Çarşamba, Temmuz 6, 2022

DEÜ’den Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu

DEÜ’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu düzenlendi

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu’na 25 ülkeden 100’ü aşkın bilim insanı katıldı.

Tıbbi bitki

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre Sürekli Eğitim Merkezinde hibrit olarak düzenlenen sempozyumda Akdeniz çanağında yürütülen projeler ve bilimsel çalışmalar masaya yatırıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan DEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Görkem Akıncı, sempozyumun çok yoğun bir katılımla gerçekleştirildiğini belirtti.

Üniversite olarak insanları sağlığına kavuşturacak yeni ürünleri ülkeye ve dünyaya kazandırmak amacını taşıdıklarını aktaran Akıncı, şunları kaydetti:

“Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimizde geliştirdiğimiz altyapımızla üreteceğimiz bitki ekstraktları Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından değerlendirilecek, insan sağlığına yönelik faydaları araştırılacak.

Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde medikal bitkiler konusunda uzun zamandır çalışmalar yürütüyor. Bu üç yapılanma arasındaki işbirliğini artırarak insanlığa fayda getirecek ürünler ortaya çıkaracağımıza inanıyoruz. Araştırma merkezlerimize ve sempozyumun düzenlenmesine verdiği desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Sayın

Nükhet Hotar’a ve diğer tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz.”

Öte yandan, sempozyuma, İtalya, Güney Kore, İspanya, Avusturya, Japonya, Romanya, Slovakya, Portekiz, Makedonya, Azerbaycan, Fas, İran, Tunus, Cezayir, Tayland, Hindistan, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Türkiye’den alanında etkin ve başarılı bilim insanlarının sunumları yer aldığı belirtildi.

Ayrıca sempozyum kapsamında Torbalı Ticaret Odası’nda “Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler AR-GE Proje Pazarı ve Sergisi” düzenlendi.

İZMİR (AA) 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
719TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol