Dow “RENUVA ™ Yatak Geri Dönüşüm Programını” Geliştiriyor

31 Mayıs 2020

Dow’un (NYSE: Dow) bir iş kolu olan Dow Polyurethanes (PU), Fransa’nın Semoy kentindeki Orrion Chemicals Orgaform’da endüstriyel ölçekli üretim tesisi kurma planı kapsamında RENUVA ™ Yatak Geri Dönüşüm Programı’nda önemli bir adım gerçekleştiriyor.

RENUVA ™ Yatak Geri Dönüşüm Programı atılan yatak köpüğünü ve atıkları hammaddeye dönüştürme işlemi olan kimyasal geri dönüşüm yoluyla hammaddeye (poliol) dönüştürecek. Yeni hammadde daha sonra esnek veya sert köpük ürünlerinde bina yalıtım levhaları gibi uygulamalarda ve yeni yatak üretiminde kullanılabilecek.

Avrupa’da her yıl yaklaşık 30 milyon yatak atılıyor. Bu yeni girişim, kullanılmış ürünlerin geri dönüştürülebilmesini sağlayarak poliüretanlar için döngüsel bir ekonominin sağlanmasına yardımcı olacak. AB’nin 2030 yılına kadar belediye atıklarının % 65’inin geri dönüştürülmesi hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Bu yeni gelişme, Dow’un 2017 yılında açıklanan süreçlerine ve anahtar teslimi kurulum sağlayıcısı H&S Anlagentechnik ile mevcut iş birliğine dayanıyor.

Dow Poliüretan Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Hindistan (EMEAI) Ticari Direktörü Ana Carolina Haracemiv, “Dow’da, sürdürülebilirliği Poliüretan yaşam döngüsünün tüm yönlerine entegre etme konusunda kararlıyız. Bu gelişme, geleneksel geri dönüşüm için önemli zorluklara sahip ürünler için çözüm sağlayacak önemli bir adımı temsil ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.dow.com/en-us/news/dow-moves-ahead-with-the-renuva-mattress-recycling-program.html