Salı, Mayıs 21, 2024

Tosyalı, sürdürülebilirlik raporunu paylaştı

Türkiye’nin global yeşil çelik üreticisi Tosyalı, 2022 yılı faaliyet dönemini kapsayan ve GRI standartlarına uyumlu olarak hazırlanan ikinci sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

Tosyalı, 2022 yılı faaliyet dönemini kapsayan sürdürülebilirlik raporunu kamuoyuyla paylaştı. GRI standartlarına uygun olarak hazırlanan raporda, “Karbonsuz Çelik”, “Sorumlu Ekosistem Yönetimi” ve “İşin Geleceği” olmak üzere üç farklı etki alanı altında yürütülen sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamlı bir şekilde paylaşılıyor.

Sera gazı salımlarını bir önceki yıla göre %21 oranında azalttı

Raporda yer alan verilere göre Tosyalı, Türkiye’deki operasyonlarından kaynaklanan sera gazı salımlarını bir önceki yıla göre %21 oranında azaltarak yaklaşık 281 bin ton sera gazı salımının önüne geçti.

2022 yılında Kapsam-1 ve Kapsam-2 emisyonları ele alınarak yapılan yoğunluk hesaplaması sonucunda ise Türkiye operasyonlarından kaynaklı sera gazı yoğunluğunu %26 oranında azalttı. Tosyalı’nın sıfır atık, döngüsel üretim ve geri kazanım gibi birçok alandaki çalışmalarıyla Türkiye operasyonlarındaki geri dönüştürülen tehlikesiz atık miktarı da %99,9’a yükseldi.

“Emisyonlarımızı daha da düşürme kararlığımızı ortaya koyduk”

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, rapora dair açıklamalarda bulundu. Sürdürülebilirlik yatırımlarının olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını ifade eden Fuat Tosyalı, “Tosyalı olarak karbonsuz, yeşil çelik üretiminin mümkün olduğuna inanıyor ve bunun için değer yaratan yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Mevcut tesislerimizde ve yeni tesislerimizde yaptığımız tüm yatırımların odağında sürdürülebilirlik var.

Daha az karbon salımı yapan, daha az su ve enerji harcayan, yenilenebilir enerji kullanan, üretken ve verimli tesis altyapıları oluşturuyoruz. Emisyonlarımızı ürün bazında hesaplıyor ve uluslararası sertifikalarla belgelendiriyoruz.

Yeşil çelik ürünlerimizle AB Yeşil Mutabakat kapsamında 2026 yılında başlayacak sınırda karbon düzenleme mekanizmasına şimdiden hazırız. Kapsam-1 ve Kapsam-2’den sonra bu raporda ilk defa Kapsam 3 emisyonlarımızı da hesaplayarak, tüm iş süreçlerimizde emisyonlarımızı daha da düşürme kararlığımızı ortaya koyduk” dedi.

Fuat Tosyalı, “Teknoloji, inovasyon, dijitalleşmenin yanı sıra döngüsel ekonomiye, güneş ve hidrojen gibi temiz enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla yeşil çelik üretiminde dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biri olarak sürdürülebilir yaşam için tüm endüstrimize ve paydaşlarımıza ilham vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Su tüketimini %11 oranında azalttı

Tosyalı, su tüketiminin azaltılmasına yönelik olarak da çalışıyor. Şirket; kapalı devre sistemler, çeşitli deşarj yöntemleri ve proses suyunun soğutma kuleleri ile yeniden soğutularak kullanımı gibi birçok projeyi hayata geçiriyor. Bu projeler sayesinde Tosyalı, 2022 yılında artan üretim miktarına rağmen bir önceki yıla göre su tüketimini %11 oranında azaltmayı başardı.

Tedarikçilerinin %90’ı yerel üreticilerden oluşuyor

Tosyalı, bir önceki yıla göre tedarikçi sayısını yüzde 46 artırdı. Faaliyette bulunduğu bölgenin kalkınmasına katkı sağlamayı birinci öncelik olarak gören Tosyalı, 2022’de yerel tedarikçi sayısını ise bir önceki yıla göre %40’ı aşan bir oranda yükseltti. Bu artışla birlikte Tosyalı’nın tedarikçilerinin %90’ı yerel üreticilerden oluşuyor.

Sosyal projelere öncelik veriyor

Tosyalı, toplumsal hayata değer katacak sosyal projelere de öncelik veriyor. 2022’de birçok toplumsal yatarıma imza atan şirket, Contemporary İstanbul Vakfı ile gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik odaklı olarak hurda atıkları ileri dönüşüm ile sanat eserlerine çevirmeye yönelik iş birliği kapsamında genç sanatçıları, “Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı)” programıyla Contemporary Istanbul’da ağırladı.

Şirketin çalışan bağlılığı skoru da %74’e ulaştı

Tosyalı en değerli varlığı olarak gördüğü insan kaynağına yaptığı yatırımları 2022 yılında da sürdürdü. 2022’de bir önceki yıla göre çalışanları için düzenlediği toplam eğitim saatini yaklaşık %21 oranında yükselten şirket, çalışan başına İSG eğitim saatini ise önceki yıla kıyasla %58 artırdı. Şirket aynı zamanda 2022’de İnsan Kaynakları Öneri Sistemine çalışanlarından gelen öneri çalışmalarının birçoğunu da hayata geçirdi. Tüm bu çalışmalar sayesinde şirketin çalışan bağlılığı skoru da %74’e ulaşarak pandemi öncesi döneminin de üzerine çıktı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler