Wacker’in Bağlayıcısı Zemin Yüzeylere Estetik Katıyor

30 Mart 2020

Wacker, Silres BS6920 solvent içermeyen bağlayıcısı ile leke koruması sağlayan ve zemin yüzeylerini güçlendiren kaplamalar üretiyor.

Dünyanın önde gelen kimya firması WACKER çimento bazlı zeminlerin emprenye işleminde kullanılmak üzere mükemmel seviyede leke koruması sağlayan ve zemin yüzeyini sağlamlaştırıp optik olarak geliştiren yenilikçi solvent içermeyen bir bağlayıcı geliştirdi. European Coating Show 2017’de ilk kez görücüye çıkarılan Alfasilan teknolojisiyle geliştirilen Silres BS6920 su camları (sodyum silikat) veya silanlar için oldukça etkili bir alternatiftir. Bilhassa leke koruması özelliği Silres BS 6920’yi diğer bağlayıcılardan üstün kılmaktadır. Bu ürünün farkı, özellikle zeminin çok fazla kirletici maddeye ve yoğun yaya ve lastik tekerlekli araç trafiğine maruz kaldığı ve estetik görünmesinin istendiği durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Pek çok ülkede artık, mimarlar, gayrimenkul planlayıcıları ve proje uygulamacıları fayans, ahşap blok zemin, linolyum veya diğer kaplamalar olmadan doğrudan kullanılabilen beton veya çimento şaplı zeminleri tercih etmektedir. Bu yüzeyler estetik standartları karşılayacak şekilde taşlanıp cilalanır.

 

Bu nedenle motor yağı, yemeklik yağlar, plastifiyanlar (araç lastiğinden), içecekler, ketçap gibi sıvı maddeler veya diğer yiyecek maddeleri döküldüğünde bu gözeneklerden içeri girer. Gözeneklilik ayrıca zeminin mekanik dayanımını da azaltır.

Çimentolu yüzeylerin bir diğer özelliği de aşınmaya karşı çok fazla dayanıklı olmamalarıdır, bu durum yalnızca evler için değil aynı zamanda depolar, garajlar ve satış salonları zeminleri gibi yüzeyler için de önemli bir sorundur.

Bu bakımdan yüzeyleri kullanmadan kirlenmeye ve aşınmaya karşı korumalı hale getirmek gerekir.

Kullanılacak yöntem zemin üzerine binmesi beklenen yük türüne ve estetik gereksinimlere bağlı olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Agresif kimyasallarla temas etme ihtimali söz konusu değilse geliştirici genellikle farklı emprenye yöntemlerini tercih edecektir. EN 1504-2 standardına göre beton emprenyeleme yöntemi yüzey deliklerini kısmen veya tamamen dolduran bir işlemdir.

Silres BS 6920 inatçı leke bırakan maddelere karşı etkin koruma uygulanmış zemin yüzeyler bugün pek çok moda mağazasında, sergi ve satış salonunda, alışveriş merkezlerinde, bistrolarda, galeri ve müzelerde görülebilir.

 

Bununla birlikte bu zemin yapısı itibariyle sağlam ve dayanıklı olmasına rağmen herhangi bir işlem uygulanmadığında kir tutmaya eğilimlidir, bakımları zordur ve hemen aşınırlar.

Bu tip zeminleri korumak için genellikle emprenye işlemi uygulanır. Ancak, piyasada bulunan emprenye maddelerinin zemin yüzeyleri üzerinde uygulamada genellikle etkisiz olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan işleme rağmen zemin üzerine düşen sıvıların çoğu leke bırakmaktadır.

 

Bu sorun, mükemmel leke koruması özelliklerine sahip olan ve zemin yüzeyini daha sağlam hale getiren yüksek etkili, tek bileşenli emprenye malzemesi üretilmesini sağlayan Silres BS6920 ile çözülebilir. Beton ve çimento bağlayıcılı zemin şapları gözenekli bir yüzeye sahiptir.

Çimento bağlayıcılı bir test plakası yarısına herhangi bir işlem uygulanmamış diğer yarısı ise Silres BS6920 ile emprenye edilmiş. Soldaki parça inşaat malzemesi içine batırılmıştır ve üzerinde, çıkarılması zor bir leke kalmıştır.

Betonun emiciliğine ve işlem sırasında kullanılan madde miktarına bağlı olarak, beton yüzeyinde ince bir film oluşur.

Çimento esaslı zeminler için farklı teknolojiler kullanılarak özel emprenye maddeleri geliştirilmiştir. Bunlar arasında en yaygın kullanılan su camı (sodyum silikat) sistemleri olarak bilinen su bazlı silikat emprenye maddeleri ve solvent esaslı silan emprenye maddeleridir.

Ancak, inşaat sektörü müşterilerinin geri bildirimlerine ve Wacker’in kendi yaptığı test sonuçlarına göre bu teknolojilerin her ikisi de birçok ortak kirletici maddenin zorlayıcı etkileriyle karşı karşıyadır. Laboratuvar testlerinde kahve, kırmızı şarap, kola veya hardalın temastan 24 saat sonra emprenye edilmiş test plakasında kalıcı leke bıraktığı görülmüştür.

Silres BS6920, alfa-silan termine polieterler grubuna aittir. Tüm silan ile sonlandırılmış polieterlerde olduğu gibi Silres BS6920 de silan çapraz bağlanmasına uğrayarak neme maruz kalır kalmaz siloksan ağı oluşturur. Aminosilan katalizörü varlığında yeterince hızlı bir kürlenme sağlanır.

Wacker Ar-Ge uzmanları çimento esaslı zeminlere yönelik emprenye maddelerinde kullanılmak üzere özel bir polimer tasarladı. İlgili polimer için ana parametreler silan yapı taşının kimyasal yapısı ve polimer zincirlerin uzunluklarıdır. Yeni bağlayıcının kimyasal yapısı sayesinde zeminin işlem görmüş yüzeyi hem su hem de yağ geçirmez hale gelir.

Çapraz bağlı Silres BS6920 kuartz benzeri yapısı sayesinde alt katmanı mekanik olarak sağlamlaştırdığından işlem görmüş zemin aşınmaya dayanıklı hale gelir ve yoğun yaya trafiğine dayanabilir veya hatta üzerinde forklift, otomobil veya iş makinesi bile sürülebilir.

Güvenlik açısından ele alacak olursak Silres BS6920 solvent içermez ve tehlikesiz madde olarak sınıflandırılır. Parlama noktası 100’ün üzerindedir böylece yangın riskini azaltır.

Viskozitesinin düşük olması sayesinde Silres BS6920 solvent kullanılmadan da işlenebilir. Ancak, gerektiğinde solvent de eklenebilir. Aynı şekilde, nihai ürünün mekanik ve optik özelliklerini geniş sınırlar dahilinde ayarlamak için kuartz tozu dolgular, pigment veya başka katı maddeler de eklenebilir.

Kullanımı Kolaydır

Silres BS6920’den üretilen emprenye maddelerinin kullanımı oldukça kolaydır: bir mop (papas), kısa tüylü rulo veya havasız püskürtme tabancası kullanılarak istenen yüzeye uygulanabilirler. 24 saat sonra kürleme büyük ölçüde tamamlanır ve zemin üzerinde yürünebilir forma gelir. Alt katman çok fazla gözenekliyse (emicilik çok yüksektir) en iyi sonuçları almak için iki kat uygulamak gerekebilir. Emprenye maddesi emici bir alt katmana uygulanırsa ilk katman gözenekleri doldurur ve zemini sağlamlaştırır.

Malzemenin çoğu alt katmana ulaşır ve yüzey oldukça homojen görünür. Tamamen homojen, cilalanabilir ve parlak bir yüzey elde etmek için ikinci katın uygulanması gerekir. Oluşan film yüzey pürüzlülüğünü önemli ölçüde azaltır ve tekdüze, parlak bir yüzey oluşturur.

Sonuçlar

Mükemmel leke koruması, renk yoğunluğunun yakalanması ve mekanik sağlamlık Silres BS 6920 ile yapılan emprenye işlemi sonucunda elde edilen en önemli üç özelliktir. Çimento esaslı bir zemin, şeffaf Silres BS 6920 formülasyonu ile işlemden geçirilirse yüzey daha koyu, renkler daha yoğun ve canlı görünür.

“Bu optik etkiler pek çok mimarlık ve uygulama firmalarının istediği etkilerdir. Bu şekilde tasarlanan zeminler kaliteli görünmesi yanında sağlamlaştırma etkisi sayesinde zemin çizilmeye ve fırçalanmaya karşı daha dayanıklı hale gelmektedir Bununla birlikte, Silres BS 6920’nin en önemli faydası kirlenmeye karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Wacker’in mühendisleri Silres BS 6920 ile piyasada bulunan silikat ve silan esaslı emprenye maddelerini karşılaştırdı.Yirmi farklı malzeme ile testten geçirildi. 24 saat sonra önce kuru ardından ıslak mutfak havlusuyla silindi. Silikat ile yapılan emprenye işleminde 20 test maddesinden 14’ü leke bıraktı.”

“Silan ile yapılan emprenye işleminde leke bırakan test maddesi sayısı 7 iken Silres BS6920 ile bu rakam üçe düşmüştür. Bu sonuçlar (bkz. yanda) ürünün geleneksel teknolojilerle geliştirilmiş maddelere kıyasla kirletici maddelere karşı çok daha fazla koruma sağladığını gösteriyor”.

 

Wacker müşterileri hibrit zemin çözümlerini depolarda, park alanlarında, baskı betonlarında, dökme mozaiklerde koruyucu zemin kaplaması olarak başarıyla kullanmaktadır.

Tek bileşenli ve hızlı kürlenen Silres BS6920’nin uygulama işlemini kolaylaştırarak uygulayan kişi için zaman ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. BS6920 hem iç hem dış uygulamalara uygun bir şekilde formüle edilebilir; terrazo ve stone carpet sistemlerde bağlayıcı olarak kullanılabilir.

Tek bileşenli formülasyon, onarım kolaylığı, mükemmel leke ve çizilme koruması, solvent içermeyen formül ve kaplama sonrası yüksek nefes alabilirlik gibi faydalar ürünü şu an sektörde kullanılan geleneksel ürünlerden oldukça avantajlı bir konuma getirmektedir.

Örneğin, Silres BS6920’nin silan yapısı, kuartz benzeri yapısal birimlerden oluşan sıkı örgülü bir ağ oluşturacak şekilde değiştirilmiştir. Optimizasyon işlemi sayesinde viskozitesi düşük olan bağlayıcı çimento esaslı alt katmanın gözeneklerine derinlemesine nüfuz ederek kürlemeden önce bunları neredeyse tamamen doldurur, bunun sonucunda ise sert bir malzeme elde edilir.

 

zafer arslan, Burcu Atmaca Gölbaşı

Düzenleyen: Zafer Arslan

Teknik Satış Müdürü
Technical Sales Manager
IMCD Tic. Paz. ve Dan. Ltd. Şti.

 

Burcu Atmaca Gölbaşı
Satış Müdürü
Wacker Kimya Ticaret Limited Şirketi