Salı, Mayıs 21, 2024

Ashland portföyünü büyütmek için yatırım yapıyor

Ashland MEA Bölgesi Satış Müdürü ve İstanbul Ofisi İdari Müdürü Durhan Tezcan, ABD merkezli ve 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren şirketin tarihçesini ve gelişimini anlattı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden 2004 yılında mezun olan Ashland
MEA Bölgesi Satış Müdürü ve İstanbul Ofisi İdari Müdürü Durhan Tezcan belli bir süre deneyim kazandıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde Yöneticiler için MBA yüksek lisans programını 2010 yılında bitirmiş.

20 yıla yaklaşan kariyerinde, kimya sektöründe ülkemizde ve globalde faaliyet gösteren şirketlerde farklı görev ve sorumluluklar alan Tezcan, son üç yıldır Ashland’in Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarlarında Kişisel Bakım ve Özel Kimyasallar iş kollarıyla ilgili ticari
müdürü olarak görev yapıyor.

İlave olarak da Ashland Türkiye ofisinin idari lideri konumunda. Ashland’e katılmadan önce
Schülke’de yine aynı pazarda Kişisel Bakım ürünleriyle ilgili Genel Müdür olarak çalışan ve şirketin Schülke kozmetik koruyucularını satın alma süreciyle birlikte Ashland’e dahil olan Durhan Tezcan, kariyerinin daha önceki dönemlerinde ise İş Geliştirme Müdürü ve Teknik Satış Müdürü görevlerini üstlenmiş bir profesyonel.

Durhan Tezcan, Ashland bünyesinde geliştirdikleri ürünler ve sundukları çözümleri Life Sciences & Ingredients için anlattı.

Ashland portföyünü büyütmek için yatırım yapıyor
Durhan Tezcan
Ashland, oldukça köklü bir geçmişe sahip ve çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren bir firma. Ashland’in kuruluş ve gelişim sürecini anlatır mısınız? Ashland Türkiye’de ne zamandır faaliyet gösteriyor?

Ashland’in merkezi Wilmington ABD’de bulunuyor. Katkı maddeleri ve özel kimyasallar şirketi olarak dünyanın farklı bölgelerinde 29 üretim tesisi, 29 ofis ve 20 Ar-Ge laboratuvarıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Globalde yaklaşık 4.000 çalışanımız var ve 100’den fazla ülkede yenilikçi ürünlerimizle müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Ashland Türkiye ofisi 2011 yılından beri faaliyet gösteriyor. Aslında faaliyetlerimiz bundan daha öncesine, 1995 yılına, ilk faaliyetlerin ISP çatısı altında başladığı döneme kadar dayanıyor. Ashland Türkiye olarak çözüm odaklı, tecrübeli ve dinamik takımımızla Türkiye, Orta Doğu ve Afrika gibi oldukça geniş bir coğrafyada müşterilerimize yaratıcı çözümler sunuyoruz.

 

Ashland olarak Bakım ve Yaşam Bilimleri alanında faaliyet gösterdiğiniz sektörler ve ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak, “büyük3” olarak adlandırdığımız ilaç, kişisel bakım, dekoratif boya ve kaplamalara öncelik veriyoruz. Yeni teknoloji platformlarımız arasında dönüştürülmüş bitkisel yağlar, süper ıslatıcılar, pH nötrleştiriciler, yeni selülozikler, sıvı selüloz+™, biyolojik olarak emilebilir polimerler ve çok fonksiyonlu nişastalar yer alıyor.

Kişisel bakım alanında, portföyümüzü şekillendirme ve büyütme stratejimizin bir parçası olarak bölgesel müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için dünya genelinde biyofonksiyonel ürünler ve mikrobiyal koruma üretim tesislerini ve laboratuvarlarını eşdeğer yeteneklere sahip olarak genişletiyoruz.

Ashland’in sürdürebilirlik konusuna büyük önem verdiğini biliyoruz. Sürdürülebilirlik
ve çevre konularında Ashland olarak nasıl bir yaklaşım izliyorsunuz?

Ashland’da çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG), şirket stratejimiz ve işletme planlarımıza dahil edildi. Sürdürülebilirlik geleceğimizi şekillendiren temel girişimlerimizden biri. Ashland, “Bilime Dayalı Hedeflere” bağlıdır ve emisyona olan etkiyi azaltmak ve değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği ele almak için emisyon azaltma hedeflerini onayladı.

Kişisel bakım ürünlerimizin çoğu, müşterilerimize değer katan yüksek bir sürdürülebilirlik profiline sahip. Ürünlerimizin çoğu doğal, doğadan türetilmiş ve/veya biyolojik olarak parçalanabilirdir ve müşterilerimizle birlikte kendi formülleri için çözümler üretmeye devam ediyoruz, böylece müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz.

Ashland portföyünü büyütmek için yatırım yapıyor

Ürün geliştirme ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ashland global teknolojisi sayesinde uygulamalı araştırma, biyoçözünürlük, enkapsülleme, ölçüm bilimi, proses teknolojisi, proses güvenliği ve dijital inovasyon alanlarındaki bilim adamlarını bir araya getirerek kapsamlı bir takım çalışmasıyla müşterilerimizin en zorlu projelerini tamamlamasına yardımcı olarak tüketici ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor.

Dünyanın farklı birçok bölgesinde bulunan laboratuvarlarımız en modern cihazlarla donatıldı. Bu laboratuvarlarda ürünlerimizi tasarlarken sürdürülebilirlik, reoloji, çözünme, film oluşturma, sertlik, esneklik ve benzeri fonksiyonel özellikler sağlayarak, müşterilerimizin ürünlerinin tüketicilerin talep ettiği faydaları sunmasına yardımcı olmak en öncelikli konularımız arasında yer alıyor.

Gelişmiş teknolojimiz ve yetenekli iş gücümüz sayesinde, müşterilerimizin ihtiyaçları değiştikçe yeni pazar trendlerine hızla uyum sağlıyoruz. Globaldeki öne çıkan trendleri dikkatli bir şekilde takip ederek ürün geliştirme ve Ar-Ge faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz.

Biyoteknoloji ve yapay zekâ gibi yeni teknolojiler, büyüyen orta sınıf, şehirleşme, temiz içerik, yaşlanan nüfus ve ESG bizlerin çok yakından takip ettiği önde gelen megatrendler.

Ashland önümüzdeki dönemler için nasıl bir yatırım stratejisi izlemeyi planlıyor? Ashland’in yatırım planlarında hangi kriterler öne çıkıyor?

Daha önce de belirtiğim gibi Ashland olarak, biyofonksiyonel ürünler ve mikrobiyal koruma üretim tesislerini ve laboratuvarlarını dünya çapında genişleterek portföyümüzü şekillendirmek ve büyütmek için yatırım yapıyoruz. Ayrıca tüm bölgelerde ve tüm fonksiyonlarda takımımıza son derece yetenekli yeni çalışanlar ekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler