Pazartesi, Temmuz 15, 2024

Supernal, 2028’e Kadar Uçan Taksileri Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Hyundai Motor Grubu’nun Gelişmiş Hava Mobilitesi (AAM) şirketi Supernal LLC, elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) aracı ürün konsepti S-A2’yi tanıttı. Pilot artı dört yolculu araç, Supernal’in güvenli, verimli ve uygun fiyatlı günlük yolcu hava yolculuğunu ticarileştirme yol haritasındaki en son kilometre taşını işaret ediyor.

S-A2, şirketin CES 2020’de tanıttığı vizyon konsepti S-A1’i temel alarak, yenilikçi havacılık ve uzay mühendisliği ile Hyundai Motor Group otomotiv estetik tasarımını bir araya getirerek kentsel alanlarda insanları A noktasından B noktasına daha hızlı ulaştıracak yeni bir ulaşım şekli yaratıyor. Supernal, 2028 yılında pazara girmeye hazırlanırken ticari havacılık güvenlik seviyelerine ulaşacak ve araçlarının uygun fiyatlı üretimini sağlayacak.

Hyundai Motor Group Başkanı ve Supernal CEO’su Jaiwon Shin, “Supernal en başından beri doğru zamanda doğru ürünü ve doğru pazarı yaratma misyonunu üstlendi” dedi. “S-A2’nin tanıtımı, pazara giriş için net bir yol sağlayan güvenli, verimli bir araç tasarımı ile bu misyonu yerine getirme konusundaki sarsılmaz kararlılığımızı göstermektedir.

Yetenekli 600 kişilik ekibimizden, Hyundai Motor Group’un geniş teknik ve ticari yeteneklerinden ve dünyanın dört bir yanındaki güvenilir havacılık tedarikçilerinden yararlanarak, Supernal yeni bir uçuş çağı sunmaya hazır.”

Supernal, 2028'e Kadar Uçan Taksileri Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

S-A2, başlangıçta 25 ila 40 millik yolculuklardan oluşan şehir operasyonu ihtiyaçlarını karşılamak için 1.500 fit yükseklikte saatte 120 mil hızla seyretmek üzere tasarlanmış bir V kuyruklu uçaktır. Dağıtılmış bir elektrikli tahrik mimarisine sahiptir ve sekiz adet tamamen dönen rotora sahiptir. Supernal’in aracı, hizmete girdiğinde bir bulaşık makinesi kadar sessiz çalışacaktır: dikey kalkış ve iniş aşamalarında 65 dB ve yatay seyir sırasında 45 dB.

Araç, güvenlik önceliği ile sürdürülebilirlik ve yolcu konforuna odaklanarak tasarlanmıştır. Global ticari havacılık güvenlik standardına ulaşmak üzere tasarlanan araç, güç aktarma organları, uçuş kontrolleri ve aviyonikler gibi kritik sistemlerde yedekli bileşenler içeren sağlam bir gövde yapısına sahiptir.

Tamamı eğimli rotor konfigürasyonu, araca uçuşun hem dikey kaldırma hem de yatay seyir aşamalarında benzersiz bir verimlilikle güç sağlayacaktır. Üstün kaliteyi korumak ve aynı zamanda uygun maliyetli olmak için araç Hyundai’nin seri üretim kabiliyetinden yararlanılarak üretilecek.

Supernal Teknoloji Müdürü Ben Diachun, “Supernal’in ürün konsept aracı, dünya çapındaki ekibimizin yaratıcılığının ve sıkı çalışmasının bir sonucudur. S-A2, yeni nesil havacılığı tanımlayacak olan elektrikli güç aktarma organlarındaki gelişmelerden tam olarak faydalanmak üzere tasarlandı. Buradan hareketle, bu konsepti devrim niteliğinde bir ticari ürüne dönüştüreceğiz.”

Supernal aracını sertifikasyon, seri üretim ve genişletilmiş kullanım alanları için optimize etmeye devam ederken, Şirket aynı zamanda iç modülerlik ve batarya yükseltilebilirliğine de odaklanıyor. Bu, teknoloji ilerledikçe batarya modülünün değiştirilebilmesini de içeriyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler