Cumartesi, Haziran 22, 2024

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun, deprem konusundaki görüşlerini paylaştı

Yapı kimyasalları sektörünün güçlü oyuncuları arasında yer alan Sika, deprem konusunda uzman kişilerle birlikte hazırladığı videolar ile kamuoyunu bilinçlendiriyor. Sika projenin son videosunda Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun’un görüşlerine yer verdi.

Hazırlanan videoları Mart ayından itibaren sosyal medya hesaplarında yayınlayan Sika; videolarda pek çok uzman ismin görüşlerine yer veriyor. Mart ayında yayınlanan videolarda; Deprem Güçlendirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Canbay, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki’nin deprem ile ilgili görüşleri yer aldı.

Sika, projenin son videosunda ise Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun’un görüşlerine yer verdi.

Riskli yapıları güçlendirmenin önemine değindi

Riskli yapılar için güçlendirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Sika Genel Müdürü Turgay Özkun; “Deprem ülkemizin bir gerçeği ve konum olarak aktif fay hatlarının olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Mevcut yapı stoku içerisinde riskli olduğu görülen yapılar için güçlendirme, hem kaynakların doğru yönetilmesi ve ekonomik açıdan, hem de zaman açısından çok önemli bir alternatif durumundadır” ifadelerini kullandı.

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun, deprem konusundaki görüşlerini paylaştı

Uygulamaların yetkili uzmanlarla gerçekleştirilmesi gerekiyor

Güçlendirmenin uzmanlık gerektirdiğinin vurgulayan Özkun, “Bu konuda bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyoruz. Doğru ürünlerin, doğru zamanda, doğru uygulanması konularında; uygulayıcılara, şartnameleri hazırlayanlara, sektör profesyonellerine yönelik eğitim çalışmaları yapıyoruz.

Yapısal güçlendirme sıradan bir uygulama değildir, ciddi bir uygulama bilgisi gerektirir. Öncesinde konunun yetkili uzmanlarıyla bir güçlendirme projesinin yapılması ve bu projeye bağlı kalarak uygulamaların da yine yetkili özel uzman uygulayıcılarla gerçekleştirilmesi gerekir” dedi.

Sika, videolarla deprem kuşağının üzerinde bulunan Türkiye’de vatandaşları binalarını depreme karşı hazırlarken dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirmeyi amaçlıyor.

 

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun görüşlerinin yer aldığı video linki: https://www.youtube.com/watch?v=KTYydFmWI5g&t=64s

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler