Petroyağ Firması Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Soysal ile Söyleşi

08 Şubat 2021

Petroyağ firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ünal Soysal ile firmanın faaliyet alanlarına ve Ar-Ge çalışmalarına değindiğimiz keyifli bir röportaj çalışması gerçekleştirdik. Soysal aynı zamanda pandemi sürecine ayak uydurmak için firmanın hayata geçirdiği aksiyonlar hakkında bilgi verdi.

Ünal Soysal

Ünal Soysal

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

1957 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisli Bölümü mezunuyum.1980 yılı Nisan ayından itibaren 8 yıl Petrol Ofisi Madeni Yağlar kısmında çalıştıktan sonra Amerikan Texaco firmasından gelen Türkiye Satış Müdürü teklifi ile Texaco’da çalışmaya başladım. Texaco 4 yıl sonra Türkiye’den çıkınca da kendi şirketimi kurma kararı aldım. Petroyağ’ın temelleri 1993 yılında bu şekilde atıldı.

Ürün çeşitleriniz nelerdir ve hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Petroyağ’ı kurduğum günden beri ilk hedefim Türk sanayisine hizmet etmekti ve bu hedef doğrultusunda sanayinin ihtiyaç duyduğu endüstriyel yağlara yöneldik. İlk olarak beyaz yağların ithalatını yaparak kullanım alanlarını genişleterek bu yağlarda Türkiye’de hem öncü firma hem de güvenilir bir firma olduk. Yağ çok geniş bir alan, ve günden güne hem yağ çeşitlerimiz hem de hizmet verdiğimiz sektörler arttı.

Beyaz yağlar, alüminyum hadde yağları, proses yağları, ısı transfer yağları, kompresör yağları sektörü domine ettiğimiz ürün gruplarımızdır. Bunun yanında yine müşterilerimizden gelen çok çeşitli projeleri Ar-Ge merkezimizde çalışarak katma değer yaratmayı sürdürüyoruz. Aynı zamanda sanayi üretimlerinde kullanılan tüm yağlayıcılar ve kimyasallar için danışman hizmeti vermekteyiz.

Petroyağ

 

Ar-Ge’ye bakış açınız nedir? Firmanızda gerçekleştirdiğiniz Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ar-Ge bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Petroyağ’ın zaten Türkiye’deki 3. en büyük endüstriyel yağ tedarikçisi ve bu 3 firmanın arasındaki tek %100 Türk sermayeli bir firma olmasının en büyük nedeni; sürekli Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirerek yeni uygulama alanları ile beraber inovatif ürünler pazara sunabilmek.

2017 yılında Sanayi Bakanlığı onaylı sektörümüzde ilk Ar-Ge Merkezi olduk. Ar-Ge merkezimizde 23 personelimiz var içlerinde ise 1 Doktora mezunu ve 7 yüksek lisans mezunu arkadaşımız yer alıyor. TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Projeleri ile devam eden çalışmalarımız var.

Ar-Ge’de yapmak istediğimiz ortak projelerle SanayiÜniversite-Özel Sektör üçgenini yurt dışında olduğu gibi kullanıp daha verimli hale getirmek istiyoruz. Son yıllarda çalışmalarımız arttıkça görüyorum ki üniversitelerimizde çok çeşitli çalışılmış özel projeler var ama bunlar proje olarak kalmış bunların sanayi ve özel sektör ile desteklenerek ticari ürünlere dönüştürülmesi halinde ülkemize çok büyük katma değer sağlayacaktır.

Tüm dünya pandemi sürecine girdi ve bu beklenmedik durum karşısında firmanızda neler yaptınız? Pandemi sürecini nasıl atlattınız?

Vakit kaybetmeden harekete geçtik. Birlikte gerekli aksiyonları tek tek hayata geçirdik. Kendimizi güvence altına almak adına gerekli adımları attık. Bunları 4 ana başlıkta topladık; Sağlığımız, Güvenliğimiz, Birlikteliğimiz ve Güvencemiz, Geleceğimiz…

Öncelikle tüm müşterilerimize ve tedarikçilerimize aldığımız önlemler ve uygulamalarını içeren bilgilendirmede bulunarak tedariklerini aksatmıyacağımızın güvencesini verdik. Finansımızı en iyi şekilde yürütecek planlamalar yaparak nakit akışımıza önem verdik.

Biz güzel bir aileyiz ve sağlımız her şeyden önce gelir. Tüm çalışanlarımıza iş garantisi verdik bunun yanında bu dönemde bile ekibimize yeni arkadaşlar kattık. İlk 2 ay bizi çok etkiledi ama sonrasında satışlarımızdaki artış sayesinde kayıplarımızı kapadığımız bir yıl geçirdik. Bu kadar alınan önlemler, üretim bölümünün vardiya sistemi şeklinde çalışması, yarı personelin evden çalışması gibi birçok değişikliğe rağmen bunları tüm Petroyağ olarak çok güzel yönettik. Zor bir dönem geçirsek de altından kalkmasını bildik, şimdi çok daha umutluyuz …

Sürdürülebilirliğin firmanız için anlamı nedir? Sürdürülebilir bir dünya için üretim yaparken almış olduğunuz önlemler nelerdir?

Sürdürelebilirliğin en önemli basamağı inovasyondur. Bunun için Ar-Ge çalışlmalarını ön plana çıkaran yeterli bütçeyi hazırlayan bir yapılanma içerisine girdik bunun için de yeni projelerimizin yeni kurulan şirket ve üretim alanlarında devam etmesine karar verdik.

Ancak buğüne kadar önemle üzerinde durduğumuz; Hizmet anlayışımız-Çabukluk-Güvenli ve Etik ilkeler ile müşterilerimiz ve çalışanlarımızla çözüm odaklılık sürdürelebilir şirket olmamızı sağlayan unsurlardır.

Artık pandemi sonrası dijitalleşmenin daha da önemini kavrayarak buna göre yapılanmamızı sağlayacak startup’lara yönelmemiz gerektiğini de biliyoruz.

 

Detaylı bilgi için; https://www.petroyag.com/utm?=Turkchem-roportaj-2021