Asil Kimya Yönetim Kurulu Baş. Ahmet Karamustafaoğlu ile Röportaj

04 Mayıs 2017

Boya sektöründe 30. yılı geride bırakan Asil Kimya Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karamustafaoğlu, ürün skalaları, Ar-Ge faaliyetleri, rakipleri arasından öne çıkmalarını sağlayan özellikleri, hedef ve projeleri hakkındaki sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Okuyucularımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1958 yılında İstanbul Beylerbeyi’nde doğdum. Çocukluğum ve gençliğim yine Beylerbeyi’nde geçti. Lise öğreniminden sonra hep ticaret ile iç içe oldum. Edindiğim çeşitli tecrübelerden sonra 1987 yılında da Asil Kimya’yı kurarak bizzat ticarete atıldım.

Ne kadar zamandır boya sektörüne hizmet vermektesiniz? Okurlarımıza firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

Boya sektöründe 30. senemizi kutluyoruz. Asil Kimya 1987 yılında kuruldu. İlk yıllarımızda tamamen boya hammaddeleri tedarik ediyorduk. Avrupa’dan önemli firmalarla kurduğumuz iş ortaklıkları ile kısa sürede adımızdan söz ettirdik.

Yıllar geçtikçe farklı sektörlerde yeni ürünler tedarik etmeye başladık ve sektör bazında büyümeye devam ettik. Son 10 yılda Uzak Doğu pazarına gözümüzü diktik ve kendi markalarımızı da oluşturmaya başladık.

Şu anda ürün portföyümüzde Avrupa, Çin, Kore’den birçok firma yer alıyor. Müşterilerimiz de bu alternatifli portföyümüze gün geçtikçe bizi daha çok memnun eden bir ilgi göstermeye başladı.

Boya sektöründe birçok firmayla kuruluşundan itibaren beraber çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. 30 sene içerisinde müşterilerimizle aramızda özel bir bağ kurmayı başardık. Şu anda da felsefemiz her zaman arayış içerisinde olarak en iyi hizmeti verebilmek.

Asil Kimya’nın vizyonundan bahsedebilir misiniz?

Vizyonumuz, kimyasal hammadde tedarikinde fark yaratan global bir kuruluş olmak. Açmak gerekirse; Asil Kimya olarak hedefimiz uluslararası alanda da ülkemizi en güzel şekilde temsil edecek atılımlarda bulunmak ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmek.

Bunu yapabilmek için şu ana kadar olduğu gibi öncü ve rekabetçi anlayışlarla müşterilerimizin ilk tercihi olmayı ve rakiplerimiz karşısında kalıcı üstünlükler kazanmayı kendimize hedef edindik. Asil Kimya olarak felsefemiz her zaman arayış içerisinde olarak en iyi hizmeti verebilmek.

Dünyada her şey bu kadar hızlı değişirken bizim de esnek görüşlü ve gerektiğinde hızlı kararlar alabilen bir yapımız olması gerektiğini düşünüyorum. Şahsım ve çalışanlarım olarak, ürün veya sektör bazındaki tüm yeni görüşleri ve yeni fırsatları çok büyük bir açık görüşlülükle karşılıyor, yeniliklere gitmekten korkmuyoruz.

Böylece Asil Kimya olarak katılımcı güçten doğan güzel bir sinerji ortaya çıkardık ve bu sinerji, şirket kültürümüzde ve karar mekanizmamızda önemli bir yere sahip oldu.

Ortak değerlere sahip ve hedefe odaklanmış çalışanlarımız, bizi biz yapan değerlerimiz ve 30 yıllık tecrübemiz ile vizyonumuzu gerçekleştireceğimize olan inancımız tam.

Asil Kimya

Ürün gruplarınız ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Asil Kimya olarak su ve solvent bazlı boya hammaddelerinin hemen hemen tümünü tedarik ediyoruz. Sınıflandırırsak,  titanyum dioksit, organik-inorganik pigmentler, aditif ve ajanlar, selüloz, mikronize grupları ve reçineler tedarik ettiğimiz bazı gruplar. Boya sektörü dışında yapı kimyasalları, plastik, tekstil ve deri gibi 14 farklı sektöre hizmet veriyoruz.

Ar-Ge faaliyetlerinizden ve yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? Ar-Ge çalışmalarında öncelikli hedefleriniz nelerdir?

Ar-Ge konusunda son yıllarda kendimizi çok geliştirdik ve büyük atılımlar yaptık. Tuzla’daki tam donanımlı Ar-Ge merkezimizde teknik ekibimiz sürekli çalışmalar gerçekleştiriyor. Ar-Ge merkezimiz ve devreye soktuğumuz Şanghay tedarik ofisimiz ile birlikte birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Çalışmalarımız iki bölümden oluşuyor. Birincisi, tedarik ettiğimiz mevcut ürünlerin standardizasyonunu gerçekleştirmek.

Yani, ürünlerin hep aynı kalitede kalmasını sağlamak amacıyla kontrolünü gerçekleştirmek. İkinci bölümümüz ise, yeni ve alternatif ürünlerin testlerini gerçekleştirmek. Daha iyi ve daha yeni ürünler düşüncesiyle her zaman ürün portföyümüzde de daha kaliteli ürünün arayışı içerisinde oluyoruz. Özellikle son senelerde bu konuda kendimizi çok geliştirdik. Şu anda laboratuvarımızda her hafta yeni veya alternatif ürünlerin testlerini gerçekleştiriyor, daha kaliteli ve ekonomik ürünler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 42 Nisan – Mayıs 2017

Ürün skalanıza eklenecek yeni ürünleri nasıl belirliyorsunuz?

Çalışanlarımızın sunduğu raporlara göre piyasanın ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Belirttiğim gibi bu konuda dinamik bir yapımız var ve hemen bir proje başlatabiliyoruz. Satın alma departmanımızın çalışmalarına göre Uzak Doğu, Avrupa veya diğer tedarik noktalarımız ile iletişime geçiyoruz. Avrupa’daki iş ortaklarımızın portföyünde bulunan ürünlerin çalışmalarını hemen başlatabiliyoruz. Uzak Doğu’da ise Şanghay’daki tedarik ofisimiz bu süreçlerin hızlanması ve daha güvenilir sonuçlar alabilmemiz açısından çok önem taşıyor. Numunelerin Ar-Ge merkezimizdeki kontrolünü gerçekleştirdikten sonra gerekli modifikasyonları yapıyoruz ve piyasaya en uygun ürünü ortaya çıkarıyoruz.

 

Şirketlerin firmanızı tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Bence bu sorunun cevabı; her şeyden önce müşterilerimizin bize duyduğu güven. Otuz senedir müşterilerimizle aramızda dürüstlüğe dayalı çok özel bir bağ var. İkincisi, ürün portföyümüzün genişliği ve birçok alternatif sunmamız. Şu anda boya sektöründe en geniş ürün yelpazesine sahip firmayız. Bunun yanında seçenek olarak müşterilerimize aynı ürün için daha ekonomik, daha kaliteli gibi farklı ürünler sunabiliyoruz. Kaliteli ürünlerin yanı sıra, kaliteli ürünlerin yerini alabilecek daha ekonomik ürünlere olan ilgi de bizi memnun ediyor. Bu ürünlerin kalitesini artırma konusunda da kendi Ar-Ge birimimizin de katkılarıyla her geçen gün daha iyiye gidiyor, müşterilerimizin isteğine göre ürün modifikasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Üçüncü sebep; geniş lojistik ağımız. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa depolarının yanı sıra, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa bölge müdürlüklerimiz ve depolarımız müşterilerimize hizmet veriyor. En küçük ihtiyaçlarında bile müşterilerimize anında hizmet verebiliyoruz. Bu da bizim rakiplerimize göre önemli farklarımızdan biri.

Günümüzde yaşam kaynaklarımızın tehlike altında olması nedeniyle, çevresel önlemlerin gerekliliği daha da artmış durumda. Sizin bu konuda ne gibi çalışmalarınız var? Sürdürülebilir bir gelecek için yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakabilmemiz için bu konuda hepimize görevler düşüyor. Bu konuda üzerimize düşen görevi yaptığımızı düşünüyorum. Asil Kimya’da uluslararası standartlar ve yönetim sistemleri baz alınarak hareket ediliyor.

Daha verimli ve yeni teknolojilerin kullanıldığı üretim merkezleri ile işbirliğine gitmeye dikkat ediyoruz. Atık oluşumu gibi çevresel etkileri engellemek amacıyla çevre danışmanları ile birlikte çalışıyoruz.

2017 yılının ilk çeyreği firmanız için nasıl geçti? 2017 yılı için hedef ve projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu sene hedeflerimizi agresif bir şekilde büyüttük. Buna rağmen çok şükür şu ana kadar her şey planladığımız gibi gidiyor. 2017 yılında ihracatta hedefimizi önceki senelere göre daha fazla büyüttük. Önümüzdeki dönemde ihracat alanında daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştireceğiz. Her sene olduğu gibi 2017 senesinde de boya ve diğer sektörler için portföyümüze yeni ürünler katacağız.

Ekonomik anlamda daha uygun ama kalitesi yüksek birçok ürünün çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Önceden belirttiğim gibi bu ürünlerin standardizasyonunu sağlamak gerçekten zor bir iş. Biz Şanghay’da devreye soktuğumuz tedarik ofisimiz ve çalışanlarımız ile bu konuda çok büyük bir avantaj sağlıyoruz. Uzak Doğu ürünlerine piyasamızın ilk etapta bir önyargısı olsa da biz bu önyargıları ortadan kaldıracak çalışmalar yaptık. İthalatını yaptığımız tüm ürünlerin kalite kontrolünü tedarik ofisimiz tarafından ürün yükleniminden önce gerçekleştiriyoruz. Bu yaptığımız yatırımların önemli ve örnek bir girişim olduğunu düşünüyorum. Şu anda tedarik ettiğimiz ürünler kalite ve fiyat anlamında müşterilerimize optimum çözümler üretiyor. Hedefimiz bu konuda kendimizi daha çok geliştirmek ve müşteri memnuniyetini daha ileri boyutlara taşımak.

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ülke olarak ekonomik alanda zor bir süreçten geçiyor olsak da ben bu ülkenin potansiyelinin çok büyük ve zorlukları aşacak düzeyde olduğuna inanıyorum. Daha çok çalışıp daha fazla üretirsek, katma değeri yüksek ürünlere odaklanabilirsek, ihracata daha çok önem verip teknolojiyi daha etkin kullanabilirsek sektörümüzü ve ülke olarak refah seviyemizi çok daha ilerilere götürebileceğimizi düşünüyorum.