Pınar Yokeş ile firmalarının kuruluş süreci ve sektöre sundukları hizmetler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

06 Mayıs 2019


Yokeş Makina’nın Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Pınar Yokeş ile firmalarının kuruluş süreci ve sektöre sundukları hizmetler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Yokeş, firmalarının yeni çalışmaları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1978 İzmir doğumluyum. Ortaokul ve lise öğrenimimi İzmir Özel Türk Koleji’nde, üniversite öğrenimimi Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleştirdim. Profesyonel kariyerime İstanbul’da başladım. Türkiye’nin önde gelen Holdinglerinde, yurt içi satış, pazarlama, ihracat ve finans alanlarında uzmanlaşarak yöneticilik yaptım. Sektöre yön veren önemli isimler ile birebir çalışma olanağı buldum. Bu bilgi ve birikimlerimi de 2012’ den beri aile şirketimizde, 3. kuşak temsilcisi olarak devam ettiriyorum.

Yokeş Makina’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?
Yokeş Makina, 1943 yılında İzmir Kalearkası’nda şehrin ilk talaşlı imalat atölyelerinden biri olarak dedem Mehmet Emin Yokeş tarafından kurulmuştur. Başlangıçta, 4 işçisi olan bu atölye ağırlıklı olarak dönemin sanayi kuruluşlarına bakım, onarım ve yedek parça hizmeti vermiştir. O yıllarda, atölyede daha çok zirai makinalarına yönelik işler yapılıyordu. 1974 senesinden itibaren babam Meriç Yokeş, gelen talepler üzerine boya imalat sektörü ile çalışmaya başladı ve ilk olarak “PM-Serisi, Dikey Tip – Açık Elekli Pearl-Mill” ıslak öğütme makinasının imalatını yaptı. Bu süreçte farklı sektörlerden, farklı makina talepleri gelmeye devam ediyordu. Üretim kapasitesini büyütmek ve ürün portföyümüzü genişletmek adına, 1984 yılında 1. Sanayi Sitesi’ne taşındık. 1998 senesinden itibaren şirketimizin yönetimi abim Mehmet Yalım Yokeş tarafından yapılmaktadır. Kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi, Makina Fakültesi mezunu Makina Mühendisi olup,şirketimizin bu günkü haline ve vizyonuna gelmesinde en etkin rol oynayan kişidir. İzmir çapında başlayan bu talepler kısa süre içerisinde Türkiye, akabinde yurt dışı olarak devam etti. İhracatımızın artması ile birlikte yeni bir fabrika inşa ettik. 2015 yılından itibaren üretimimizi İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde devam ettirmekteyiz.

Yokeş Makina’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?
Boya üretiminin temel proses makinaları olan, yüksek hızlı disperser/dissolverlar, yatay tip yüksek verimli ıslak öğütme makinaları, basket mill, muhtelif karıştırma ve homojenizasyon işlemleri için çeşitli tip ve boyutlarda genel amaçlı karıştırıcılar, yüksek viskozite ve yoğunluklu ürünlerde kullanılan vakumlu tip dissolverlar ve boşaltma sistemleri, kelebek tipi dissolverlar, platform tipi dissolverlar, laboratuvar ve pilot üretim ölçeğinde disperser/ıslak öğütme makinaları ve tüm bu prosesler için gerekli olan dişli tip pompa ve filtrasyon makinası vb. gibi yardımcı ekipmanlar üretimi yapmaktayız.

Genel kimya, boya ve yan ürünleri, baskı mürekkepleri, haşere öldürücü kimyasallar, zirai ilaç sanayi, halk sağlığı maddeleri, kozmetik sanayi, gıda sanayi, eczacılık ve biyokimya sanayileri vb. sektörlere hizmet etmekteyiz.

Yurt dışı ve yurt içi satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?
Yurt içi pazarda bahsettiğim sektörde üretim yapan halihazırda tüm firmalar müşterimiz. İlk ihracatımızı 1998 yılında Vietnam’a yaptık. İhracat verilerimiz yıl geçtikçe arttı ve şu anda %80 ihraç eden bir firma konumuna geldik. Afrika, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ülkeleri, Uzak Doğu, Avrupa hatta güçlü rakiplerimizin olduğu Almanya’da bile çalışan makinalarımız mevcut.

Genel kimya, boya ve yan ürünleri, baskı mürekkepleri, haşere öldürücü kimyasallar, zirai ilaç sanayi, halk sağlığı maddeleri, kozmetik sanayi, gıda sanayi, eczacılık ve biyokimya sanayileri vb. sektörlere hizmet etmekteyiz.

Son dönemde sektöre sunduğunuz fark yaratan inovatif bir makine üretiminiz oldu mu?
Öğütme haznesi 0,2 LT olan, Rotor – Pin sistemi vasıtası ile ıslak öğütme yapılabilen SM Lab Mini makinasını ürettik. Ürün çıkışı – bilye ayrımı yine Wedge Wire tip elek ile sağlanmakta olup, dolayısıyla minimum 0,2 mm boncuk, özel durumlarda ise 0,1 mm boncuk ile çalışabilmektedir. Sistem yapısı gereği “sirkülasyon” şeklinde çalışmaktadır. Makinada dahili sirkülasyon pompası bulunmaktadır. Sirküle edilebilir minimum ürün miktarı 0,25 LT’dir. Bu minimum kapasite ile özellikle numune pigment denemelerinde rahatlıkla çalışılmakta. Bu yapı, şu an en düşük öğütme haznesine sahip olan bir yapıdır.

Ürün kalitemiz ve teknolojimiz söz konusu rakiplerimizin makinaları ile rahatlıkla rekabet edebilen, hatta kimi zaman performans olarak daha fazla öne çıkan makinalardır.

Müşteri beklentilerini belirlemek için uyguladığınız stratejiler nelerdir?
Pazar payı oluşturma yerine müşteri payı oluşturma bizim için çok daha önemli. Her ne kadar sanayi sektöründe olsak da ilişkisel pazarlama yöntemini kullanmayı kullanmayı tercih ediyoruz. Müşterilerimizi sektörlerine göre ayırıyoruz. Ve stratejilerimizi bu doğrultuda belirliyoruz.

Marka bilinirliğinizi sağlamak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Sektörümüze hâkim bir ajans ile çalışıyoruz. Pazarlama stratejilerimizi en az 1 yıl öncesinden planlıyoruz. Geleneksel reklam kanallarının yanı sıra, katılacağımız fuarlar, ziyaretler, yurt içi/yurt dışı reklam çalışmalarımız ve içeriklerinin birçoğu şimdiden belli. Yurt dışı pazarında makinalarımızı satmak, bu konuda anlaşma yapmak isteyen birçok firma mevcut. Yukarıda da belirttiğim üzere müşteri payı oluşturma bizim için daha önemli. Ama stratejik konumu olan, marka bilinirliğimizi fazlası ile artıracak, çalışma disiplinini yakından gördüğümüz bir firma ile “Tek Yetkililik Anlaşması” yapmayı planlamaktayız.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Verimlilik odaklı, riskleri önceden tespit ederek proaktif bir yaklaşım içerisindeyiz. Avrupalı rakiplerimizin ürünlerindeki gelişmeleri sürekli olarak takip etmekteyiz. Ürün kalitemiz ve teknolojimiz söz konusu rakiplerimizin makinaları ile rahatlıkla rekabet edebilen, hatta kimi zaman performans olarak daha fazla öne çıkan makinalar. Müşterilerimizden gelen geri bildirimler de bu söylemlerimizi doğruluyor.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız, hobileriniz nelerdir?
Spora önem veririm. Sağlıklı bir beyin ve beden ilişkisinin başı spordur. Puzzle yaparım. Doğa ile iç içe olmayı severim.