Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Boya ihracatının geleceği konuşuldu

paintistanbul&Turkcoat Fuarı’nın konferans programı kapsamında boya ve kaplama sektörünün önde gelen isimleri “Bölgenin Üretim Merkezi Türkiye’de Boya İhracatının Geleceği” panelinde buluştu.

Artkim Fuarcılık ve BOSAD iş birliğiyle düzenlenen paintistanbul&Turkcoat fuarının ikinci gününde Kempro Genel Müdürü Ömer Saim Oğuz moderatörlüğünde ““Bölgenin Üretim Merkezi Türkiye’de Boya İhracatının Geleceği”” paneli gerçekleşti. Panelde T.C Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kayalar, Serkim Reçine Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Çolak, DYO Teknik Fabrika Direktörü Hasan Şerefhan ve Türk Eximbank Pazarlama Direktörü Mehmet Efkan Bingöl konuşmacı olarak yer aldı.

Boya ihracatında gelişmeler

Panelde boya sektöründe ihracatı etkileyen regülasyonlara dair bilgiler paylaşıldı. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Türk boya sektörünü etkileyen yeni düzenlemeler ve yönetmelikler hakkında ayrıntılı bilgiler aktardı. Pelister, Ulusal Kimya Ajansı kurulmasına yönelik çabalarını hızlandırdıklarını da açıkladı.

Panelde T.C Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ise Türkiye’nin kimya alanında önemli bir üretim ve ihracat merkezi olduğuna dikkat çekerek 2028 hedefleri doğrultusundaki çalışmaların boya sektöründe ihracatı olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Regülasyonlar ve Rekabet Avantajı

DYO Teknik Fabrika Direktörü Hasan Şerefhan ise Türk boya sektörünün yeniliklere son derece açık olduğunu söyleyerek sektörün koşullara hızlı adapte olabilen yapısına dikkat çekti. Şerefhan ayrıca regülasyonların şirketlerin ihracattaki rekabet avantajını kısıtlayan bir unsur olarak değil, küresel rekabet gücünü arttıran bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Boya ve kaplama sektöründe ihracatın uzman kişilerce değerlendirildiği panel, fuar ziyaretçilerinden de yoğun ilgi gördü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler