzü her zaman doğruluyoruz. Bu ilkelere bağlılığımız ve desteğimiz, UnivarSolutions’un mevcut ekonomik, etik, çevresel ve sosyal standartlar üzerine inşa etmesine izin verirken, uzun vadeli sürdürülebilir büyüme sağlamaktadır. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan, bir imza sahibi olan firmamız, sadece operasyonlarımızda değil aynı zamanda tedarik zincirimizde daha sorumlu ve sürdürülebilir işler yürütmeye yardımcı olmaktadır. 2007 yılından beri sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlıyoruz ve isteyen herkes web sayfamız üzerinden kolayca ulaşabilir. UnivarSolutions’ın sürdürülebilirlik hedeflerini enerji ve emisyonlar, kaynak kullanımı, sevkiyat sorumluluğu, güvenlik, sürdürülebilir tedarik zinciri, eşitlik ve çeşitlilik olmak üzere altı ana başlıkta konumlandırıyoruz.

UnivarSolutions

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme pek çok sektöre yenilikçi fırsatlar sunuyor. UnivarSolutions olarak dijital dönüşümle ilgili çalışmalarınız nelerdir?
Dijital Dönüşüm UnivarSolutions yönetiminin önem verdiği projelerden bir tanesi ve halihazırda dijital dönüşüm ekibimiz çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Müşteri deneyimini geliştirmek, talep üretmek ve iş yapmayı kolaylaştırmak için dijital araçlardan yararlanıyoruz. Geçtiğimiz yıl UnivarSolutions, 100’ün üzerinde dijital uzman ile yenilikçi bir çalışma alanına sahip olduğu yeni küresel dijital merkezini Warrenville Kampüsü Tesisi’nde tanıttı. Tesis, çeşitli endüstri lideri ve dönüşümsel dijital çözümler geliştirmeye odaklanmaktadır. Aynı dönemde firmamız tedarikçi ortakları için “Dijital Gün” programı organize etti. “İş birliği yap, inovasyon yap, büyü” temasıyla etkinliğe 80’den fazla tedarikçi katıldı Yeni teknoloji ürünü Global Dijital merkezimiz, müşteri deneyimini geliştirmek ve farklılaştırmak,pazar erişimini artırmak ve büyümeyi hızlandırmak ve tedarikçiler için üstün bir ortaklık deneyimi oluşturmak için çözümler sunmaktadır.

Bunun yanında univarsolutions.com, myunivar.com, pestweb.com, chempoint. com gibi bence kimyasal hammadde distribüsyon servisinde en detaylı, kapsamlı ve kullanıcılarımız için en kolay bilgiye ulaşmanızı sağlayan web sayfalarımız  sayesinde dijital dönüşümü şirketimizin en önemli parçası haline getirmiş durumdayız.

UnivarSolutions
Eklemek istedikleriniz…

UnivarSolutions Türkiye adına, derginizde bize yer ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.