Pazartesi, Temmuz 22, 2024

TİM ve EİB Sektörel Sorunlar için Bir Araya Geldi

TİM ve EİB Sektörel Sorunlar için Bir Araya Geldi

Tarım ve sanayi sektörlerinin sorunları, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Birlik Başkanları’nın katılımı ile Ege İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ege Bölgesi İhracat Değerlendirme Toplantısı’nda ele alındı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) İsmail Gülle, “Temmuz ayı itibariyle son 12 aylık dönemde 200 milyar dolar ihracatı aştık. Bu başarıda şüphesiz Ege İhracatçı Birliği üyelerimizin önemli bir katkısı var.

Ege İhracatçı Birliğimizin ihracatı yılbaşından bu yana geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 8,5 milyar doları bulurken, son 12 aylık periyottaki ihracatı 15 milyar dolara ulaştı. Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ye ulaşma yolunda, tüm sektörlerimizin tüm firmalarımızın tüm ürünlerimizin ayrı ayrı önemi var” şeklinde konuştu.

EİB 2021 Hedefleri

EİB 2021 Hedefini Yukarı Yönlü Revize Etti

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi; “Dünya genelinde pandeminin etkilerinin devam ettiği bir süreçte yıllık ihracatta 15 milyar doları aşarak tarihi bir başarıya imza attık. 2021 yılı sonu için hedefimizi 16 milyar dolar olarak yukarı yönlü güncelledik.

Pandemi döneminde Türkiye’nin ilk sanal fuarlarını ve sektörel ticaret heyetlerini organize ettik. Pazarlama faaliyetlerimiz hiç kesintiye uğramadan devam etti. Sanal pazarlama faaliyetleri yanında URGE Projelerimiz, TURQUALITY Projelerimiz yoğun bir şekilde sürüyor. 2022 yılında 18 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” Şeklinde konuştu.

Eskinazi, önemi her geçen gün artan “Yenilenebilir Enerji” sektöründe Türkiye’nin dünyada önde gelen ülkelerden arasında olduğuna da değindi. “Ege Bölgesi yenilenebilir enerjide önemli bir üretim ve ihracat üssü olma yolunda hızla ilerliyor.

Bu nedenle; “Yenilenebilir Enerji” ekipmanlarına özel bir ihracatçı birliğinin EİB çatısı altında kurulması çok doğru bir karar olacak. Bu sektörlerdeki ihracatçı firmalarımız da EİB bünyesinde temsil edilme taleplerini her geçen gün artan bir şekilde dile getiriyorlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların ve teşviklerin artırılması ve Türkiye’nin toplam elektrik üretimindeki payının artmasını istiyoruz.

Tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yenilenebilir enerjiler önceliğimiz olmalıdır. Enerjinin sürdürülebilir bir şekilde üretimi ve tüketimi hepimizin geleceğidir.”

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler