Ares Kabin’in Üretim Müdürü İlknur Kurt ile röportaj gerçekleştirdik.

19 Şubat 2014

Ares Kabin ’in Üretim Müdürü İlknur Kurt ile yaş ve toz boya tesisleri hakkında röportaj gerçekleştirdik.

Sayın İlknur Kurt, okuyucularımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1980 Ankara doğumluyum. Orta ve lise öğrenimimi tamamladıktan sonra 19 Mayıs Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun oldum, sonra 2003 yılında aktif iş hayatına atıldım. Fakat kendi mesleğimi hiç yapamadım. Yaş ve toz boya tesisleri üreten 2 farklı firmada Proje Sorumlusu olarak çalıştım daha sonrasında 2006 yılında kendi firmamızı kurarak sektörde yerimizi almaya başladık. Tecrübelerimizle birçok firma ile rekabet edebilmenin gururu ve başarısını yaşıyoruz.

Ares Kabin

Ares Kabin’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Ares Kabin kurulum aşamasında belirli sektöre hitap etmek amacıyla yola çıktı. Fakat pazar o kadar büyük ki standart kabinlerin dışına çıkmak gerekiyor. Hal böyle olunca Ares Kabin ailesi kararlarını bütün boyama tesisleri olarak değiştirdi. Üretim bünyesinde oto-minibüs-ağır vasıta boyama ve kurutma kabinleri varken şimdi mobilya boyama tesisleri, su perdeli yaş boya uygulama kabinleri, toz boya tesisleri, endüstriyel tesisler ve yüzey işlem hatlarını üretme kapasitesine erişti ve bu tesislerin üretimini yapmayı başardı.

Toz Boya Tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Toz boya tesisleri tünel, U dönüşlü ya da box tipi şeklinde otomatik ve manuel olarak üretilmektedir. Toz boya tesisleri imal ederken müşterinin istemiş olduğu kapasiteyi öğrenip bu kapasite doğrultusunda uygun hesaplamalar yapıldıktan sonra imalat projeleri hazırlanmaktadır. Önemli olan doğru zamanda tesisin rejime girmesini ve her yerde homojen hava dağılımını sağlamaktır. Bugüne kadar üretmiş olduğumuz toz boya tesisleri otomotiv, elektronik, alüminyum, elektrik, mobilya aksamları, metal, reklam vs. sektörlerine hizmet vermektedir.

Yaş Boya Tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yaş boya tesisleri birçok grupta imal edilmektedir. Filtreli tipte üretildiği gibi su perdeli şeklinde de üretilmektedir. Bu kabinlerde pozitif basınç verilerek hem boyama hem de kurutma yapılabilmekteyken istenilen sıcaklık değerinde sadece boyama işlemi de yapılabilmektedir. Tabi ki böyle durumlarda ayrıca flash-off ve kurutma fırına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum kapasitesi yoğun yerler için uygun olmaktadır. Yaş boya uygulama tesisleri müşterinin isteği malzemenin niteliğine göre en uygun olacak şekilde otomatik ve manuel sistem şeklinde üretilmektedir. Yaş boya tesislerinde ise mobilya, otomotiv, beyaz eşya, plastik, reklam vs. sektörlerine hitap etmektedir.

Elektrostatik Toz Boya Tabancaları ile ilgili ürünleriniz var mı?
İşimiz gereği gerek airless tabancalar gerek toz boya makineleri ile ilgili muhakkak bir bilgimiz olmak zorunda. Çünkü, tabancanın boya sektöründe çok büyük bir etkisi olduğu kaçınılmazdır. Tabanca ve robotların satışını yapmamaktayız. Çünkü boya makinesi başlı başına başka bir sektör ve satışını yapacağınız malzemenin yedek parçasını ve teknik servis hizmetini vermeniz gerekmektedir. Bunu aracı firmalar ile değil kendi bünyende ve teknik kadronla yapmak doğru olacağından toz boya ve yaş boya makineleri ile ilgili satış yapmamaktayız. Bu makineler ile ilgili bilgi sorulduğunda her türlü yardımı, konusunda uzman firmalara yönlendirerek sağlamaktayız.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Çalışan profiliniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bizim işimizde Ar-Ge olmazsa olmazlardandır. Çünkü teknoloji sürekli ilerlemektedir. Biz boyama tesisleri üreten firmalar da buna ayak uydurabilmek için Ar-Ge yapmak zorundayız. Tek tipte tesis yapamayız müşteriniz size geldiğinde onu doğru bir prosese yönlendirebilmek için sürekli kendinizi geliştirmek zorunda ve Ar-Ge çalışmalarınızı da bu yönde ilerletmek durumundayız. Çalışan personellerimiz teknik olarak eğitimli bir kadroya sahiptir. İmalat montaj ve teknik servis personelleri teknik lise mezunu ve teknikerlerden oluşmaktadır. Müşteri ile karşılıklı bir diyaloğa girildiğinde işi bildiğini ve sorunu çözeceğini gösteren bir kadroya sahibiz.

Ares Kabin

Müşterilerinize satış sonrası teknik destek servisi sunuyor musunuz?

Evet, teknik servis desteği veriyoruz. Önemli olan da budur. İmalatını bitirip montajını yaptıktan sonra iş bitmiş sayılmamalı. Arkana bakmama şansınız yok zaten. Seni bu sektörde başarılı kılanda malının arkasında olduğunu göstermektir. Sadece arıza giderme değil, tesisin yedek parçalarını da hemen tedarik edebilmek çok önemli. Biz yapılan işin filtre, kimyasal, genel bakım saatlerini takip ederek değişim zamanınız ya da genel bakımınız geldi diye uyarıyoruz. Böylelikle her kabinin ömrünü, personelin sağlığını ve çevreye olan zararını engelliyoruz. Bu durum müşterinin memnun olmasını sağladığı gibi seni de vazgeçilmez kılıyor.

Çevre duyarlılığı ile ilgili firmanızın çalışmaları mevcut mu?
Çevre Bakanlığı’nın istemiş olduğu prosesleri takip ediyoruz. Ancak üretmiş olduğumuz tesisler temiz hava alışından pis havayı atışına kadar çok farklı filtrelerden geçirilerek dışarıya veriliyor. Doğaya çıkan kesinlikle boya partikülü olmuyor.

2012 yılı Ares Kabin için hedef ve projeler açısından nasıl geçti?

2012 Ares kabin için çok güzel geçti. İstemiş olduğumuz işleri alıp başarı ile teslim ettik savunma sanayi, beyaz eşya ve reklam sektörünün önde gelen firmalarına tesisler kurduk. 2012 yılındaki amacımız referanslarımızı güçlendirmeyi hedeflerken bunu daha da ilerletmiş olduk.

2013 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir?

2013’teki hedeflerimiz yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılıp ismimizi daha çok duyurmak ve layıkıyla yeni tesisler kurmaktır. Hedefimiz; iç pazarda olduğu gibi dış pazarda da aranılan bir firma olmaktır.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz mesajınız var mı?
Sektörde var olabilmek için yaptığın işin arkasında durabilmeli ve yapmış olmak için yapmamalıyız. Sektördeki rekabetin ağırlığını da işimizin arkasında durarak başarmış oluruz.