Salı, Ocak 31, 2023

Sayın Abdullah Ekrem Nefes ile Röportaj

Sayın Abdullah Ekrem Nefes ile Röportaj

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Haskan Boya Sanayi Genel Müdürü ve Borpaint Boya ve Yalıtım Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdullah Ekrem Nefes sorularımızı yanıtladı. Nefes, Ar-Ge ve inovasyona verdikleri öneme dikkat çekti ve geliştirdikleri ürünler hakkında bilgi verdi.

Abdullah Ekrem Nefes

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1985 Ankara doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret mezunuyum. Üniversite eğitimimin son senesinde Kültürel Değişim Programı ile Amerika’ya gittim ve eğitimimi orada tamamladım. Aile fabrikamızda, üretim ortamında
boya ile iç içe büyüdüğüm bir çocukluk geçirdim.

Bu sebeple boyanın hayatımdaki yeri bir iş olmaktan çok, zevk alarak yaptığım en büyük hobim diyebilirim. 2010 yılından itibaren Haskan Boya’da profesyonel olarak çalışmaya başladım. Bunun akabinde 2015 yılında başladığım Genel Müdürlük görevini ise halen
sürdürmekteyim. Tüm bunların yanı sıra Borpaint A.Ş.’nin kurucusu olup aynı zamanda CEO’luk görevini yürütmekteyim.

Haskan Boya’nın kuruluş süreci, gerçekleştirdiği yatırımlar ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Haskan Boya, yaklaşık 40 yıldır boya satış ve pazarlama sektörünün içinde olan, 1994 yılında Bayram Nefes ve Hakan Nefes tarafından kurulan, kazandığı birikimleri sürekli kalite ve iş geliştirmede kullanmış, tüm yatırımlarını üretim sistemlerine yatırmış bir aile şirketidir. Bugün ise, 7.000 m² alan içerisinde yıllık 50.000 ton boya üretim kapasitesi ile sektöre hizmet vermektedir.

Haskan Boya başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Haskan Boya’nın ürün, marka ve hizmetleri nelerdir?

Haskan Boya olarak, su bazlı ve solvent bazlı boya sektörünün neredeyse tümüne hizmet vermekte olup, inşaat, sanayi ve mobilya grubu boyalar üretmekteyiz. Çatımız altında Doruk, 606, Woodmaster, Chromat, Borpaint ve Chromat mobilya grubu boya markalarını
üretmekteyiz.

 

Haskan Boya Sanayi

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Yurt içinde proje ve bayilik sistemi altında, üretmiş olduğumuz ürünlerin tüm bölgelere satışı yapılmaktadır. Ayrıca yıllık üretimimizin %30’undan fazlasını da yurt
dışına ihraç etmekteyiz. Ağırlıklı olarak Afrika, Orta Doğu ve Kuzey ülkelerine olan ihracatımız pandemi ile beraber Avrupa ve Amerika’ya yönelmiş durumdadır.

Yaşanılan pandemiyle beraber ülkemizde artan ihracat gücümüze, biz de firma olarak daha verimli ve katma değeri yüksek ürünler üreterek katkıda bulunmaya çalışmaktayız.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Haskan Boya firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Yatırımlarımızı mevcut işimizde kullanmayı, sürdürülebilir bir üretim sistemi kurmayı ve en önemlisi sürekli yenilenerek inovatif bir teknolojiyle üretim yapmayı sürdürmekteyiz. Bunun yanı sıra; Ar-Ge laboratuvarımız, mevcut ürünlerin daha iyi hale gelmesinde ve piyasanın
ihtiyacı olan yeni ürünleri geliştirmesinde de en iyisini yapmak için özveriyle çalışmaktadır.
Üniversiteler ile sürekli iş birliği içerisinde olan bir firmayız.

Geçtiğimiz günlerde, Çanakkale Üniversitesi ile ısı yalıtım ve yangın geciktirici ürünlerle alakalı Ar-Ge faaliyetlerimizi tamamladık. Yeni geliştirdiğimiz ürünleri hem geliştirme aşamasında hem de bitmiş ürünün kullanımı aşamasında üniversitelilerimizle ortak hareket
ederek çalışmaya devam etmekteyiz.

Haskan Boya’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hepimizin bildiği üzere iklim değişikliği krizi hayatımızın her alanını fazlasıyla etkilemektedir. Dolayısıyla ürettiğimiz ürünlerden fazlasıyla sorumluyuz. Düşük VOC değeri ve sıfıra yakın karbon değerine sahip ürünler üretmek için gerekeni yapmak durumundayız.

Ülkemizde bulunan çok kıymetli madenlerimizi boya üretimine entegre etmeye çalışıyoruz. Başarılı olduğumuz yalıtım grubu boya çeşitlerimizin de satışına başlamış bulunmaktayız. Buradaki en önemli nokta ise, üretilen boyaların tamamen doğal ve çevreye hiçbir zararı olmayan ürünlerden oluşmasıdır. Bu da bizim için heyecan ve gurur verici bir tablodur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın son 10 yıldır artan denetimleri ile beraber işçi sağlığı ve güvenliği hususunda bizler de önemli tedbirler alıyoruz. Haskan Boya olarak, yatırımlarımızın bir kısmını da tesisimizde insan sağlığı ve güvenliğinde daha fazla gelişmesi için ayırıyoruz.

Ayrıca ürettiğimiz ürünlerin kullanım sonrasında dahi insan sağlığı için güvenli boyalar olması için büyük özen gösteriyoruz. Herkesin de bu konuda daha duyarlı olması gerektiğine inanıyorum.

Haskan Boya’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Haskan Boya’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Öncelikle yatırımlarımızı planlarken insan sağlığı, işçi sağlığı ve güvenliğini ön planda tutarak hareket ediyoruz. Sürekli gelişen ve değişen dünyada insana ve işe yapılan yatırım, sürdürülebilir bir yaşam için büyük önem arz ediyor.

Yakın bir tarihte tesisimizi büyütmeyi daha yeni ve daha hızlı bir üretim hattı kurmayı hedefliyoruz. Tüm bunları yaparken de çevreye duyarlı, insan sağlığını ve işçi güvenliğini en üst düzeyde dikkate alarak, artan ihracatta ülkemize destek olmayı planlıyoruz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
777TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler