Evonik Ticaret Satış Müdürü Ebru Pilavcı Erişi ile Röportaj

17 Mart 2016

Evonik Ticaret Ltd. Şti. TEGO Boya ve Mürekkep Katkıları, ve Özel Reçinelerden Sorumlu Satış Müdürü Ebru Pilavcı Erişi ile sektördeki profesyonel deneyimleri, sektöre sunmuş oldukları ürünler ve Türkiye Pazarı hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Evonik Ticaret

Sayın Ebru Pilavcı Erişi okurlarımıza kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Kimya bölümü, 1997 mezunuyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (MBA) üzerine master programını tamamladım. Kariyerime Betek Boya Ar-Ge laboratuvarında çalışarak başladım. Burada yaklaşık 5 yıl boyunca solvent bazlı dekoratif boyalardan sorumluydum.

Daha sonra Ankara’da laboratuvar ekipmanları üreten bir firmada 4 yıl boyunca satış departmanında çalıştım. 2007’den beri ise Evonik Ticaret Ltd. Şti.’de TEGO boya ve mürekkep katkıları, ve özel reçinelerden sorumlu Satış Müdürü olarak çalışıyorum. Başta Türkiye olmak üzere, aynı zamanda Azerbaycan ve İran’dan da sorumluyum.

Türk Pazarı Evonik için ne ifade ediyor?

Türkiye, çok fazla ihracat fırsatı olan ve büyüyen ulusal sanayisi ve konut talebiyle, boya ve kaplama sektöründe eşsiz bir pozisyona sahiptir. Birçok Avrupa firmasının geçtiğimiz yıllarda Türkiye pazarına giriş yapmasıyla, ortalama Türk tüketicisi, boya ürünleri ve baskı materyalleri konusunda kalite talebi açısından daha talepkâr olmaya başladı.

Ürün grubunuzdan bahsedebilir misiniz? Hangi pazara hizmet ediyorsunuz?

Dünya çapında özel kimyasallar tedarikçisi lider firmalardan biri olarak Evonik, boya ve matbaa mürekkepleri endüstrisindeki müşterilerine TEGO markası altındaki ürünleri ile eşsiz bir çeşitlilik sunmaktadır. Portföyümüz, müşterilerimiz için en iyi çözümleri araştırdığımız, 30 yılı aşkın bir süre boyunca kazanılmış deneyimlerin bir sonucudur. 200’den fazla ürünümüz arasında katkılar, yardımcı reçineler, özel reçineler ve nano reçineler bulunmaktadır.

Boya endüstrisine hizmet verdiğiniz ürün grubunuz hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Çeşitli TEGO katkı ve özel reçineleri, boyalara, geniş aralıktaki uygulamalara uygun hale getirmek için, işlevsellik kazandırır. Böylece müşterilerimiz, pazara yenilikçi kaplamalar önererek kendilerini rakiplerinden farklılaştırabilirler. Örneğin; zemin kaplamaları, anti-statik katkılar kullanılarak iletken hale getirilebilir. Silica nanokompozitler, plastik ve ahşap yüzeyler için, özellikle sürtünmeye ve çizilmeye dayanıklı parlak boya yapımında etkilidir. Aynı zamanda, bu tür ürünler su buharı, gaz ve çözücülere karşı bariyer etkisi görür.

Yüzey özellikleri “temizlenmesi kolay” (easy to clean) özelliği kazandırmak için modifiye edilebilir. İnşaat boyaları su itici özellik elde edilecek şekilde formüle edilerek, binaların ömrünü uzatır. “Release” özellikleri, kaplanmış iki yüzeyin (örneğin pencerelerin çerçeveleri) birbirine yapışmamasını sağlayan, istiflenme direncine neden olur. TEGO özel reçineleri sayesinde, iyi derecede uzun vadeli yüksek ve düşük sıcaklığa dayanıklılığı olan kaplamalar bile formüle edilebilir. Ayrıca yüzey algıları da TEGO ürünleriyle hassas bir şekilde ayarlanabilir. Dokunma/hissetme özelliklerini değiştiren katkılar sayesinde, deri ve plastik yüzeylerde hoş bir his sağlanırken, bu yüzeylerin yüksek kaliteli görünümleri korunur.

Tego

 

Satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

TEGO ürünlerine Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya’daki satış kanallarımız aracılığıyla ulaşılabilir. Orta Doğu bölgesinde satış müdürlerimiz ve distribütörlerimiz bulunmaktadır. Tego ürünleri 40’tan fazla ülkede satılmaktadır. Türkiye’de Tego ürünleri için çeşitli satış kanallarımız bulunmaktadır. Müşterilerimiz ürünlerimizi doğrudan Almanya’dan ithal edebilecekleri gibi, önceden anlaşmak kaydıyla depomuzdan da alabilirler. Ayrıca Türkiye ve Azerbeycan’da beraber çalıştığımız distribütörümüz Kimsel bulunmaktadır. Kimsel ile işbirliğimiz 9 senedir devam etmektedir.

Laboratuvar çalışmalarınız ve yeni yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teknik servis laboratuvarlarımız TEGO ürünleri için çok önemlidir, ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki müşterilerimizi Asya ve Amerika kıtasında bulunan bölgesel laboratuvarlarımızla desteklemekteyiz. Yakın bir zamanda, Türk müşterilerimiz ve bölgesel aktiviteler için İstanbul’da da tamamen cihaz donanımına sahip bir teknik servis laboratuvarı açmayı planlamaktayız. Bizim için İstanbul, bulunduğu bölgedeki işlerimizin geleceği ve bu bölgeye teknik destek sağlamak açısından bir merkez olabilecek kadar ideal bir konuma sahiptir.

Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Evonik genel olarak ve özellikle Boya Katkıları iş kolu, çevreye uyumluluk ve enerji ve hammadde gibi kaynakların korunması gibi, pek çok insan için önemli olan konulara odaklanmıştır.

TEGO® markasına sahip Evonik ürünlerinin amacı, müşterilerini, dayanıklı ve kaynakları koruyabilen boyalar üretmesi konusunda desteklemektir. İlave olarak katkılarımız, özel ve yardımcı reçinelerimiz modern kaplama sistemlerinin, doğal kaynakları korumasına ve üretimde, ürünlerimizin kullanılmasıyla, iş güvenliğinin etkin bir hale getirilmesine yardımcı olmaktadır. Odak noktamız olan, su bazlı, UV ya da yüksek katılı çevre dostu kaplamalar, ürünlerimizin kullanıcı ve çevre için avantajlarını çok net bir şekilde kanıtlamaktadır.

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Evonik’te kullandığımız ve geniş kapsamlı bir terim olan Resource Efficiency (kaynakların verimliliği) firmamız için temel olarak önemli olan pek çok konuyu kapsamaktadır. Hatta bu konu, boya pazarında aktif olan tüm iş kollarını, Evonik Resource Efficiency başlığıyla bir araya getiren bölümümüzle de yansıtılmaktadır.

Bir kaplama ne kadar iyise, o nesne o kadar iyi korunarak daha uzun ömürlü olur. Örneğin; birkaç yüz mikrometre kalınlığında bir korozyon koruması, çok ağır çelik bir köprünün ömrünü belirgin bir şekilde uzatır. Böylece o köprünün imalatında kullanılan hammaddeler ve enerji oldukça etkin bir şekilde kullanılmış olur.

İlave olarak web sitemiz aracılığıyla, belirli ürünler hakkında sunduğumuz verilerle, müşterilerimizin kaynaklarını etkin bir şekilde kullanarak boya üretmelerini desteklemekteyiz. Bu seçili ürünlerin Beşikten-Kapıya Kadar Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) tahminleri müşterilerimizin kendi boyalarının LCA’larını hesaplamalarına yardımcı olmaktadır.

 

Paintistanbul & Turkcoat2015 yılı firmanız için nasıl geçti? Okurlarımıza 2016 yılı boya sektörüne yönelik hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?
2015’te Türkiye için yüksek satış hedeflerimizi gerçekleştirdik. 2016 ve ötesinde ilave büyümeler beklemekteyiz. Türkiye’de açmayı planladığımız yeni teknik servis laboratuvarının da işlerimizi ilave olarak artıracağını beklemekteyiz.

 

Paintistanbul & Turkcoat 2016 Fuarı hakkındaki düşünceleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Bu fuar şu anda Türkiye’de boya ile ilgili temel ve en büyük organizasyonudur. İki farklı organizatör kuruluşun aynı çatı altında birleşmesinden oldukça memnunuz. Bu fuar büyüdükçe, yakın ülkeler için de daha çekici olacaktır. Böylece biz de farklı coğrafyalardan yeni müşterilerle tanışma şansı yakalamış olacağız. Bir de tabi ki boya sektörünün lider tedarikçilerinden biri olarak, bu fuara katılımımızla boya sektörünü desteklediğimizi düşünüyoruz.

 

Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Evonik ve Boya Katkıları iş kolu olarak, Türkiye boya pazarındaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Son yıllar, yaşanılan ekonomik ve politik durumlar yüzünden çok kolay geçmedi. Ancak Türk boya üreticileri, kendilerini farklılaştıran, niş ve özel ürünlere olan ilgisini kaybetmedikçe, bilgimiz ve tecrübemizle bu sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’deki müşterilerimizden ilham almaya açığız ve uzun soluklu işbirlikleriyle beraberce büyümenin heyecanını yaşıyoruz.

 

 

 

Kaydet