BIO-Scouting Projesi Başladı

13 Aralık 2019

Türkiye’de yaşam bilimlerine ve sağlığa katma değer sağlayacak fikirleri saptamak ve ekonomik değere dönüştürmek için Sanofi’nin hayata geçirdiği BIO-Scouting projesi başladı. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Biyostatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Sezerman danışmanlığında yürütülen BIO-Scouting projesi kapsamında başvurular 17 Ocak 2020 tarihine kadar kabul edilecek.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Biyostatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Sezerman’ın öncülüğünde yürütülen projede, Türkiye’nin ileri gelen teknoparklarının, üniversitelerinin ilaç veya teknoloji geliştirme projeleri, Sanofi Türkiye ve global ekiplerinin de katkılarıyla, yaşam bilimlerine ve sağlık alanına sunacağı katma değer üzerinden değerlendirilecek.

BIO-Scouting çerçevesinde açık inovasyon metodu sayesinde Sanofi’nin Fransa’da bulunan Ar-Ge merkezleri ile Türkiye’de geliştirilen yüksek katma değerli akademik projeler arasındaki mesafe sorunu ortadan kaldırılacak ve böylece daha güçlü birlikteliklere imza atmaları mümkün olacak.

Prof. Dr. Uğur Sezerman; “Ülkemizde geliştirilen projeleri dünya çapında birer biyoteknoloji ürününe dönüştürmeyi amaçladığımız projede geldiğimiz aşama oldukça heyecan verici. Çağrımız sonrasında şu ana kadar üniversitelerden 36, teknopark şirketlerinden ise 27 proje ulaştı ve şu ana kadar 12 projenin ekibiyle birebir görüşmeler gerçekleştirdik. Bu aşamada bile ekip olarak bizi oldukça heyecanlandıran ve etkilendiğimiz projeler var. Proje ile Türk bilim camiasının global platformda hak ettiği saygınlığının artırmasına katkı sağlarken sağlık alanında küresel oyuncuların dikkatini Türkiye’ye çekmeyi hedefliyoruz.” dedi.