Salı, Mayıs 21, 2024

Kauçuk Avrasya Fuarı kapılarını açtı

Sektörünün merakla beklediği Kauçuk Eurasia Fuarı, 17 Nisan’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Yerli ve yabancı 140’ın üzerinde katılımcı firma, 20 Nisan’a kadar sürecek fuarda yenilikçi ürün ve teknolojilerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

Avrasya’da türünün tek örneği olan Kauçuk Eurasia, açılış gününde hem yerel hem de uluslararası katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Ayrıca fuarın ikinci ve üçüncü günlerinde küresel mevzuata uyum, yerel koşullar ve kauçuk endüstrisinde sürdürülebilirlik konularında bilgi veren paneller düzenlenecek.

Kauçuk Avrasya Fuarı kapılarını açtı

Kauçuk sektöründeki kilit oyuncuları bir araya getirerek yarının zorluklarını ele almayı ve geleceği şekillendirmeyi amaçlayan Kauçuk Eurasia Fuarı’nın resmi açılış töreni 17 Nisan günü saat 11:30’da başladı. Kauçuk Derneği Başkanı Özcan Doğu Kaya törende yaptığı konuşmada kauçuk sektörünün Türkiye ekonomisindeki rolüne dikkat çekerek fuarın sektöre sağlayacağı potansiyel ivmeyi vurguladı.

Kauçuk sektörünün sadece doğrudan katkılarıyla değil, çevre sektörler üzerindeki çarpan etkisine de dikkat çeken Kaya, “2023’te 3,6 milyar dolarlık ihracata ulaşmış durumdayız ve burada tasnif dışı kauçuk ürünlerde ihracat birim fiyatımız kilogramında 6,6 dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ortalamasının 1 dolar seviyesinde olduğunu düşündüğümüz zaman kauçuk ürünlerinde 6,6 dolar ihracatımızın ne kadar yüksek katma değer olduğunun göstergesidir” dedi.

Kauçuk Avrasya Fuarı kapılarını açtı

Tüyap Fuarcılık Grubu ve Kauçuk Derneği tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen etkinlik, sektör profesyonellerini bir araya getirmek ve Avrasya’da önemli ticari işbirliklerini kolaylaştırmak için önemli bir platform görevi görüyor.

Ziyaretçiler, fuarın ikinci ve üçüncü günlerinde düzenlenecek paneller aracılığıyla küresel düzenlemeler, yerel koşullar ve sürdürülebilirlik hakkında değerli bilgiler edinebilecek. Bu panellerde kimyasal mevzuat ve sektöre etkileri ile kauçuk endüstrisinde yeşil konsensüsle ilgili fırsatlar ve riskler gibi konular ele alınacak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler