Salı, Temmuz 16, 2024

Via Scientific’e 5 Milyon Dolarlık Fon Onaylandı

İlaç şirketlerinin, biyo-teknolojilerin ve akademik araştırmacıların yeni biyolojik içgörüleri keşfetmede daha hızlı ilerlemelerini sağlayan çoklu-omik (multi- omics) platform Via Foundry’nin geliştiricisi Via Scientific, Inc., G20 Ventures ve Innospark Ventures liderliğindeki 5 milyon dolarlık fonun onaylandığını duyurdu.

Bu yeni girişimde, Moderna’nın eski CSO’su Melissa J. Moore, DataRobot’un eski EVP’si Rob Hickey ve InCrowd, Inc’in Kurucusu ve eski CEO’su Janet Kosloff gibi önemli Yaşam Bilimi ve Yapay Zeka Melek yatırımcıları da yer alıyor.Yeni nesil yaşam bilimleri inovasyonlarının kilidini açmak, araştırmacıların yalnızca yeni verileri ortaya çıkarma değil, aynı zamanda birden fazla “omik” disiplinin kesişme noktasındaki kalıpları belirleme yeteneklerine de bağlı
olacaktır (örn, genomik, proteomik, transkriptomik, epigenomik, vb.) ve gerçek dünya kanıtlarının (örn. fenotipler, klinik veriler, vb.) kesişimindeki örüntüleri belirleme becerilerine bağlı olacaktır.

Via Scientific’e 5 Milyon Dolarlık Fon Onaylandı

Başlangıçta Massachusetts Üniversitesi Chan Tıp Fakültesi Biyoinformatik Çekirdeğinde geliştirilen Via Scientific’in devrim niteliğindeki multi-omik platformu, biyolojik varlıklar arasında yeni ilişkiler bulmak, ilgili biyobelirteçleri ve yolları belirlemek ve hastalık ve fizyoloji belirteçlerini tanımlamak için büyük ölçekli, karmaşık ve dinamik biyolojik verileri analiz etmek için yapay zekadan yararlanarak araştırmacıların yaşamı uyumlu bir şekilde incelemelerini sağlar.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler