Çarşamba, Aralık 1, 2021

Kubilay Boya Genel Müdürü Sayın İhsan Bilgiç ile Söyleşi

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Kubilay Boya Genel Müdürü Sayın İhsan Bilgiç sorularımızı yanıtladı. Bilgiç, Kubilay Boya’nın Ar-Ge faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

İhsan Bilgiç
İhsan Bilgiç

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1963 Yılında Niğde – Bor’da doğdum. 1983 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 1983 yılında o zamanki Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığında çalışmaya başladım, 1985 yılında yapılan reorganizasyon sonrasında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde İlçe Müdürlüğü, Şube Müdürlüğü, İl Müdür Yardımcılığı görevleri yaptım. 1996 yılında Isparta Tarım İl Müdürlüğü görevine atandım ve bu görevimi 2000 yılına kadar sürdürdüm. 2000 yılında kamu hizmetimi, istifa ederek sonlandırıp, özel sektörde çalışmaya başladım.

2001 yılında başladığım İzmir Menemen’de bulunan Gökhan Boya Genel Müdürlüğü görevini 2005 yılına kadar sürdürdüm. 2005 yılı ekim ayında İzmir-Aliağa ilçesinde, ALOSBİ bünyesinde yeni kurulan Kubilay Kimya ve Boya San. Tic. Ltd. Şti’nde Genel Müdür olarak görev aldım. 2005 yılında fabrikanın inşaatıyla üretim faaliyetlerine başlamamızla birlikte aldığım bu görevi sürdürmekteyim.

Kubilay Boya’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Kubilay Boya’nın günümüzdeki yapısı nedir?

Firmamızın temelleri Yönetim Kurulu Başkanımız Hasan Bilgiç’in, 1984 yılında babası rahmetli Mehmet Bilgiç’in teşviki ile, Ankara Siteler’de küçük bir satış mağazasında mobilya boyası satmaya başlaması ile atılmıştır. Müşteri odaklı olması ve sunduğu kaliteli hizmet ile diğer boya satış mağazalarından ayrışarak, sürekli büyümeyi başarmış ve 1990’lı yıllarda Ankara Siteler’deki en önemli mobilya boyası satıcılarından biri haline gelmiştir.

Kubilay Boya ailesi; 2001 yılında boya ve vernik üretimi yapmakta olan bir firma ile ortak olarak, üretim faaliyetlerine başlamıştır. Yaklaşık 5 yıl süren bu ortaklıkta son derece başarılı bir performans ortaya konularak, ortak olunan firmanın mobilya boyası sektöründe Türkiye’nin en önemli firmalarından birisi haline gelmesi sağlanmıştır. Daha sonra özellikle mevcut kapasitenin yetersizliği gibi nedenlerle yeni bir tesis ihtiyacı doğmuş ve ardından iki firma ortaklıklarını sonlandırma kararı vermiştir.

kubilay boya

Böylece, 2005 yılı Ekim ayında, Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde, firmamız “Kubilay Kimya ve Boya San. Tic. Ltd. Şti.” adı ile kendi tesisinde üretime başlamış ve “KUBİLAY” markalı ürünleri pazara sunmuştur.

Değişen ekonomik koşullar ve küresel ekonomik şartlar gereği, gelişmiş Batı ülkelerinin kalite ve hizmet standartlarına ulaşmayı hedefleyen firmamız, bu amaçla alanında lider yabancı partnerler ile iş birliği yaparak, bir dünya firması olma yolunda önemli adımlar atmıştır.

Kubilay Boya başlıca hangi sektörlere, ne tür ürün ve hizmetler sağlıyor? Kubilay Boya’nın özellikle Sanayi Boyaları kategorilerinde sunduğu ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kubilay Boya ailesi olarak, toplam üretimimizin %90-95’ini ahşap boyası oluşturmaktadır. Ailenin mobilya boyası satış geleneğinden gelmesi nedeni ile, firma olarak birinci önceliğimiz hep mobilya boyalarıdır ve bu durum hep böyle kalacaktır. Mobilya boyasının yanında Türkiye’de ilk ve tek ayna boyası üreticisiyiz. Ayna boyası konusunda ciddi ArGe yatırımları yaptık ve ürünlerimiz ile Avrupa’da önemli bir üretici olma yolunda çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca genel sanayi boyalarında da üretim yapmaktayız.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün ve hizmet satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Kubilay Boya ailesi Ankara, İnegöl, Antalya, Samsun, Kayseri ve İstanbul’da bulunan 6 adet satış mağazası ile aynı zamanda Türkiye’nin en büyük mobilya boyası satıcısı konumundadır. Satış ve üretim faaliyetlerinin bir arada yapılmasının avantajları ile tüm iş ortaklarına en kaliteli hizmeti verme çabasını aralıksız devam ettirmektedir. Gerek kendi satış merkezleri ve gerekse yaygın bayii ağı ile Kubilay Boya mobilya boyası sektörünün belirleyici, ürünleri takip ve taklit bir firma konumuna gelmiştir.

Türkiye’deki satış faaliyetlerinin yanında ihracat faaliyetlerine de büyük önem vermekteyiz. 15 ülkede yapılanmamız mevcut olup, son iki yılda ihracatımız %50 oranında artmıştır ve ihracat faaliyetlerine yoğunlaşarak devam etmek niyetindeyiz. Orta vadeli planlarımızda ihracatımızın toplam üretimimizin %30-35 oranlarına çıkması temel hedeflerimiz arasında olup, bu amaçla yoğun bir çaba içerisindeyiz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Kubilay Boya firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Ar-Ge’nin, bizim gibi işletmelerde işletmenin kalbi olduğunu ve Ar-Ge çalışmalarına önem vermeyen ve yatırım yapmayan işletmelerin sürdürülebilir bir büyümeyi başarmalarının imkansız olduğunu düşünüyorum. Öte yandan Kubilay Boya olarak en çok yatırım yapmış olduğumuz konuların başında kadromuz gelmektedir. Bu düşünceden hareketle , Türkiye’nin en seçkin teknik kadrolardan birisine sahibiz. Kubilay Boya ve Kimya Sanayii, sürekli kendini yenileyen bir firmadır. Bu amaçla; sürekli “yeni ürün tasarımı” stratejisini devam ettirebilmek için, Ar-Ge faaliyetlerine uzun vadede yatırım yapmayı amaçlamıştır.

Bu çerçevede Ar-Ge birimimizde konusunda uzman, yetkin personel istihdam ederek kalifiye bir Ar-Ge ekibi ile Türkiye’de üretimi yapılmayan TDI Prepolimer Sentezi, çevreye duyarlı kurşun oranı düşük ayna boyası, kurşunsuz ayna boyası, epoksi akrilat oligomer sentezi vb. birçok TÜBİTAK projeleri, üniversite-sanayi işbirliği ile başarılı bir şekilde hayata geçirilmiştir.

Ayrıca, COVID-19 pandemisi sürecinde geliştirdiğimiz son Ar-Ge projemizden de bahsetmek gerektiği kanaatindeyim. Pandemi sürecinde tüm sağlık çalışanlarımızın verdiği zorlu mücadeleye bir mobilya boyası üreticisi olarak biz de katkı vermek istedik. Bu kapsamda, Dünya’nın ilk antiviral ahşap boyama sistemi olan Kubilay Ultra Hygiene seriyi geliştirdik. Böylece dokunma yoluyla bulaşın engellenmesine katkıda bulunacak, sağlık çalışanlarımızın iş yükünü hafifletecek, ülke ekonomisine katma değer sağlayacak, Türk mobilya sanayisi için farkındalık oluşturacak, yeni bir ürünü geliştirdik. Bu projeyeye ek olarak Ar-Ge ekibimiz boya sanayinde dünya çapında ses getirecek projeler hakkında çalışmalarına devam etmektedir.

Ar-Ge çalışmalarımızda akademik danışman olarak, İstanbul Teknik Üniversitesi’den Prof. Dr. Yusuf Yağcı ve ODTÜ’den Prof. Dr. Güngör Gündüz hocalarımız ile birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ar-Ge proje çalışmalarımızda hocalarımızın değerli akademik tecrübelerinden maksimum istifade etmek temel amacımızdır.

Kubilay Boya’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kubilay Boya olarak çevre bilincimiz ve hassasiyetimiz oldukça yüksek seviyededir. Çevre Politikamız web sitemizde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Firma olarak tüm faaliyetlerimiz ile ekolojik dengeye zarar vermeyeceğimizi, faaliyetlerimiz sırasında oluşabilecek çevre kirliliğini önleyeceğimizi ilke edinerek üretim yapmaktayız. Doğal kaynak kullanımını en aza indirmek adına süreç ve proses iyileştirmeleri yapmaktayız.

Atıklarımızı kaynağında en aza indirerek, mümkün olduğunda yeniden kullanılmasını ve geri dönüştürülmesini, değerlendirilemeyen atıkların lisanslı firmalar aracılığı ile bertaraf edilmesini sağlamaktayız. İş Sağlığı ve Güvenliği süreçlerinin yürütülmesini çalışan ve çalışan temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirmekteyiz. Çok tehlikeli iş kolunda üretim yapan firma olarak İş Sağlığı ve Güvenliğinde proaktif yaklaşımı benimsemekteyiz. Bağımsız İş Güvenliği Uzmanımız ile çalışmalarımızın yanı sıra bünyemizde tam zamanlı İş Güvenliği Uzmanı (A Sınıfı) istihdam etmekteyiz.

Düzenli denetimler ve aylık yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Toplantıları ile İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarımızı yürütmekteyiz. İş kazalarını ve yaralanmaları en alt düzeyde tutmayı her yıl İSG hedefleri olarak belirlemekteyiz. Yıllık iç denetim ve süreç iyileştirme toplantıları ile Çevre ve İş Sağlığı güvenliği çalışmalarımız sürdürülebilirliğini korumaktadır.

Kubilay Boya’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Kubilay Boya’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Kubilay Boya üretime başladığı tarihten bugüne kadar büyümeye devam etmektedir. Her yıl tonaj olarak önceki yıla göre pozitif büyüme hedefini yakalamaktayız. Bu nedenle mevcut tesiste kapasite yetersizliği ile karşı karşıya kalınmıştır. Bu nedenle Ar-Ge projesi ile geliştirilip, Türkiye’de üretilmeyen bir ürünün üretimi amacıyla Orta Yüksek Teknoloji Teşvik Belgesi ile mevcut üretim kapasitemizi %100 arttıracak yeni bir yatırıma iki yıl önce başlamıştık. Kısmet olur ise 2021 yılı içerisinde yeni yatırımı devreye almak amacındayız. Böylelikle büyüme hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlar ile ilerlemek istiyoruz.