Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Fatih Çeliker ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

Fatih Çeliker ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

KROHNE Türkiye Mühendislik Çözümleri Müdürü Sayın Fatih Çeliker ile oldukça güzel
bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Çeliker bizlere firmanın hedeflerinden ve inovasyon
çalışmalarından bahsetti. Keyifli okumalar.

Okurlarımıza kendinizden ve özgeçmişinizden bahseder misiniz?

İlk, orta, lise ve üniversite dahil olmak üzere eğitim ve öğretim hayatımı doğduğum şehir olan Eskişehir’de tamamladım. 2009 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra yine Eskişehir’de bir alışveriş merkezi
projesinde faaliyet gösteren bir taahhüt firmasında saha mühendisi olarak çalışma hayatıma başladım.

Fatih Çeliker ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

 

 

2012 yılında BSH Ev Aletleri şirketinde satış sonrası hizmetler departmanında, teknik ürün sorumlusu olarak çalışmak üzere İstanbul’a taşındım ve orada geçen 2 yılımın ardından, 2014 yılında halen çalışmakta olduğum KROHNE firmasında servis mühendisi olarak KROHNE kariyerime başladım.

Daha önceki çalıştığım yerlerde tecrübe etmeye başladığım saha işleri ve satış sonrası hizmetler alanındaki çalışmalarıma, KROHNE’ de enstrümantasyon alanını da ekleyerek devam ettim. Özellikle petrol ve gaz sektöründeki uygulamalara odaklanacak şekilde bir yapılanma ile 2017 yılında yine KROHNE’ de, Mühendislik Hizmetleri Yöneticisi olarak çalışmalarımı sürdürdüm.

Bu dönemde özellikle KROHNE tarafından sağlanan anahtar teslim sistem çözümlerinin teknik servis, devreye alma ve mühendislik faaliyetleri yoğunluklu çalışmalarda bulundum. KROHNE’ nin hem global hem de lokal çözümlerinin satış, mühendislik ve destek faaliyetlerinin artırılması hedefiyle 2020 yılında kurulan Mühendislik Çözümleri departmanında, Mühendislik Çözümleri Müdürü olarak çalışma hayatıma devam etmekteyim.

enstrümantasyon
Firmanız hakkında neler söylemek istersiniz? Başarı politikanızı oluşturan kriterler nelerdir?

KROHNE dünyanın önde gelen saha ölçüm enstrümanlar üretici ve tedarikçilerinden biri olup yenilikçi ve güvenilir proses ölçüm teknolojilerini kullanarak küresel anlamda
tüm endüstriyel sektörlerde kullanılan akış, seviye, sıcaklık, analiz ve basınç ölçüm ürünlerinin üretimi ve geliştirmesini yapan öncü firmalardan birisidir.

Geçtiğimiz yıl,100. Yılını kutlayan KROHNE, 1921 yılında Almanya’nın Duisburg şehrinde kurulmuştur ve %100 aile şirketidir. Dünya genelinde 11 ülkede 16 üretim noktasıyla 4100’den fazla çalışanı bulunmakta olup, Ar-Ge faaliyetlerini 400’e varan çalışan sayısıyla yürütmekte ve sürekli olarak bu alanda yatırım yapmaktadır. Enstrüman dizayn ve üretimine ek olarak KROHNE SOLUTIONS bünyesinde anahtar teslim paket sistemler, yazılımlar, denizcilik sektörüne özel sistemler gibi çeşitli uzmanlık gerektiren sektörlerde de faaliyet göstermektedir.

Türkiye’de ise KROHNE, 50 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermekte ve ülkemizde kendi alanında birçok teknolojik yeniliği bizlerle buluşturarak öncülük etmektedir. KROHNE Türkiye faaliyetlerini İstanbul’da bulunan merkez ofisi ile birlikte İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana olmak üzere 6 bölgeden yürütmektedir. Bölgelerin tamamında satış, pazarlama, servis ve mühendislik anlamında müşterilerimize destek veren, alanında yetkin arkadaşlarımız ve bazı bölgelerimizde ise resmi partner
firmalarımız bulunmaktadır.

Başarımızın arkasında da globalde sürekli kendini geliştiren KROHNE yatırım ve sürekli inovasyon stratejilerine ek olarak, Türkiye’de alanında sürekli kendini yenileyerek büyüyen uzman kadromuz ve partnerlerimizin yer aldığını söyleyebilirim.

inovasyon
Hangi sektörlere hitap etmektesiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

KROHNE olarak endüstriyel ölçüm enstrümantasyonu ve mühendislik çözümleri talebi olan tüm endüstrilere hitap etmekteyiz. Başlıca sınıflandırmak gerekirse petrol ve gaz,
demir çelik, gıda ve içecek, su ve atık su, enerji, kimya, maden, kağıt, denizcilik ve nükleer endüstrileri olarak sayabiliriz.

Bu sektörlerde kullanılmak üzere KROHNE’ nin elektromanyetik, ultrasonik, kütlesel(Coriolis), vorteks ve de değişken kesitli akış ölçerler başta olmak üzere, kılavuzlu ya da temassız radar seviye ölçerler; basınç ve fark basınç transmiterleri, sıcaklık elemanları ve transmiterleri; pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen ve serbest klor gibi analitik ölçüm cihazlarını bünyesinde barındırdığını söyleyebilirim.

Ayrıca, yukarıda bahsettiğim bazı sektörlerde KROHNE’ nin standart ürünlerinin yanı sıra özel çözümleri de bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse petrol ve gaz uygulamaları için ölçüm skid sistemleri, akış bilgisayarları, boru hattı yönetim sistemleri, denizcilik sektöründe kullanılmak üzere gemi balast seviye sistem ve yazılımları ile yakıt tüketimini raporlayan çeşitli sistem, donanım ve yazılımları da bulunmaktadır.

krohne

Geçtiğimiz yıl pandemi etkilerinin yoğun hissedildiği bir yıl oldu ve bu etkiler hali hazırda devam ediyor. Firmanız bu durumdan nasıl etkilendi ve ne gibi önlemler aldı?

Evet sizin de dediğiniz gibi, geçtiğimiz yıl ve hatta bir önceki yıl da dahil olmak üzere Covid-19 tüm Dünyayı ve dolayısı ile ülkemizi de olumsuz anlamda etkiledi. Biz de KROHNE olarak hem dünya genelinde hem de Türkiye’de müşterilerimizin taleplerini göz önünde bulundurarak, çalışma tarzımızda bazı değişikliklere gittik.

En uzun süreli kapanmaların olduğu dönemde bile ofiste çalışan arkadaşlarımız evden çalışmalarına devam ederken, sahada çalışan satış ve servis departmanlarındaki arkadaşlarımız da müşteri memnuniyeti adına talep edilen her noktada bulundular. Müşterilerimizin mağdur olmaması için sevkiyatlarımız aralıksız sürdü ve teknik servis departmanımız iller arası seyahat için gerekli tüm belgelerini sürekli olarak hazır bulundurarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını aynı hız ve titizlikle gidermek için çalıştılar. Umuyorum ki bu gibi dönemler tekrar yaşanmaz.

Ar-Ge’nin firmanız için önemi nedir? Son dönemlerde
yürütmüş olduğunuz Ar-Ge projelerinizden bahseder
misiniz?

KROHNE’nin, sürekli inovasyon hedefiyle yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları için şirketin toplam çalışan sayısının yaklaşık %10’una yakın bir çalışanın olduğunu düşündüğümüzde, Ar-Ge’nin KROHNE için son derece önemli olduğunu söyleyebilirim. Enstrümantasyonun temeli olan fiziksel ölçüm için yapılan Ar-Ge faaliyetlerine ek olarak, KROHNE son zamanlarda nesnelerin interneti (IoT), cihazların bilgi ve proses takibini hızlandırarak kolaylaştıracak Ethernet haberleşmesi gibi alanlara da odaklanmış durumdadır.

Buna ek olarak dünyanın farklı yerlerinde çeşitli üniversiteler ile sürekli iş birliği içinde olup, bu iş birliğine dahil olan tüm paydaşların bir araya geldiği “Uluslararası KROHNE Teknoloji Günleri” düzenlenmektedir. Kısaca “TechDays” olarak adlandırılan bu program ile birlikte
KROHNE bünyesinde Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan herkesin ve çeşitli davetlilerin de değerli fikirlerini sunabileceği buluşmalar gerçekleşmektedir.

Bu buluşmaların da verdiği ilhamla, KROHNE’nin uzun yıllardan bu yana partner olarak hareket ettiği SAMSON firması ile birlikte yürüttüğü bazı Ar-Ge çalışmalarına örnek olarak Focus-On adını verdiğimiz vana, akış ölçer, basınç transmiteri, sıcaklık transmiteri ölçümlerinin tamamını barındıran akıllı ölçüm kontrolöründen ya da başka bir deyişle otonom aktüatörü gösterebiliriz. Özetleyecek olursak, sürekli inovasyon kavramı ile birlikte Ar-Ge çalışmaları KROHNE için vazgeçilmez konumdadır.

krohne birlik
Gelecek yıllara dair hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki yıllarda firmanızı ne gibi yenilikler beklemekte?

KROHNE gerek küresel çapta gerekse Türkiye genelinde kısa ve uzun vadelerde sürekli büyümeyi hedefleyen stratejik planlar üzerinden hareket etmektedir. KROHNE’ nin
misyon ve değerleri çerçevesinde yapılan planlama ve yatırımlar, son teknolojinin getirdiği tüm olanakları müşterimize gerek ürün gerekse çözüm olarak sunmayı hedeflemektedir. KROHNE Türkiye ekibi olarak bizler de aynı misyon ışığında hareket etmekteyiz.

Bu noktada KROHNE Türkiye olarak hedefimiz her türde endüstriye yönelik olarak hazırlanacak doğru projelendirmelere doğru enstrümantasyon çözümleriyle katkı sağlamak hem de son teknoloji ile geliştirilen yüksek hassasiyetli ölçüm teknolojileri ile işletme verimliliklerini artırmaktır. Unutmamalıyız ki, doğru projelendirilmemiş ve doğru ölçüm yapılamayan hiçbir proses yönetimi verimli ve amaca yönelik olamaz.

Amacımız, faaliyet gösterdiğimiz tüm endüstriyel alanlarda geliştirmiş olduğumuz saha enstrümanları ve sistem çözümleri sayesinde en yüksek verimlilik, en düşük maliyet ve en yüksek faydanın sağlanmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol