Cumartesi, Haziran 22, 2024

Sayın Arınç Aktan ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

Sun Chemical Genel Müdürü Sayın Arınç Aktan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Arınç Aktan, Sun Chemical’ın Türkiye’deki yapısı, faaliyetleri ve gelecek dönem hedeflerine dair değerli bilgileri bizlerle paylaştı.

Okurlarımızın sizi tanıması için bizlere kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1971 Denizli doğumluyum. Saint Joseph Ortaokulu, Tevfik Fikret Lisesi ve ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunuyum. Tahsil dönemimde pek çok dönemsel ve yarı zamanlı iş tecrübelerim oldu.

İlk tam zamanlı iş hayatıma ise, 1995 yılında Procter & Gamble Türkiye’de Proses Mühendisi ve Ekip Lideri olarak başladım. Son dönemde aynı firmanın Rusya fabrikasında da 3 ay kadar görev aldım. Kısa bir süre, o dönemdeki aile şirketimizde babama destek olduktan sonra tekrar şimdiki adıyla Ravago firmasında Marmara Bölge Satış Yöneticisi olarak profesyonel iş yaşamına geri döndüm.

2000 senesinde DuPont firmasında çalışmaya başladım. Pek çok farklı ürün grubunda Türkiye, Bulgaristan, İran, İsrail ve Kafkaslar Satış Müdürü olarak görev yaptım. 2008 senesinde ise Sun Chemical firmasına Genel Müdür Yardımcısı olarak giriş yaptım,
2010 senesinde o dönemdeki yöneticimizin emekli olmasıyla Genel Müdür görevini devraldım. O dönemden itibaren şirketimizin, çalışma arkadaşlarımın ve benim sorumluluklarım artmaya devam etti.

Bu sene itibarıyla, Türkiye ve Türkiye’deki 3 ana fabrikanın yanı sıra; Mısır, Bulgaristan ve Rusya’daki şirket ve tesislerimizden; Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya bölgelerindeki ihracat ve satış aktivitelerinden de sorumluyum.

Sun Chemical’ın Türkiye’deki yapısını, üretim tesislerini ve hizmet verdiği sektörleri paylaşabilir misiniz?

Japon menşeili DIC Grubu üyesi olan Sun Chemical, dünyanın en büyük matbaa mürekkebi ve pigment üreticisidir. Sun Chemical, Yıllık 8,5 milyar $’ı aşan satış cirosu ile, tüm dünyada 22000’den fazla çalışana sahiptir. Yönetim merkezimiz Parsippany, New Jersey, ABD’dedir. Türkiye’de; yaklaşık 300 kişilik ekibimiz ile İzmir (Çiğli Merkez, Aliağa) ve Gebze’de üretim yapmaktayız.

Türkiye’deki başlangıcımız Bakim adıyla 1987 yılında 10 kişilik çekirdek ekip ile, 1.000 m²’lik alanda ilk solvent bazlı mürekkep üretimidir. 1990 yılından itibaren su bazlı mürekkepler ve tüm ambalaj sektörünün ihtiyacına yönelik diğer ürünleri de portföyüne
ekleyerek, 1993 yılında Çiğli Atatürk Organize Bölgesindeki ilk fabrikasına taşınmıştır.

Sayın-Arınç-Aktan-ile-Keyifli-Bir-Röportaj-Gerçekleştirdik
Sun Chemical Genel Müdürü Sayın Arınç Aktan

Bakim, 1995 yılında dünyada mürekkep konusunda en ön sıralarda yer alan Coates Lorilleux Grubu ile gerçekleştirdiği ortaklık ile Bakim Coates Lorilleux adını almıştır.
2000 yılında Coates Lorilleux’nun sahibi olan Fransız Total grubu mürekkep sektöründen çıkmaya karar vermiş ve dünyadaki tüm mürekkep fabrikalarını Sun Chemical’a satmıştır. Eylül 2000’de de yerel hissedarların hisselerini satın alarak %100 yabancı sermayeli bir firma haline gelmiştir.

Sun Chemical, 2004 yılında ÇBS grubuna ait olan Printaş Matbaa Mürekkeplerinin bazı varlıklarını satın alarak sıvı mürekkepler alanında sürdürdüğü liderliğini gazete ve ofset mürekkepleri alanına da taşımıştır.

Zaman içinde ambalaj mürekkebine talebin artması ile büyüme yoluna giden Sun Chemical Çiğli fabrikasında su ve solvent bazlı mürekkeplerinin üretimini ayırarak solvent bazlı mürekkebi Aliağa’da yeni kurduğu tesise taşımaya karar vermiştir. İnşaatı 2014 yılında başlayan ve 50.000 m2’lik alana kurulu yeni tesisimizde üretime 2016 yılının ilk çeyreği itibari ile başlanmıştır.

Türkiye’de yer alan üç üretim tesisimiz sadece yerel pazara değil, globaldeki Pazar açısından da önem arz eder. Her üç fabrikada ana fabrika konumundadır ve Avrupa ve hatta küresel bazda diğer Sun Chemical kuruluşlarına mamul ve renkli konsantre (ara mamul)
temin eder. Genel itibarıyla hizmet verdiğimiz sektörler arasında ambalaj sektörü, basın, dergi, yayıncılık, tekstil ve reklam sektörü yer almaktadır.

Mürekkep alanında sunduğunuz ürünler nelerdir?

Sun Chemical olarak likit mürekkepler, ofset mürekkepler, metal ambalaj mürekkepleri, kaplamalar, yapıştırıcılar, dijital renk yönetimi çözümleri ve marka renk yönetimini içeren geniş bir ürün portföyünü müşterilerimize sunuyoruz.

Tüm bunlara ek olarak, dijital baskıya yönelik özel formülasyonlar ile hazırlanan ve uygulama uzmanlığı ile desteklenen OEM yazıcılara yönelik püskürtmeli mürekkepler ve kaplama çözümleri, ambalaj, dekor, etiket, fayans, tekstil, dekor, seramik ve plastik kartlar gibi birçok endüstriyel ürün grubunda kullanılmaktadır.

Ürünlerinizi geliştirmek için nasıl çalışmalar yapmaktasınız ve bu çalışmalara ayırdığınız imkanlar nelerdir?

Döngüsel ekonomiyi desteklemek için ambalajların eko-verimliliğini ve sürdürülebilirliğine odaklanıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımıza önemli ölçüde yatırımlar yapıyoruz. Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, üniversitesanayi, sanayi-sanayi iş birlikçi projelerimizi sektör eğilimlerini ve döngüsel ekonomiyi destekleyici şekilde geliştiriyoruz. Türkiye’de bulunan Mükemmel
Merkezi ve Küresel Renk Yönetimi fonksiyonlarımızla paydaşlarımızla birlikte sürdürülebilirliğe ve döngüsel ekonomiye olan katkımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de mürekkep sektörünün gelişimini değerlendirebilir misiniz ve Sun Chemical için Türkiye pazarının önemi nedir?

Türkiye’de her geçen gün ambalaj sektöründe büyüme, gelişim ve değişim söz konusudur. Türkiye’deki ambalaj üreticilerinin hedefi ihracat ile büyümedir. Ülkemizin cari fazla veren önemli ve stratejik sektörlerinden birisidir.

Sun Chemical olarak bizler de müşterilerimize amaca uygun ürünler, son teknolojiler, verimlilik, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanlarında katkı vermeye devam ederek sektörün ve gelişimin bir nevi lokomotifi işlevini üstlenmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz.

Son olarak 2023 yılı firmanız için nasıl geçti, 2024 yılı için öngörüleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Dijital ve tekstil pazarında da büyüme hedefimiz var, yeni ürünlerimizle birlikte güzel bir giriş yaptığımızı düşünüyoruz. Ambalaj sektörüne yaklaşımımızı ise “ambalaj çözümleri” adıyla dönüştürüyoruz. Yıllardan beri çözüm ortağı olarak müşterilerimiz için çalışıyoruz.
Bundan sonrasında bu yaklaşımı daha somut bir şekilde görecekler.

Sektördeki marka sahipleri ile de sürekli iletişim halindeyiz ve karşılıklı olarak gelişmeleri paylaşıyoruz ve bazı konularda ortak projeler yürütüyoruz. Her zaman olduğu gibi müşterilerimizle yakın çalışarak, verimlilik, üretkenlik, tasarruf ve dijitalleşme projeleriyle sektörü daha rekabetçi ve sürdürülebilir bir hale getirmek adına çalışmalarımızı yürüteceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler