Cumartesi, Ekim 23, 2021

Sürdürülebilir Tekstile Destek için Vitrin Projesi Hayata Geçiyor

Erkek giyim markası Altınyıldız Classics, sürdürülebilir tekstile destek vermek için üniversite öğrencileriyle Vitrin Projesi’ni başlattı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi önlisans, lisans, yüksek lisans ve SEM sertifika programı öğrencilerini kapsayan projenin ilk aşamasında, öğrenciler şirketin stoklarında bulunan sürdürülebilir malzemeleri kullanarak yılbaşı vitrini tasarlayacak.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, tüm atık kumaşları renk ve içeriklerine göre ayrıştırarak, Uşak’ta bulunan OEKO-TEX® Standart 100 ve Global Recycled Standard (GRS) sertifikalı Haksa dönüşüm fabrikasında ipliğe dönüştürerek geri dönüşüme katkı sürecini daha kapsamlı şekilde yürütme kararı aldığı bildirildi.

Daha önce 13 ton geri dönüştürülmüş elyaf kullanarak 1 milyon 200 bin pet şişeyi kumaşa dönüştüren Altınyıldız Classics, yeni projeyle geri dönüşüm kumaşlardan bir kapsül koleksiyon oluşturmayı hedefliyor. Dönüşüm merkezi iş birliğini, mağazalarda ürün toplama ayağında da sürdürecek olan şirket, mağazalardan toplanan ürünleri de belirli aralıklarla Uşak Dönüşüm Fabrikası’nda ayrıştırarak tekrar dönüştürecek.

Workshoplar 23 Haziran’da Başlıyor

Proje kapsamında 23-30 Haziran ve 3 Temmuz’da yapılacak workshoplara katılım gösteren öğrencilere; Doç. Dr. Sibel Onat Hattap, Doç. Dr. Kevser Gürcan Akbaş, Öğr. Gör. Pınar Salman, Dr. Öğr. Üyesi Başak Özdoğan, Doç. Fatma Öztürk Dönmez, Dr. Öğr. Üyesi Çağla Tulukçu, Doç. Dr. Öğr. Üyesi Ece Postalcı, Öğr. Gör. Derya Tecimer, Öğr. Gör. Ayşegül Erdin Pekmezci ve Arş. Gör. Reyhan Polat’ın yanı sıra BR Mağazacılık Kurumsal iletişim Direktörü Uğur Gülce, Beymen Business Tasarım Müdürü Ahmet Korkmaz, Altınyıldız Classics Tasarım Müdürü Tuğba Uğuz, BR Mağazacılık Görsel Tasarım Müdürü Derya Delice ve Görsel Sunum Müdürü Özgür Dumantepe tarafından eğitimler verilecek.

Destek Amaçlı Burs Verilecek

Workshoplara katılan öğrencilere destek amaçlı burs verilirken sürdürülebilir vitrin malzemeleri, kumaşlar, koliler, naylon torbalar, plastikler gibi aslında tüm dönüşebilen atık malzemelerle yılbaşı vitrin tasarımı yapmaları istenecek.

Seçilen tasarımlar; 3 büyük şehirde belirlenen Altınyıldız Classics mağaza vitrinlerinde yılbaşı dönemi boyunca sergilenecek. Workshopa katılan tüm öğrencilere hediye çeki verilirken, vitrinde kullanılmak üzere tasarımları seçilen öğrencilere ise ayrıca para ödülü takdim edilecek.

Program kapsamındaki yetenekli adaylar, insan kaynakları aday havuzuna alınarak staj imkanı sağlanacak ve açık pozisyonlar için değerlendirilecek.

 

 

Kaynak: DHA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR