Salı, Nisan 23, 2024

Schmalz geniş ürün yelpazesi ile öne çıkıyor

Schmalz Türkiye Genel Müdürü Sayın Tahir Kavak ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Schmalz’ın 100 yılı aşan tarihçesini anlatan Kavak, geliştirdikleri ürün ve teknolojiler hakkında da detaylı bilgi verdi.

Schmalz, uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren bir firma. Schmalz’ın kuruluştan günümüze kadar gösterdiği gelişim hakkında bilgi verebilir misiniz? Schmalz Türkiye’de ne zaman faaliyete geçmiştir?

Schmalz, 1910 yılında Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Glatten kentinde kurulmuş bir aile şirketidir ve vakum teknolojisi ile ergonomik malzeme taşıma sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır. Şirket, 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olup genel merkezi Glatten kentindedir. Dünya çapında 31 ülkede kendi şirketleri bulunan Schmalz, global olarak 1800’den fazla çalışana sahiptir.

Schmalz, Türkiye’deki müşterilere doğrudan destek sağlamak amacıyla 2008 yılında Türkiye’de bir şirket kurmuştur. Şirketin Türkiye’deki faaliyetleri, vakum teknolojisi ve ergonomik malzeme taşıma sistemlerine odaklanmaktadır.

Vakum otomasyonu ve ergonomik taşıma sistemleri olmak üzere iki ana iş kolumuz bulunmaktadır. Vakum otomasyonu iş biriminde geniş bir ürün yelpazesinde, komponentler ve robotik gripper sistemleri ile birlikte iş parçalarını tutmak için bağlama ile ilgili çözümleri içerir. Taşıma sistemleri iş birimi, endüstriyel ve manuel uygulamalar için vakumlu kaldırıcılar ve vinç sistemleri ile yenilikçi taşıma çözümleri sunmaktayız.

Schmalz’ın enerji depolama iş birimi ise sabit enerji depolama alanında yeni bir alan oluşturmaktadır. Şirket, geniş bir global ağa sahip olmanın yanı sıra, müşteri odaklı yaklaşımı ve uzun yıllara dayanan deneyimi ile endüstriyel uygulamalarda güvenilir vakum teknolojisi çözümleri sunuyoruz.

Schmalz geniş ürün yelpazesi ile öne çıkıyor
Schmalz Türkiye Genel Müdürü Sayın Tahir Kavak
Schmalz olarak hangi sektörler için ne tür çözümler üretiyorsunuz? Özellikle kimya sektörüne sunduğunuz ürün ve teknolojileriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Schmalz, geniş ürün yelpazesi ve çeşitli endüstrilere yönelik sunduğu çözümlerle öne çıkan bir şirkettir. Özellikle otomotiv, elektronik, gıda, ahşap, havacılık ve kimya sektörlerinde başarıyla kullanılan ürünleriyle bilinir. Schmalz, vakum otomasyonu, taşıma sistemleri ve enerji depolama alanlarında sağladığı çözümlerle endüstrilere önemli katkılarda bulunmaktadır.

Kimya endüstrisinde üretim süreçlerinde malzemelerin güvenli ve etkili bir şekilde taşınması, hassas bir süreçtir. Schmalz, bu ihtiyaca yönelik olarak vakum kaldırma sistemleri aracılığıyla çeşitli malzemelerin taşınmasını mümkün kılar. Schmalz, kimya sektörlerindeki üretim süreçlerinde kullanılmak üzere özel vakum çözümleri sunmaktadır.

Manuel vakumlu kaldırma cihazları, özellikle patlamaya karşı koruma bölgelerinde zorlu malzemelerin güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. Güvenlik standartlarını ön planda tutarak sahanın ihtiyaçları belirlemekteyiz.

Schmalz’ın vakum kaldırma sistemleri, kimya endüstrisindeki çeşitli malzemelerin güvenli bir şekilde taşınmasını mümkün kılar. Hammadde çuvalları, karton kutular, variller, bidonlar gibi malzemeler, vakum teknolojisinin gücüyle kaldırılıp taşınabilir, yerleştirilebilir.

Özellikle, Schmalz’ın komple paslanmaz çözümler ve Ex-Proof sahalar için uyumlu taşıma sistemleri, kimya endüstrisinin özel gereksinimlerini karşılamak adına tasarlanmıştır. Bu çözümler, endüstriyel ortamlardaki zorlu koşullara dayanıklıdır ve tehlikeli alanlarda güvenle kullanılabilir.

Schmalz’ın vakum kaldırma sistemleri, kimya endüstrisinde üretim verimliliğini artırmak, malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak adına değerli bir çözüm sunmaktadır. Schmalz’ın teknolojik yenilikleri ve sektördeki deneyimi, endüstrinin ihtiyaçlarına uygun güvenilir çözümler sunma konusundaki liderliğini sürdürmektedir.

Schmalz geniş ürün yelpazesi ile öne çıkıyor

Schmalz olarak gerçekleştirdiğiniz inovasyonlar ve Ar-Ge faaliyetlerinizden örnekler verebilir misiniz?

Her yıl gelirimizin %9’unu fikir ve yeni ürün geliştirmeye yönlendiriyoruz. Schmalz, deneyimli bir geliştirici ağını, yaratıcı bir start-up zihniyetiyle birleştirerek yenilikçi çözümleri teşvik ediyor. Dünya genelindeki Schmalz geliştiricileri, fikirleri hızlı, aktif ve odaklanmış bir şekilde yeni ürünlere dönüştürüyorlar.

Özellikle, robot endüstrisi için piyasaya sunduğumuz yeni nesil akıllı ürünler, verilerin kontrol edilip analiz edilmesine olanak tanıyarak üretimde yüksek verimlilik ve performans
sağlama konusunda öncü bir rol oynuyor.

Sürdürülebilirlik konusu her geçen gün önemini arttırıyor. Bu kapsamda, Schmalz olarak nasıl bir yaklaşım sergiliyorsunuz?

Bu ifade popüler olmadan önce uzun süre sürdürülebilirliği benimseyen bir firma olarak, şirketimiz 1910 yılında Schmalz’ın merkezi olan Glatten’de kurulduğundan beri verimli ve kaynakları koruyan bir yönetim anlayışını benimsemiştir. Bu, şirketimizin temel ilkelerinden biri olmuştur ve sürdürülebilirlik bizde uzun bir geleneğe sahip olup, küresel değişimlere
karşı bir başarı faktörü haline gelmiştir.

Günümüzde, 100 yıl öncesinden farklı sorunlarla karşılaşsak da, sürdürülebilirlik kavramı bizim için ekonomik, ekolojik ve sosyal meselelerle ilgili bir pusula görevi görmektedir. Ekonomik başarı, ekolojik sorumluluk ve sosyal bağlılık, bütünsel bir sistem olarak bir araya geldiğinde, uzun vadede sağlam bir temel oluşturabiliriz.

Şirketimiz, sürdürülebilirlik önlemlerini Schmalz ekosistemi içinde bir araya getirerek bu bütünsel yaklaşımı benimsemektedir. Schmalz’da, bütünsel ve sürdürülebilir kurumsal yönetim, şirketimizin taahhüdünün görünür bir işaretidir.

Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Geçtiğimiz yıl, Schmalz Group olarak küresel düzeyde çok önemli iki firmayı bünyemize katarak genişleme adımı attık. Bu satın almalar arasında, özellikle ergonomik taşıma konusunda üst düzey teknoloji sunan İsveç merkezli Binar Handling firması bulunmaktadır.
Binar Handling, elektrikli balansör sistemleriyle tanınan bir teknoloji firmasıdır.

Diğer bir satın alma ise kimya-ilaç sektörünün ihtiyaçlarına tam anlamıyla uygun çözümler sunan ve uluslararası geçerli sertifikalarla desteklenen eşsiz hizmetleriyle öne çıkan İngiltere merkezli Palamatic firmasıdır. Schmalz Group olarak, bu iki öncü teknoloji firmasıyla birlikte müşterilere, özellikle kendi sektörlerinde uygulama çözümleri için daha
özel ve verimli hizmetler sunma imkanına sahibiz.

Bu stratejik satın almalarla birlikte, Schmalz Group müşterilerine daha geniş bir ürün yelpazesi ve uzmanlık alanlarında daha kapsamlı hizmet sunma yeteneğini artırmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler