Ertlemeyin, Hemen Başlayın

06 Ağustos 2019

 

Glidden® Boya tarafından yaptırılan yeni bir çalışma, ABD yetişkinlerinin neden boya yapma gibi ev projelerinde erteleme eğiliminde olduklarının daha iyi anlaşımasına yardımcı oluyor. Glidden Boya, bu olguyu “boyayı erteleme – procrastipainting” olarak adlandırıyor. Evet, bu gerçek bir kelime, o kadar gerçek ki, bir argo lugatı olan Urban Dictionary’de bile yerini almış.

Yaklaşık 84 milyon Amerikalı gelecek yıl evlerinde bir oda boyamaya niyetleniyor. Buradaki anahtar kelime “niyet”tir. Ankete katılanların çoğu, boya yapmanın kolay olduğu konusunda hemfikir ancak yanıt verenlerin dörtte biri yine de erteleme yapacaklarını kabul ediyor. Aslında bu anket, Amerikalıların evlerinin bakımını erteleme ihtimalinin daha da yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Glidden Boya, Üst Düzey Marka Pazarlama Müdürü Luke Klein, “İnsanları evlerine yeni bir görünüm vermekten alıkoyan şey, başlama kabiliyeti” dedi. “İnsanların ertelemeyi durdurmasına ve harekete geçmesine yardımcı olmak için yararlı araçlar yarattık.”

Milenyumlar ( Y Kuşağı) nasıl ertelendiklerinde benzersiz bir kuşak:
• Gelecek yıl, Y kuşağının %41’i bir ev boyası projesi yapmayı planlıyor. Yani 1981-1996 arasında doğmuş yaklaşık 30 milyon Amerikalı.
• Milenyumların, bir odayı boyamak veya evin etrafını tamir etmek gibi daha küçük işler için erteleme olasılığı diğer nesillere göre %13 daha fazladır. Ancak, daha büyük, daha pahalı ev geliştirme projelerini ertelemeleri diğer nesillerden daha az muhtemeldir.
• Boş zamanları olduğunda, millenyumların sadece %3’ü evlerin gelişmesine öncelik verecektir. Bunun yerine arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ve öz bakım faaliyetlerini ön planda tutacaktır.
• Milennuyumların neredeyse dörtte biri bir boya yapmaya başlamak yerine bir dövme yaptırmayı tercih eder. Bu da bir boya işlemi elbette,  ancak sonsuza kadar kadar kalacak bir işlem.

Klein, “Yaklaşık 60 milyon ABD’li yetişkin, gelecek yıl ev boyası projesinde büyük olasılıkla erteleyecek, ancak aynı anket, başlaması için onları neyin motive ettiğine ışık tutuyor” dedi ve ekledi “Kendin Yapçılar’ın – DIYers projelerine başlamaları için kullanabilecekleri çok fazla araç var. Gerçekten harekete geçirmeyi kolaylaştırmak istiyoruz. Sonuçta, boyama projenize ne kadar erken başlarsanız, evinizin keyfini çıkarmaya o kadar çabuk kavuşabilirsiniz. ”

Duvarları ve odayı hazırlamak boya yapmaktan daha zordur. Daha az hazırlık yapılması gerekirse, 76 milyon Amerikalı bir boya projesine başlaması daha muhtemel olurdu. Bu yüzden Glidden Hazırlık Kadrosu bile oluşturuldu.

Renk seçimi işleminin tadını çıkarın – o kadar da kötü değil. Ankete göre, boya projesi hazırlamanın en keyifli kısmı boya rengini seçmek. Ancak Glidden Boya, zorlu bir renk seçimi girdabında sıkışıp kalabileceğinizi biliyor. İşte bu yüzden marka, kendi fotoğraflarınızda veya etrafınızdaki dünyadan gördüklerinizle eşleşen boya renklerinin bir seçimini belirlemeye yardımcı olmak için Renkleri Eşleştir aracını da sunuyor.