SGL Carbon Kompozit Akü Kutusu Prototipleri Üretiyor

12 Haziran 2019

SGL Carbon (Wiesbaden, Almanya), elektrikli araçlar için bir karbon elyaf takviyeli plastik (CFRP) akü kutusu prototipi geliştirmek üzere Çinli otomobil üreticisi NIO ile ortaklık kurduğunu bildirdi.

CFK akü kutusunun geleneksel alüminyum veya çelik akü kutularından yüzde 40 daha hafif olduğu ve aynı zamanda yüksek rijitlik ve alüminyuma kıyasla yaklaşık 200 kat daha düşük termal iletkenlik sunduğu belirtildi. SGL Carbon’da kompozitler – elyaflar ve malzemeler iş biriminde Otomotiv Piyasası Segmenti Müdürü Sebastian Grasser, “Kompozit malzeme korozyon direncinin yanı sıra su ve gaz sızdırmazlık açısından da optimum değerlere sahiptir”dedi.

Kutu zemini ve kapağı birkaç karbon jelin birleştirilmesinden oluşan sandviç tipi bir çekirdekten oluşuyor, Zemin ve kapağın üretiminde kullanılacak alet tasarımı SGL’nin Hafif Çözümler ve Uygulama Merkezi’nde geliştirildi ve bu bileşenler için karbon elyaflar Moses Lake, Wash., ABD., ve Muir of Ord, BK’deki SGL tesislerinde üretilip Wackersdorf, Almanya’da işlendi.