Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Kilo Vermeye Yardımcı 11 Besin

Kilo Vermeye Yardımcı 11 Besin

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken 11 besini ve bu besinlerle ilgili bilgileri paylaştı.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, vücuda ve beslenmeye faydası olan 11 besin hakkında önemli bilgiler paylaştı. Aydın, bu besinlerin vücuda olan etkilerini ve nasıl tüketilmesi gerektiğini aktardı. Aydın, kilo vermek isteyenler için değerli bilgiler verdi.

Başak İnsel Aydın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın Tüketilmesi Gereken 11 Besini Paylaştı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın kivi, sarımsak, biberiye, keten tohumu, yoğurt, mercimek, kabak, balık, yulaf, yeşil çay ve su gibi besinlerin yağ yakımını hızlandırmanın yanı sıra birçok hastalığa karşı da bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti. Aydın, “Özellikle kilo vermek isteyenler için ideal özelliklere sahip bu besinlerin ne miktarlarda tüketileceği kişilerin yaş ve sağlık durumlarına göre değişebilir. Bu nedenle beslenme ve diyet uzmanına danışılması ve yapılan kontrollere göre kişiye özel bir besin programının oluşturulması oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Kivi Yüksek Lif İçeriği ile Kabızlığa Karşı Etkili

Kivi hakkında bilgiler paylaşan Aydın, kivinin içerdiği c vitamini sayesinde antioksidan özelliği gösterdiğini ve kalp hastalıkları, kanser, obezite gibi pek çok sorunda etkili olduğunu aktardı. Yapılan paylaşımda kivinin en önemli özelliğinin yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığa karşı etkili olması olduğu belirtti. Aydın, ara öğün olarak 2 adet orta boy yenebileceğini aktardı.

Kilo Vermeye Yardımcı 11 Besin

Sarımsak Kolesterolü Düşürüyor

İçeriğindeki allilik sülfitler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, aynı zamanda tümör hücresinin çoğalmasını baskılayan enzimleri uyarır ve kandaki kolesterol düzeyini azaltığı aktarıldı. Sarımsağın en iyi bilinen etkisi ise kolesterolü düşürmesi olduğu ve içerisindeki selenyum sayesinde kalbi de koruduğu belirtildi.

Keten Tohumu Göbek ve Basen Bölgesindeki Yağların Yakılmasına Yardımcı Oluyor

Keten tohumu ise yüksek lif, omega3, B kompleks vitaminleri ve E vitamini içeriyor ve müsilaj etkisi sayesinde kabızlığı önlüyor. Dolayısıyla keten tohumu tüketimi, kilo verme sürecini hızlandırıyor ve göbek ile basen bölgesindeki yağların kısa süre içinde yakılmasına yardımcı olur. 1 bardak suyun veya 1 kâse yoğurdun içine taze öğütülmüş olarak eklenip 30 dakika beklendikten sonra tüketilebileceği paylaşıldı.

Biberiye Bağırsaktaki Yağı Emmeden Atması Özelliğiyle Zayıflamaya Olumlu Etki Ediyor

Aydın tarafından aktarılan bilgilere göre biberiyenin bilimsel pek çok çalışmada; cilt, akciğer, mide, meme, yumurtalık, rahim ve kolon kanserleriyle lösemi riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Biberiye bağırsaktaki yağı emmeden atması özelliğiyle zayıflamaya olumlu etki ediyor ve yüksek kolesterolün de düşmesine yardımcı oluyor.

Mercimek ve Kabak da Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Mercimek ise içeriğinde bulunan zengin nişasta ve bitkisel proteinler, potasyum içeriği sayesinde hipertansiyonu düşürüyor ve kalp hastalığı riskini azaltıyor. Zengin lif içeriği sayesinde mercimek kişiyi tok tutarak ve kilo kaybına yardımcı oluyor. Kabak; düşük kalorisi, yüksek lif içeriği ve bağırsak çalıştırıcı özelliği ile zayıflamak isteyenlerin vazgeçemeyeceği besinler arasında yer alıyor. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan kabak; zeytinyağlı olarak ya da fırında pişirilerek tüketilebilir. Aynı zamanda kabak çiğ olarak salataların içinde yenebilir.

yoğurt ve yulaf

Yoğurt Tüketmek Tatlı İsteğinin Önüne Geçebiliyor

Kalsiyum kaynağı olması dışında probiyotik içeriği açısından zengin olan yoğurt; bağırsak sağlığını korur, yağ yakımına destek olur, tansiyonu düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, diş ve kemik sağlığını destekler, kolesterolü dengeler ve tatlı isteğinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Aydın; yoğurdun evde mayalanıp, özellikle protein bulunmayan öğünlerde yemeklerin yanında birer kâse tüketilmesi faydalı olduğunu aktardı.

Yulaf, Uzun Süre Tok Tutucu Özelliğe Sahip

Yulaf A vitamini, B1, demir, çinko, folik asit gibi birçok besin maddesine sahip bir besindir. Yulafın lif içeriği oldukça yüksektir ve kolesterol düşürücü etkisi vardır. Bağırsakta şişkinlik yaptığı için uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir.

Haftada 2 kez Balık Tüketilmesi Sağlığa Faydalı

Omega3 deposu balık, özellikle mevsiminde tüketildiğinde içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olur ve kalp sağlığını ve kemikleri güçlendirir, hücreleri onarır, diyabet riskini azaltır. Bu nedenle özellikle mevsiminde haftada 2 kez tüketilmesi faydalı olur ve balık için en ideal pişirme yöntemi fırınlamadır.

Yeşil Çay Kanser Riskini Düşürüyor

Antioksidan değeri sayesinde kanser riskini düşüren yeşil çay, vücut direncini yükseltir. Ayrıca yeşil çayın Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarda da riski düşürücü etkisi olduğu paylaşıldı. Aydın tarafından aktarılan bilgilere göre yeşil çay; kalp sağlığını korur, yağ hücrelerini harekete geçirerek yağ yakımına yardımcı olur. Hamileler, böbrek ve hipertansiyon hastaları hariç gönül rahatlığı ile gün içinde yeşil çayı bal, limon veya tarçın ile tatlandırarak tüketilebilir.

Su Tüketimi Yağ Yakımı ve Kas Yapımında Hayati Öneme Sahip

Düzenli ve yeterli su tüketimi; vücutta birçok sorunun aşılmasına katkı sağladığı gibi sağlıklı ve zinde yaşamın da olmazsa olmazları arasındadır. Suyun yeterli tüketilmemesi vücut yorgunluğuna, zihinsel fonksiyonların gerilemesine sebep olabilir. Yağ yakımında ve kas yapımında su tüketimi hayati bir göreve sahiptir ve yetişkin bir kişi için günlük su ihtiyacı kg başına 30 ml olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU