Salı, Mayıs 21, 2024

Sapro, yüzde 100 yenilenebilir yeşil enerji kullanımına başladı

Sapro, tesislerinde yenilenebilir ve sıfır emisyon üreten doğal kaynaklardan elde edilen yüzde 100 yenilenebilir yeşil enerji kullanmaya başladı.

Sapro, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık ilkeleri kapsamında attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Son teknolojik altyapıyla donatılmış tesislerinde, 73 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyetini sürdüren şirket, tesislerinde yenilenebilir ve sıfır emisyon üreten doğal kaynaklardan elde edilen yüzde 100 yenilenebilir yeşil enerji kullanacak.

‘Yenilenebilir Enerji Sertifikası’na sahip firmalar arasında yer aldı

Private label üretim alanında Avrupa’nın en büyük 4 üreticisinden biri olan Sapro, çevreye duyarlı bir üretim süreci benimseyerek çevreye olan etkisini azaltacak projelere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu strateji doğrultusunda ‘Yeşil Enerji’ dönüşümünü başlatan Sapro, ‘Yenilenebilir Enerji Sertifikası’na sahip firmalar arasında yerini aldı.

Sapro, elektrik tüketiminde sadece yenilebilir enerji kaynaklarından gelen enerjiyi kullandığını da taahhüt ediyor. Yenilenebilir enerji sertifikasına sahip olan şirket, böylece kullandığı enerjinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu uluslararası geçerliliğe sahip şeffaf ve takip edilebilir bir şekilde belgeliyor.

Sapro, yüzde 100 yenilenebilir yeşil enerji kullanmaya başladı

‘Yaşamın Her Anında, Yaşamın Yanında’

Sapro Genel Müdürü Murat Gönül konuya dair açıklamalarda bulundu. Gönül, yenilenebilir enerjiye geçişlerinin Sapro’nun sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

Gönül, “Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıtlara kıyasla daha az sera gazı emisyonu üretiyor. Bu sayede, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelede de önemli rol oynuyor. Bu adımla birlikte, çevreye duyarlılığımızı ve gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu gösteriyoruz.

Sürdürülebilirlik konusunu her zaman gündemimizde, bu kapsamda 2019 yılından bu yana sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlıyoruz. Amacımız, ‘Karbon Nötr’ bir şirket olmak, bu hedefe hizmet eden tüm sürdürebilirlik faaliyetlerimizi ‘Yaşamın Her Anında, Yaşamın Yanında’ mottomuzla tanımlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz ise 2045’e kadar kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarını yüzde 90 azaltmak”

Sürdürülebilirlik çalışmaları çerçevesinde ISO 50001 enerji yönetim sistemiyle enerji verimliliklerini artırdıklarına değinen Gönül, “2022 yılında toplam sera gazı emisyon değerimizi yüzde 6 düşürerek 800 binden fazla ağacın sağladığı fayda kadar karbon emisyonumuzu azalttık. 2030 yılına kadar kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarımızı yüzde 42, kapsam 3 emisyonlarımızı ise yüzde 25 azaltmayı hedefliyoruz.

Uzun dönemdeki hedefimiz ise 2045’e kadar kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarını yüzde 90 azaltmak. Bu hedefimiz de 1,5 derece küresel sıcaklık artışı yol haritasıyla uyumlu. Türkiye’nin kendi alanında en fazla sürdürülebilirlik yatırımı yapan firmaları arasında yer alan kurumumuz, sürdürülebilirlik hedeflerimiz paralelinde yeni çalışmalar yapmaya devam edecek” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler