Cuma, Haziran 21, 2024

Altekma Group endüstriyel çözümler sunuyor

Başta yüzey hazırlama/kaplama ve yol çizgi boyaları olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Altekma Group, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümleriyle öne çıkıyor.

Faaliyetlerine 1997 yılında başlayan Altekma Group, yurt içi ve yurt dışında geniş bir endüstriyel çözüm yelpazesine sahip. Altekma Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Melih Sebastien Durmuş ve Altekma Group Satış Müdürü Celal Dağ ile son dönemde gerçekleştirdikleri faaliyetler ve şirketin uzun vadeli hedefleri hakkında konuştuk.

Altekma’nın kuruluşundan bugüne sektördeki yolculuğunu bizim için kısaca özetler misiniz?

Melih Sebastien Durmuş: Altekma’nın tarihçesi, babam Hulusi Durmuş’un liderliğinde başlamış olduğu bir hikâyeye dayanıyor. 1997 yılında İzmir’de yüzey hazırlama ve kaplama sektörlerine yönelik çözümler sunmak amacıyla kurulan Altekma AŞ, ilk yıllarında ithalatçı bir firma olarak faaliyet gösterdi. Ancak kısa süre içerisinde sektörel ihtiyaçları ve potansiyeli değerlendirme vizyonu doğrultusunda üretime başlayıp Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdi. Bu çalışmalar sayesinde, ithal ettiği ürünlerin üreticisi ve ihracatçısı konumuna yükselerek sektördeki rolünü güçlendirdi.

Büyüme stratejimiz kapsamında, Boytekma AŞ’yi kurarak yatay ve düşey işaretlemelerle yol çizgi müteahhitlik hizmetleri sunmaya başladık. Ardından, 2007 yılında Türkiye’nin en büyük yol çizgi boyası üretim tesisi olan Signatekma AŞ’yi faaliyete geçirerek kendi üretimimizi başlattık.

2017’de faaliyet alanlarımızı genişleterek Yoltekma AŞ’yi kurduk ve Türkiye’nin en modern trafik levhası üretim tesisi olarak hizmet vermeye başladık. 2021 yılında ise yol çizgileri, yaya geçitleri, bisiklet yolları ve yönlendirme işaretleri gibi uygulamalarda başarılı ve
dayanıklı sonuçlar elde edebilmek adına Boyamak adlı beşinci şirketimizi kurduk ve özel sektördeki çizgi ve levha ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaya başladık.

Bu süreçte, yerli üretim ve inovasyona odaklanarak sektörde öncü bir konuma gelmeyi başardık. Toplamda beş ayrı şirketimizle, sektördeki uzmanlığımızı geniş bir yelpazede sürdürüyor ve müşterilerimize kapsamlı çözümler sunuyoruz.

Altekma Group Yönetim Kurulu Başkan VekiliMelih Sebastien Durmuş
Altekma Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Melih Sebastien Durmuş
Şirketinizin vizyonu, misyonu ve kalite politikası için neler söylersiniz?

Melih Sebastien Durmuş: Altekma olarak vizyonumuz, sektörde lider bir konumda yer alarak global düzeyde tanınan, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler sunan bir marka olmak. Müşterilerimize değer katarak, kalite standartlarını sürekli yükselterek ve sektördeki en iyi uygulamalara öncülük ederek bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz.

Misyonumuz, müşterilerimize çeşitli sektörlerde yüksek performanslı ekipmanlar, kaliteli ürünler ve etkili çözümler sunmak ve böylelikle iş süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda, yerli üretim ve inovasyona odaklanıp Türkiye’nin sanayi potansiyelini güçlendirmek ve uluslararası alanda rekabet avantajı sağlamak da bizim için oldukça önemli bir konu.

Kalite politikamız, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uygun olarak belirlendi. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak yüksek kaliteli ürün ve hizmet sunma taahhüdünde bulunuyoruz. Bu doğrultuda, sürekli iyileştirme ve mükemmeliyeti hedefliyor, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İSG Yönetim Sistemi standartlarına da uyum sağlıyoruz.

Yerli üretim ve inovasyonun yanı sıra, çevre dostu yaklaşımımızla da dikkat çekiyoruz. ISO 14001 standartlarına uygun olarak çevresel etkiyi minimize ediyor, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği konusunda ISO 45001 standartlarına tam uyum sağlıyoruz. Bu temel değerlerle, Altekma olarak sürdürülebilir büyüme ve sektörde liderlik hedefimize odaklanıyoruz.

Altekma Group Satış Müdürü Celal Dağ.
Altekma Group Satış Müdürü Celal Dağ
Ürün ve hizmetleriniz nelerdir?

Celal Dağ: Altekma Group olarak, endüstriyel çözümler ve hizmetler sunan bir şirketler topluluğuyuz. İşimiz, üreticilerin beklenmeyen duruş sürelerini ve enerji maliyetlerini azaltarak yüksek kaliteli son ürünleri koruyan çözümler sunmak. Bu çözümlerden biri de boya mutfakları.

Boya mutfakları, son makyaj aşamasında kaliteli sonuçlar elde etmek için kullanılan ekipman ve sistemlerdir. Bu mutfaklarda sirkülasyon sistemleri, sabit debi ve basıncı koruyabilen pompalar, sensörler ve diğer donanımlar bulunuyor. Tasarımlarımız, uygulamaya ve üretici tercihine göre özelleştirilerek aynı kalitede ürünlerin boyanmasını sağlıyor.

Boya mutfaklarındaki ana ekipmanlar arasında sirkülasyon sistemleri, transfer pompaları, geri dönüş sistemleri, besleme sistemleri, PLC kontrol sistemleri, sensörler ve filtreler ile oranlama üniteleri yer alıyor.

Sirkülasyon sistemleri, boyanın transferi sırasında kalitesinin bozulmamasını sağlıyor. Transfer pompaları, kullanılacak ürüne uygun olarak seçilerek sistemin isteğini karşılıyor. Geri dönüş sistemleri, malzemenin boya mutfağına dönüşünde hat basıncını koruyor ve ürün deformasyonunu minimize ediyor. Besleme sistemleri ara tank kullanımını içeriyor ve kullanılacak ürünün ambalaj şekline göre tasarlanıyor. PLC kontrol sistemleri, operasyonu otomatikleştiren yazılımsal bir kontrol mekanizmasıdır.

Sensörler ve filtreler, sistem içinde dolaşan malzemenin temizliğini sağlıyor. Aynı zamanda, çeşitli özelliklere sahip sensörlerle sistem basıncı, sıcaklık, tank seviyesi, malzeme miktarı gibi faktörleri kontrol ediyor. Oranlama üniteleri, malzemenin sabit oranda, sabit debide ve operatör inisiyatifinden bağımsız olarak çalışmasını sağlıyor, böylece hata yapma olasılığını en aza indiriyor.

Altekma Group olarak, mühendislik ve üretim alanında uzmanlaşarak, yüksek basınçlı airless boya makineleri, kumlama ekipmanları, son kat finishing ürünleri gibi çeşitli kaplama ekipmanlarıyla müşterilere çeşitli çözümler sunuyoruz. Aynı zamanda, yol çizgi boyaları ve trafik levhaları üretiminde de lider konumdayız.

Boya mutfaklarının mühendislik tasarımını yaparak üretimini gerçekleştiriyor ve kaliteli ürünler kullanarak doğru çözümlerle kaliteli işlere imza atıyoruz. Ayrıca, sosyal sorumluluk
projelerine verdiğimiz destekle topluma katkı sağlıyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinizi anlatır mısınız?

Celal Dağ: Elbette, memnuniyetle paylaşırım. Hem yurt içinde hem de yurt dışında geniş bir faaliyet alanımız var. Yurt içinde inşaat, ağır sanayi, finishing, otomotiv, yan sanayi, mobilya ve yüzey hazırlama gibi çeşitli sektörlerde hizmet veriyoruz. Müşterilerimize özel çözümler sunarak sektördeki değişen ihtiyaçlara hızlı ve etkili bir şekilde yanıt veriyoruz.
Kaliteli ürün ve hizmet anlayışımızla müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz.

Yurt dışında ise Avrupa ve Balkan ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik geniş bir pazar portföyüne hitap ediyoruz. Özellikle, dünya standartlarında ürettiğimiz yol çizgi boyası ve makinelerimizle uluslararası arenada güçlü bir konum elde ettik. Bu süreçte, yerel düzeydeki ihtiyaçları anlamak ve kültürel farklılıkları
gözetmek, yurt dışında daha sağlam bir varlık oluşturmamıza yardımcı oluyor. Uluslararası alanda müşterilerimize güvenilir ve kaliteli ürünleri ulaştırarak markamızı daha da büyütmeyi amaçlıyoruz.

 

 

Melih Sebastien Durmuş kimdir?
Altekma Yönetim Kurulu Başkan Vekili Melih Sebastien Durmuş, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladı ve iş dünyasındaki bakış açısını genişletmek ve derinleştirmek adına finans alanında master eğitimi aldı. Altekma Group’ta 14 yıldır görev yapan Durmuş, 2010 yılından bu yana şirketin Genel Müdürlük ve Başkan Vekilliği görevlerini üstlenerek kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirledi ve organizasyonel programlar ile prosedürlerin geliştirilmesi süreçlerinde aktif bir rol aldı.

Birkaç sene önce ise Altekma Grup Şirketleri’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenerek şirketlerini küresel bir marka haline getirmek adına önemli adımlar attı. İş dünyasındaki deneyimlerine ek olarak YES for Europe – Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu’nda Başkan Yardımcısı olarak görev aldı, BOSAD ve TÜGİAD gibi önemli kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği
yaptı ve sektöre katkı sağladı.

Ayrıca, Altekma Spor Kulübü’nün Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüterek sosyal sorumluluk projelerine liderlik eden Durmuş, TÜGİAD’ın Ege Şubesi’nde 6. ve 7. dönem Başkanlığı’nın yanı sıra İZİMDER – DEÜ İİBF Mezunlar Derneği ve İzmir Tevfik Fikret Lisesi Mezunlar Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği yaptı.

 

Celal Dağ Kimdir?
Altekma Group Satış Müdürü olarak görev yapıyor. Kocaeli Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına adım attı. Kariyerine Altekma AŞ firmasında başladı ve 20 yıl zarfında çeşitli kademelerde görevler üstlendi. Son 10 yıldır şirket bünyesinde Makine Grubu Satış Müdürü olarak görev yapıyor. Celal Dağ, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek şirketin stratejik hedeflerine uygun çözümler geliştirmek ve Altekma Group’u daha da güçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler