Cumartesi, Haziran 22, 2024

Cemil Can Yalçın ile Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik

TET Global Lojistik İcra Kurulu Üyesi Sayın Cemil Can Yalçın ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yalçın, TET Global Lojistik’in özellikle kimya endüstrisine yönelik ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza sizi tanıtmak isteriz. Öğrenim hayatınız, mesleki kariyeriniz ve ilgi alanlarınızı anlatır mısınız?

1987 İstanbul doğumluyum. Yüksek öğrenimimi Maltepe Üniversitesi Mimarlık bölümünde gerçekleştirdim. Ardından TET Global’de kariyer hayatıma adım attım. 2018 yılına kadar yurt içi ve yurt dışı operasyon, bakım onarım başta olmak üzere birçok bölümde görev aldım.

Şirketin kaliteli hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyeti odağı doğrultusunda 2018 yılında SEÇ-K Müdürü olarak atandım. Bu görev sürecinde ekibimi yeniden yapılandırarak müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışını ön plana çıkaracak projeleri hayata geçirerek süreçlerin iş mükemmelliği prensipleri ile ilerlemesine ekibimle birlikte katkı sağladım.

Katkılarım neticesinde 2020 yılı itibariyle TET Global Lojistik Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi görevine atandım. Yeni görevimde de yine ekibimle birlikte kaliteli ve çevre dostu hizmeti ön planda tutarak zamanında teslimat mottomuzla, kusursuz operasyon sürecinin ön planda olduğu faaliyetler yönetiyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün
de ülkemize ve paydaşlarımıza kusursuz hizmet gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

İş dışı hayatımda motor sporu ralli ile ilgileniyorum. Bir yerden başka bir yere rakiplerinden daha hızlı gitmeyi gerektiren bu spor mesleki hayatımda bana katkı sağlıyor.

Cemil Can Yalçın ile Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik
Sayın Cemil Can Yalçın
TET Global Lojistik’in kuruluşu ve geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

TET Global Lojistik olarak sektöre dökme kimyasal taşımacılık faaliyetleriyle giriş yaptık. 2002 yılından bu yana 300’ü aşkın özmal araçtan oluşan geniş bir filoyu bünyemize kattık. Türkiye’deki ve Avrupa’daki tüm noktalar arası sürdürdüğümüz lojistik faaliyetlerinin yanında intermodal taşımacılık hizmeti de veriyoruz.

Geldiğimiz noktada kara ve denizde dökme kimyasal taşımacılığının yanı sıra kimyasal tanker ve tank konteyner yıkama, konteyner depolama hizmeti de veren sektörün önde gelen firmalarından biriyiz. 2013’ten bu yana Bulkhaul Limited firmasının Türkiye acentesi olarak müşterilerimize konteyner taşımacılığında dünya üzerindeki tüm noktalar arası lojistik imkânı sağlıyoruz.

Aynı zamanda International Tank Container Organisation (ITCO) üyesiyiz. Şirketimiz sektörde kadın yöneticilerin liderliğinde kurulanan ender şirketler arasında yer alıyor.
Türkiye’de Women Owned Company (Kadın Sahipli Şirket) global sertifikasına sahip sayılı şirketlerden biriyiz.

Kurumumuza kadın yöneticilerin öncülük etmesi, toplumsal ve sosyal konulara duyarlılığı ön
plana çıkarıyor. Faaliyetlerimizi çevre dostu yöntemlerle sağlamak için çalışırken, toplumsal konularda fayda sağlayan sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyoruz.

Gençler geleceğimizdir diyerek, öğrencilere ülkemizde eğitim desteği ve yurt dışından staj imkânı sağlayan projeler yürütüyoruz. Tüm bu çalışmaları çevreye ve topluma karşı sorumluluk bilinci ile yürütüyoruz.

Sunduğunuz ürün ve hizmetleri anlatabilir misiniz? Özellikle kimyasal maddeler söz konusu
olduğunda, lojistik ve taşımacılık faaliyetlerinde hangi faktörler öne çıkmaktadır?

Kişisel bakım, temizlik, ilaç, organik kimya, boya, gıda, tarım ve yapı vb. farklı türde sıvı kimyasalların Türkiye’deki ve Avrupa’daki tüm noktalar arası dolaşımını sağlıyoruz. Günlük ortalama 10 bin ton likit kimyasal taşıma kapasitesine sahibiz.

Likit kimyasal lojistiğinin diğer lojistik kollarından en büyük farkı, taşıdığınız ürünler için aynı zamanda ambalaj olarak da sorumluluk almak. Bu geniş bir kimyasal ürün portföyüne teknik anlamda hakim olabilmeyi gerektiriyor.

Önceki yük, taşınan yük ve sonraki yükü anlayıp optimize edebilecek fiziksel ve kimyasal tecrübe işimizin en temel parçası. Ürünlerin
yüklendikleri noktadan son varış noktasına kadar olan kalite, sıcaklık ve performansından da sorumluyuz.

Bu kapsamda araçlarımızın temizliği, periyodik kontrolleri ve yola çıkmadan evvel yapılan
kontroller büyük önem taşıyor. Ayrıca konteynerlerin ve boşaltma ekipmanlarının düzenli test edilmesi gerekliliği de önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Türkiye’nin ilk SQAS belgesine sahip olan kardeş firmamız Dilmak Tanker ile müşterilerimize tanker ve tank konteyner temizliği alanında da uluslararası standartlarda kombine hizmet sunuyoruz.

TET Global Lojistik çevre dostu uygulamaları ve sürdürülebilirlik kapsamındaki faaliyetleri
ile dikkat çekiyor. Bu kapsamdaki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lojistik operasyonlarımızda taşıdığımız ürünleri kaliteli, güvenli ve çevre dostu hizmet anlayışıyla ulaştırmak hedefimiz. Bununla birlikte çevreye olan sorumluluğumuz da iş yapış şeklimizi belirleyen önemli bir unsur. Su ayak izini düşüren, enerji, çevre ve sera gazı yönetim sistemi uygulamaları ile karbon ayak izini azaltan faaliyetler yürütüyoruz.

Bizimle aynı sorumluluğu taşıması için çalışanlarımıza yeşil lojistik eğitimleri düzenliyoruz. TET Global Lojistik olarak yürüttüğümüz çevre dostu yeşil lojistik hizmeti müşterilerimizin yeşil dönüşüm hedeflerine de katkı sağlıyor. Bu çalışmaları çevreye ve topluma karşı sorumluluk bilinci ile yürütüyoruz.

Çevre dostu uygulamalarımız ve sürdürülebilirlik kapsamındaki faaliyetlerimizle yakın zamanda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca belirli kriterleri yerine getiren şirketlere verilen “Yeşil Lojistik Belge”sini almaya hak kazandık.

Çevreye ve topluma karşı sorumluluk bilinci ile yürüttüğümüz bu faaliyetlerle Yeşil Lojistik Belgesi’ne sahip sayılı lojistik firmaları arasında yer almak bizim için gurur verici. Müşterilerimizin ürünlerini güvenle ve çevre dostu yöntemlerle sağlamak birinci önceliğimiz
olmaya devam edecek.

Dünyadaki değişimler ve dönüşümler, özellikle Türkiye gibi stratejik bir konumda bulunan
bir ülke için çok etkili oluyor. Bu kapsamda, TET Global Lojistik olarak değişen koşullar
karşısında nasıl aksiyon alıyorsunuz?

Tedarik zincirinin en önemli halkalarından lojistik faaliyeti toplum ihtiyaçlarının temininde büyük öneme sahip. Covid 19 pandemi döneminde bu zincirde meydana gelen aksaklıkların hayati sonuçlar doğurduğunu gördük. Tedarik zincirinde meydana gelebilecek kırılmaların önüne geçmek için yeni teknolojilerden en iyi şekilde faydalanmalıyız.

Biz de iş süreçlerinin verimliliğini artırmak adına saha operasyonlarından ofis yönetimine her alanda en son teknolojiyi kullanarak faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Operasyonlarımızda tamamı mobil iletişim sistemleriyle donatılmış araçlarımızla müşterilerimize tüm lojistik süreci bire bir takip olanağı sunuyoruz.

Şirket uygulamalarında dijital araçların hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor. Bununla birlikte dünya nüfusunun hızla artması ile lojistik faaliyetlerin çevresel etkisinin de arttığını
görüyoruz. Bu noktada da yeni teknoloji kullanımı bizim için önemli. Su ayak izini düşüren, enerji, çevre ve sera gazı yönetim sisteminde yeni teknoloji uygulamaları ile karbon ayak izini azaltan faaliyetler yürütüyoruz.

Yakın ve uzak dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir? Yatırım planlamalarınızda öne çıkan kriterler nelerdir?

TET Global Lojistik olarak, yatırımlarımızla global ağdaki varlığımızı güçlendirmeyi; gelişen talepler doğrultusunda dökme kimyasal taşımacılık ve kimyasal tanker yıkama sektörünün mevcut hizmet standartlarını yükseltmeyi hedefliyoruz. 2013’ten bu yana Bulkhaul Limited firması ile yürüttüğümüz iş birliği bize konteyner taşımacılığında dünya üzerindeki tüm noktalar arasında lojistik olanağı sunuyor.

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerine, Türkiye’de daha yüksek olduğuna inandığımız likit taşıma ve tanker standardını transfer etmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda uluslararası alanda ağlarımızı genişletmek için iş birliklerimizi de artırıyoruz. Yakın zamandaki International Tank Container Organisation (ITCO) üyeliği de bu kapsamda hayata geçirdiğimiz bir iş birliğidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler