Salı, Mayıs 21, 2024

V/O Isotop AŞ İzotop Ürünleri İhracatını Yüzde 15 Artırdı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un sağlık teknolojileri biriminin bir parçası olan V/O Isotop AŞ, 2023’te yıllık izotop ürünleri ihracatını yüzde 15 artırdı.

Yapılan açıklamaya göre, ihracat artışı, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerdeki müşterilerle imzalanan anlaşmalarla sağlandı. Özellikle Çin ve Hindistan’daki işletmelerle yapılan anlaşmalar sayesinde bu ülkelerdeki gelir, sırasıyla 1,5 ve 3 kat arttı.

Ayrıca şirket, izotop ürünlerinin tedarik coğrafyasını ve Latin Amerika ülkeleriyle iş birliğini genişletti.

V/O Isotop AŞ İzotop Ürünleri İhracatını Yüzde 15 Artırdı

Bu kapsamda, bir grup kobalt-60 bazlı ürün Orta Doğu’daki ışınlama merkezlerine teslim edilirken, Teknesyum-99 jeneratörü Macrotech’in Belarus’a ve galyum-68 jeneratörünün Kazakistan’a kesintisiz tedariki sağlandı.

Ocak 2024’te de şirket, Küba’daki kliniklere, kardiyovasküler ve onkolojik hastalıkları tespit etmek için kullanılan tanıya yönelik molibden-99 izotopu ve tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi için kullanılan ve kişiye özel tedaviyi temel alan teranostik izotop iyot-131’in ilk düzenli teminine başladı. 2023’te de Brezilya ile tıbbi ürünlerin tedariki için 5 yıllık bir sözleşme imzalanmıştı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler