Salı, Mayıs 21, 2024

Akdeniz Chemson ’dan Çin’de Stratejik Yatırım Hamlesi

Akdeniz Chemson ’dan Çin’de Stratejik Yatırım Hamlesi

Akdeniz Chemson, büyüyen Çin pazarında artan talebi karşılamak için yeni bir yatırıma imza attı.

OYAK Grubu Şirketleri arasında yer alan Akdeniz Chemson, Çin’in Cıciang eyaletindeki Hucou şehrinde yıllık 30 bin ton üretim kapasiteli tesisini faaliyete geçirdi.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Akdeniz Chemson’un Çin’de gerçekleştirdiği yatırımın, OYAK’ın son yıllarda ortaya koyduğu vizyon ve sürdürülebilir büyüme stratejisinin eseri olduğunu belirterek, “Bugün, Çin’den ABD’ye, tüm kıtalarda ve tüm zaman dilimlerinde, farklı sektörlerde 24 saat kesintisiz üretim gerçekleştiriyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerin talep ve ihtiyaçlarını ayrıntılı şekilde analiz ediyor, ‘doğru pazara, doğru yatırım’ anlayışıyla hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kimya ve tarım sektörlerinde yurt dışı yatırımlara hız verdiklerini, Akdeniz Chemson’un Çin’deki tesisinin bu anlayışın ürünü olduğunu vurgulayan Erdem, “Sürdürülebilirlik ve karlılığı her zaman odağında tutan OYAK, 2020 yılında kimya sektörüne hizmet veren şirketlerinden Akdeniz Kimya ile Chemson’u tüm operasyonlarıyla birlikte ‘Akdeniz Chemson’ markası altında birleştirdi. Bu büyük hamleyle Akdeniz Chemson Global (AC Global), PVC stabilizatörleri alanında 5 kıtada faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketi haline geldi” dedi.

Akdeniz Chemson

“Çin ve Uzak Doğu Asya’daki artan talebe yanıt vereceğiz”

Erdem, OYAK’ın kimya sektöründe pazar lideri olduğu ürün gruplarını daha da öne çıkaracak yatırımlar yapmayı sürdürdüğünün altını çizerek, “Bu anlayışla dünyayı etkileyen pandemi döneminde bile Çin yatırımımızdan vazgeçmedik ve çalışmalarımızı sürdürdük.

Çin, bizim için rekabetin yüksek olduğu stratejik öneme sahip bir pazar. Yeni yatırımımızla Çin’in tamamı ve Uzak Doğu Asya’daki artan talebe yanıt vereceğiz. Bölgesinde güçlü bir oyuncu olan Akdeniz Chemson, her zaman pazarın ihtiyaç ve beklentilerini doğru analiz ederek yatırım yapmayı sürdürecek” değerlendirmesinde bulundu.

Çin ekonomisinin kalbi olan bölgede

Tesisin yer aldığı Hucou şehri, Çin’in doğu kıyısındaki, ülkenin en önemli üretim merkezlerinden Yangzı Nehri (Gök Irmak) deltasında yer alıyor. Şehir, Çin’in ve bölgenin en büyük ithalat ve ihracat limanlarından Şanghay ve Ningbo limanlarına yakın konumda bulunuyor.

Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Hıping kasabasında kurulan Akdeniz Chemson tesisi, 20 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Tesis, ulaşım ve altyapı olanaklarının elverişli olduğu, düzgün çevre düzenlemesine sahip sanayi bölgesi içinde konumlanıyor.

Yeni yatırımla entegre tesisteki hat sayısı 3’e, yıllık üretim kapasitesi de 30 bin tona yükseldi. Laboratuvarı, üretim hatları ve depolarıyla faaliyete geçen tesiste kalsiyum-çinko ve organik bazlı, yeni nesil stabilizatör üretimi gerçekleştiriliyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler