Cumartesi, Haziran 22, 2024

Petrol Ofisi’nin Yenilenmiş Tesisi Açıldı

Petrol Ofisi Grubu’nun Kocaeli’nin Derince ilçesinde Petrol Ofisi Madeni Yağ Teknoloji Merkezi’nin (POTEM) de içinde yer aldığı yenilenmiş tesisi açıldı.

Açılış töreninde konuşan Petrol Ofisi Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Abbasoğlu, kapasitesini iki katına çıkardıkları bu entegre dev merkezin; 4 kıtaya ihracat yapan, Türk mühendisliğini dünyaya taşıyan ve ülkenin enerji bağımsızlığı stratejisinde önemli rol oynayan bir teknoloji üssü konumunda olduğunu söyledi.

Abbasoğlu, tesisin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu güneş enerjisiyle elde ettiklerini aktararak, “Bu dev tesis, olası bir İstanbul depreminde şehirdeki istasyon satışlarımızın dört gününü karşılayacak ve motorin ithalatının azalmasında önemli rol oynayacağına inandığımız büyük bir motorin tank parkını içinde barındırıyor.

Tamamen dijital bir ekosistem üzerine kurulu merkezimiz, yakın coğrafyanın en kapsamlı ve yenilikçi madeni yağ teknoloji üssü POTEM ile uluslararası çalışmalarda referans gösterilen işlere imza atıyor. Petrol Ofisi Grubu olarak ekonomimizin sürdürülebilir büyümesine yönelik yatırımlarımızı Cumhuriyetin Yeni Yüzyılında da artırarak sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Petrol Ofisi'nin Yenilenmiş Tesisi Açıldı

Petrol Ofisi Grubu Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu ise Türkiye’nin ağır sanayi tesislerinin, büyük altyapı inşaat projelerinin, yerel yönetimlerin ve kamu kuruluşlarının, nakliyecilerin ve çiftçilerin her çeşit madeni yağ ve gres ihtiyacını karşılayabilen ürün portföyünü en son teknolojiyle üreterek kullanıma sunduklarını kaydetti.

Merkezin, dijital ortamda yönetilen 8 bin ton ürün depolama kapasitesiyle geleneksel lojistik operasyonlarında forkliftlerin yol açtığı karbon salınımını da yüzde 60 düşüreceğine işaret eden Gürsu, “Sadece Türkiye’nin değil, yakın coğrafyanın en büyük kapalı alanına sahip olarak inşa edilen bu yatırımımız ülkemizin potansiyeline ve büyümesine olan inancımızın göstergesidir. Petrol Ofisi olarak bu doğrultuda yatırımlarımıza devam edip ülkemizin yarınlarına katkı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Yeni yatırımlarda da elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç da Türkiye’de madeni yağlarda, 2022 yılında yaklaşık 500 bin tonluk iç tüketim olduğunu gördüklerini kaydetti.

Bunun yanında ihracatın ve yurt dışına gerçekleştirilen markalı üretim hizmetinin de giderek arttığını gözlemlediklerini vurgulayan Kılınç, sözlerine şöyle devam etti;

“Bugün baz yağlardan başlayarak katkı maddeleri dahil madeni yağ üretimimiz, artık yurt içi imkanlarla yapılabilmektedir. Bu başarıda Petrol Ofisi Grubu gibi hem üretim yapan hem de teknoloji geliştiren şirketlerin büyük pay sahibi olduğunu söylemem gerekiyor.

Açılışını yaptığımız bu tesisin, yüksek kapasitesi ve ileri üretim teknolojisiyle ithalat-ihracat dengesinde ülkemiz lehine önemli bir katkı sağlayacağını biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak bu tesisimiz gibi katma değeri yüksek, ileri teknoloji üretimlerini her zaman destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Yeni yatırımlarda da elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz.”

Kurdele kesiminin ardından katılımcılar, yeni lojistik merkezini ve tesis içerisinde bulunan teknoloji merkezi POTEM ile dev T34 motorin tankını gezerek, Petrol Ofisi Grubu’nun üst yönetiminden bilgi aldı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler