Cumartesi, Haziran 22, 2024

Şişecam’ın net satışları 41 milyar TL’ye ulaştı

Şişecam 2024’ün ilk çeyreğine dair finansal raporunu paylaştı. Şirketten paylaşılan verilere göre 2024’ün ilk çeyreğinde 4,3 milyar TL yatırım gerçekleştirdi ve net satışları ise 41 milyar TL seviyesine ulaştı.

Şişecam 2024’ün ilk 3 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şişecam’ın bu dönemdeki konsolide net satışları 41 milyar TL (1,3 milyar dolar) seviyesine ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracatla Türkiye dışı üretimlerden yapılan satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 61 seviyesine ulaştı.

Şişecam ilk 3 ayda 4,3 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirirken ihracatını ise 262 milyon dolar seviyesine taşıdı. Bu dönemde 1,3 milyon ton cam üreten şirket, 1,2 milyon ton soda külü ve 0,87 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.
Kaplamalı cam kapasitesi yaklaşık iki kat büyüyecek

Şişecam, 2024 yılına yeni yatırım kararlarıyla başlamıştı. Şirket, İtalya, Türkiye ve Bulgaristan’da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye ulaşan üç yeni kaplamalı cam hattı yatırımı yapmaya karar verdi. Şişecam’ın Tarsus’ta inşaatı devam eden düz cam tesisi ile Kuzey İtalya ve Bulgaristan’daki düz cam tesislerini içeren yatırımları kapsamında şirket; düz cam sektöründe artan kaplamalı cam ihtiyacını karşılamayı, geliştirilmiş operasyonel verimlilik ve genişletilmiş ürün yelpazesiyle rekabet gücünü sürdürmeyi ve üretim hacmindeki katma değerli ürün payını artırarak tüm paydaşlarına artı değer yaratmayı hedefliyor.

Yeni kaplamalı hatların 114 milyon dolar yatırımla hayata geçmesiyle Şişecam’ın cam kaplama hatlarının sayısı dünya genelinde yediye yükselecek. Bu yatırımların sonucunda ise kaplamalı cam kapasitesi yaklaşık iki kat büyüyerek 42 milyon metrekareye ulaşacak.

Şişecam’ın net satışları 41 milyar TL’ye ulaştı

 

Dünyanın en büyük kapasiteli cam ambalaj üretim tesisi

Şişecam Eskişehir’de hayata geçirdiği yeni cam ambalaj fırını ve soğuk tamirini tamamladığı cam ev eşyası fırınını yılın ilk çeyreğinde ateşledi ve bu yatırımlarla tek yerleşkede dünyanın en büyük entegre cam üretim kompleksine sahip oldu. Ateşlenen cam ev eşyası fırını ile elde edilen ek kapasite, Şişecam’ı bu alanda dünya liderliğine taşıdı. Şişecam Eskişehir Cam Ambalaj Fabrikası ise yeni yatırım sonucunda tek yerleşkede 5 fırın ve 24 hatla dünyanın en büyük kapasiteli cam ambalaj üretim tesisi konumuna yükseldi.

Şişecam, Mısır’da ortağı olduğu Saint Gobain Egypt SAE şirketinin ikinci düz cam hattı yatırımının gerçekleştirilmesi amacıyla yeni şirket kuruluş işlemlerini de tamamladı. Şişecam ayrıca Mersin Soda Külü tesisinde, 175 bin ton/yıl ağır soda külü kapasite artışı yatırımının gerçekleştirilmesi kararını aldı. İşletme sermayesi dahil yatırım bedeli yaklaşık 125,3 milyon dolar olarak öngörülen yatırımın 2026 yılı içerisinde devreye alınması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler