Cargill, Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek için İstanbul’da Öğrencilerle Bir Araya Geldi

21 Mayıs 2019

 

Cargill çalışanları her yıl 22 Haziran Dünya Günü ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü tarihleri arasında gerçekleştirilen gönüllülük aktivitelerine katılıyorlar.

Düzenlenen aktiviteler çerçevesinde Cargill, bu yıl ise içinde yaşadığımız gezegenin korunmasına katkı sağlamak için gıdanın gücünden yararlanarak sürdürülebilir gıda ve israf konularına ışık tuttu. Günümüzde sosyal ve çevresel değişimin sembolü olarak öne çıkan en güçlü kavramlardan biri gıda olmakla birlikte, gıda israfını azaltarak ya da israf edilen gıdayı dönüştürerek hem ihtiyaç sahiplerinin gıdaya erişimini artırabilir hem de çevremizi iyileştirebiliriz. Bu doğrultuda gıdanın yaşam döngüsüne dikkat çekmek üzere TINK (Teknoloji ve İnsan Kolejleri) Sancaktepe yerleşkesinde Cargill’in düzenlediği aktiviteye TİDER Kurucu Başkanı Serhan Süzer, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ve TINK Okulları Kurucusu Zeynep Dereli ve Cargill Gönüllüleri katıldı.

“Dünya Günü Her Gün” etkinliğinde, Cargill’in Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği ekibi, 5. ve 6. sınıflardan oluşan 50 kişilik bir öğrenci grubuna günlük yaşamda karşılaşabilecekleri kazalardan korunmak için alabilecekleri önlemler ve güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken konularda bilgilendirmeler yapıldı. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ise sınırlı kaynakları olan bir dünyada sürdürülebilir beslenmenin nasıl destekleneceği ile ilgili öğrencileri aydınlattı. Seminerde konuşan Serhan Süzer ise, TİDER’in gıda atığı ve yoksulluk konusunda alternatif çözümler üretmek amacıyla gıda bankacılığı sistemine kapsamlı bir bakış açısı sunan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayarak ‘’Sürdürülebilirlik kavramı, doğal ekosisteme zarar vermeden tüm canlılar için temel ihtiyaçları sağladığımızdan emin olmaktır.’’ şeklinde görüşlerini bildirdi.