Perşembe, Mayıs 19, 2022

Lanxess’ten Yüksek Performanslı Poliüretan Dispersiyonlar

Endüstrinin sürdürülebilir kaplamalara ve yapışkan çözümlere olan talebi, son yıllarda solvent bazlı sistemlerden su bazlı sistemlere geçişi başlatmıştır. 40 yıldan fazla bir süre önce, müşterilerin uçucu organik içerik (VOC) ile ilgili gittikçe daha fazla talep edilen yasal
düzenlemelere uymasını sağlamak ve aynı zamanda uygun çözümler geliştirmek amacıyla Witcobond® poliüretan dispersiyonlarını (PUD) geliştirildi.

Bunlara ilave olarak Witcobond® ürün geliştirme çalışmalarında yüksek performanslı ve yüksek katı içerikli ürünler geliştirmek üzere özel uygulama ihtiyaçlarına göre çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Günümüzde Witcobond ® markalı poliüretan dispersiyonlar çeşitlilik, performans, inovasyon ve pek çok farklı alanda kullanıcılara özel avantajlar sağlamaktadır.

Witcobond® PUD’nin Avantajları

• Yüksek katı derecelerinde güçlü performansa sahip portföy,
• 1K ve 2K fırın sistemleri için su bazlı bloke edilmiş çapraz bağlayıcılar,
• 40 yılı aşkın deneyim ve uygulamalar için özelleştirme yeteneği,
• Yüksek kalite ve ürün tutarlılığı.

Witcobond

Su bazlı kaplama sistemlerinin formülatörleri çok çeşitli Witcobond® poliüretan dispersiyonları arasından seçim yapabilir.

Lanxess, ester ve eter tiplerinin yanı sıra anyonik, noniyonik ve katyonik kaliteler sunar. Witcobond® ürünleri ile sertlik, esneklik, tokluk ve kimyasal direnç gibi son kaplama özelliklerinde varyasyonlar sunmak mümkündür.

Witcobond 391-64 ile Mat Yüzey Görünümü

Witcobond® poliüretan dispersiyonları, kimyasal direnci, kaplama yapışmasını ve sağlamlığını daha da geliştirmek için çeşitli ajanlarla çapraz bağlanabilir.

Lanxess’in Trixene® Aqua ürün grubu, 1K veya 2K fırın sistemlerini formüle etmek için su dağıtılmış gizli çapraz bağlayıcılar ve yapışma arttırıcılar içerir. Isıtıldığında, bu çok fonksiyonlu bloke edilmiş izosiyanatlar, kaplama ve substrattaki tamamlayıcı fonksiyonel gruplarla çapraz bağlanmaya başlar.

Ana Özellikler

• Katı madde içeriği ağırlıkça %30 ila %60 arasında değişir.

• Optimize etmek için yardımcı çözücü ve yüzey aktif madde içermeyen kaliteler sunar.

• HS&E gereksinimlerini karşılar.

• Özel kaplama ihtiyaçları için özel kaliteler (örneğin mat yüzeyler veya yumuşak dokunuş).

• Akrilik dispersiyonlar gibi çok çeşitli sulu bağlayıcılarla uyumluluk gösterir.

• Pigmentler, matlaştırıcılar, alev geciktiriciler ve diğer yardımcı maddelerle uyumludur.
Witcobond® poliüretan dispersiyonları özel uygulamalara hitap eder.

Elyaf Boyutlandırma ve Kompozitler Lanxess’in poliüretan dispersiyonları, elyaf boyutlandırma endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve yeni gereksinimler için uyarlanabilir. Lif ve kompozit işlemede filamanların üstün performansla yapışmasını
ve son uygulamalarda olağanüstü fiziksel özellikler elde edilmesini sağlarlar.

Witcobond® 374-13, cam boyutlandırma tariflerinde film oluşturucu olarak yaygın olarak kullanılan polyester bazlı bir poliüretan dispersiyondur. Doğranmış iplik üretimi için mükemmel bütünlük ve çeşitli termoplastik ve ısıyla sertleşen matrislerle iyi yapışma sağlar.

Matris ve fiber arasındaki yapışma, bloke edilmiş izosiyanat teknolojisi kullanılarak daha da geliştirilebilir.

Polimer omurgasında bloke edici gruplarla özel poliüretan dispersiyonlar üretilebilir veya normal ebatlı fromülasyona Trixene® Aqua BI 201 gibi katkı maddeleri ilave edilebilir.

polimer

Yumuşak Tuşeli (Dokunuşlu) Kaplamalar

Witcobond® 374-13 gibi yumuşak kaliteler, normalde sert yüzeylerin haptiklerini (dokunsal sertlik algılarını) modifiye eden kaplama formülasyonlarına dahil edilebilir. Bu tür kaplamalar, örn. otomotiv iç cepheleri ve teletronik bileşenler ve gelişmiş estetik sağlar.

Sert Yüzeylerin Kaplanması

Alternatif olarak, Witcobond® 781 ve Witcobond® 457-66 gibi sert ürünler ahşap, metaller, cam, plastik, beton ve duvar gibi sert yüzeylere uygulanan dayanıklı, kimyasal olarak dirençli 1K ve 2K sistemlerinde kullanılabilir.

Tekstil İşleme

Witcobond® 363-02 ve Witcobond® 737 gibi su bazlı poliüretan dispersiyonları tekstil işlemede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tipik uygulamalar arasında tam su geçirmez ve hava koşullarına dayanıklı kaplamalar, arka kaplamalar, laminasyon yapıştırıcılar, tekstil baskıda kullanılan pigment bağlayıcılar ve iplikler ve elyaflar üzerinde algılanamayan yüzeylere sahip giysiler bulunur.

Diğer fonksiyonel tekstil kullanımları arasında kayışlar, halatlar, örgüler, optik elyaflar ve filament iplikler üzerinde koruyucu kaplamalar bulunur.

lanxess

Üretan kaplamalar, Lanxess’in bir dizi çözüm sunabileceği aşınma, kimyasal ve UV direnci gerektirir. Lanxess, Latina, İtalya’da, çeşitli kaplama ve yapıştırıcı uygulamalarında
pazar ihtiyaçlarını karşılayabilen özel bir poliüretan dispersiyon laboratuvarına sahiptir.

Deneyimli teknik ekip, yüksek derecede teknik farklılaşma ile yeni ürünlerin analitik çalışmaları, formülasyon geliştirme ve sentez yapma yeteneğine sahiptir.

Lanxess, Witcobond® ürün grubu ile cam elyafı boyutlandırma, plastik, cam ve metal yüzeyler, kaplamalar ve tekstil terbiye dahil olmak üzere kullanıcıları çok çeşitli uygulamalarda destekler.

VOC (uçucu organik bileşikler) serbest ve düşük karbon ayak izi malzemeleri için artan talep ve kısıtlı kimyasallar üzerindeki düzenleyici baskının artması, Lanxess’in su bazlı teknolojiler üzerine uygulamalı araştırmaları, Witcobond® kullanıcılarına daha yeşil teknolojiler ve kimya sunmayı mümkün hale getirmiştir.

Ece Okçu
C.A.S.E. PU Satış Sorumlusu
Kimsel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler