Cumartesi, Haziran 22, 2024

Kayalar Kimya sürdürülebilir yatırımda hız kesmiyor

Kayalar Kimya, Avrupa’nın en büyük mobilya boya ve vernik üreticilerinden biri. Bugün 3 bin farklı türde ürünü imal etme kapasitesiyle global anlamda kabul görmüş olan şirket, rekabet gücünü her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Global anlamda kabul görmüş olan Kayalar Kimya, 1976 yılından bu yana faaliyetlerini başarıyla ve her geçen gün geliştirerek sürdürüyor. Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kenan Kayalar, Avrupa’nın en büyük mobilya boya ve vernik üreticilerinden biri olan şirketin tarihçesini ve gelişimini anlattı.

Kayalar Kimya yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip olan köklü bir şirket. Şirketinizin kurulduğu günden bugüne uzanan yolculuğunu bize kısaca anlatır mısınız?

Kayalar Kimya’nın temelleri 1976 yılında babamız Yılmaz Kayalar tarafından tiner üretimiyle atıldı. Başarımızın sırrının Yılmaz Kayalar’ın prensiplerinde ve girişimci yapısında olduğunu düşünüyorum. “Dünyayı iyi tanıyın, dürüstlükten ve kaliteli üretimden kesinlikle vazgeçmeyin”, “Çok çalışın ve vizyonunuzu sürekli geliştirin” gibi öğütleri hayatımızın
merkezinde olmaya devam ediyor. 90’larda şirketimizin dönüşüm sürecinin başladığını söyleyebilirim.

Aile şirketlerinde, genelde kurucular sorumluluğu kendisinden sonra gelenlere vermekte
zorlanır ancak Yılmaz Bey bunun tam tersi bir tutum sergileyerek bayrağı bana teslim etti. Kardeşim Tolga Kayalar’ın da şirkete gelmesiyle beraber babam görevlerini tamamen bıraktı. Bu durum da bize genç yaşlarda sorumluluk ve hızlı karar almayı öğretti. Hedeflerimizi ve önceliklerimizi zaten biliyorduk. Hem yurt içinde hem de yurt dışında markalarımızın bayrağını dalgalandırmak için durmadan çalıştık.

Bugün Genç, Düfa, Woodsol ve Noroo Paint ile gerçekleştirdiğimiz stratejik ortaklık sonucunda doğan Genç Noroo markalarımızla boyadan verniğe, su bazlı dış mekan ahşap boyasından endüstriyel boyaya geniş bir alanda hizmet veriyoruz. Avrupa’nın en büyük
mobilya boya ve vernik üreticilerinden biriyiz. 2005 yılında yüksek otomasyona sahip yeni fabrikamızı bitirdik.

Ersin Kenan Kayalar

Güçlü Ar-Ge merkezimiz, uygulama ve simülasyon merkezimiz ve bu alanlardaki yatırımlarımızla sektörümüzde fark yaratıyoruz. 55’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Genç markamızla dünyanın devlet destekli ilk markalaşma programı olan Turquality kapsamına alındık. Genç, alanında bu programa dahil edilen ilk marka oldu. Bundan sonraki dönemde de hedefimiz sürdürülebilir büyüme ile yolumuza devam etmek. Bu hedef çerçevesinde su bazlı bağlayıcılar, antifrizler, donma önleyiciler, ahşap tutkalları üretmek için Gebze’deki ikinci fabrika yatırımımızı yaptık.

Bu yıl zorlayıcı bir yıl olsa da yine yatırım hedefliyoruz. Tuzla fabrikamızda yeni depo yatırımına başladık. Kapasite artırımı için makina yatırımlarımızla birlikte, sürdürülebilirlik adına GES yatırımımız ile enerji ve su tüketim verimliliği için yatırımlarımız da devam ediyor. Teknoloji odaklı bir şirketiz ve bu odağımızla yeni ekipmanlarla fabrikalarımızı daha da ileriye taşıyacağız. Kayalar Kimya olarak değişimlere ayak uydurarak, dünyanın farklı bölgelerinde ürünlerimizle ülkemizi temsil ederek, çalışanlarımızla birlikte gelişerek ilerlemeyi hedefliyoruz.

Ürün yelpazeniz son derece geniş… Marka ve ürünlerinizden bahseder misiniz?

Kayalar Kimya olarak bugün Avrupa’nın en büyük mobilya boya ve vernik üreticilerinden biriyiz. Genç, Düfa, Woodsol, GençNoroo markalarımız ile mobilya, inşaat, metal sektörlerine solvent ve su bazlı dış mekan ahşap vernik ve boyalarından endüstriyel boyaya geniş bir alanda hizmet veriyoruz.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve yenilikçi çözümler sunuyoruz. Bunun yanında Gebze’deki ikinci fabrika yatırımımızla endüstriyel tutkal sektörüne KayaColl, KayaTherm, KayaPur, KayaPren, KayaSit, KayaSil, KayaFlex markalarıyla adım attık. Tutkal ve bağlayıcılar alanında da sürdürülebilir büyüme sağlamayı ve boya ve vernik alanındaki başarımızı bu alanda da göstermeyi hedefliyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kayalar Kimya olarak Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’da 50’yi aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerin bazılarında, mobilya vernik boyaları satışında, Türkiye’de olduğumuz gibi lider konumdayız. Ayrıca çeşitli bölgelerde ofislerimiz, depolarımız ve bir laboratuvarımız bulunuyor. Polonya’daki yapılanmamızı merkez ve Batı Avrupa’ya daha iyi hizmet verebilmek için kurduk ve bu kararımızın olumlu yansımalarını da görüyoruz.

Önümüzdeki dönemde Batı Avrupa, Güneydoğu Asya ve Orta Güney Afrikaʼda daha fazla pazar payı almayı hedefliyoruz. Bunun yanında yurt içinde lider olduğumuz alanlarda
başarımızı sürdürmek, odaklandığımız ve yeni girdiğimiz alanlarda da başarımızı artıracak stratejiler geliştirerek büyümek için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde faaliyette bulunduğumuz tüm pazarlarda yine fark yaratarak yolumuza devam edeceğiz.

Ürün yelpazeniz son derece geniş… Marka
ve ürünlerinizden bahseder misiniz?
Kayalar Kimya olarak bugün Avrupa’nın en büyük
mobilya boya ve vernik üreticilerinden biriyiz.
Genç, Düfa, Woodsol, GençNoroo markalarımız
ile mobilya, inşaat, metal sektörlerine solvent ve
su bazlı dış mekan ahşap vernik ve boyalarından
endüstriyel boyaya geniş bir alanda hizmet veriyoruz.
Müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve yenilikçi
çözümler sunuyoruz. Bunun yanında Gebze’deki
ikinci fabrika yatırımımızla endüstriyel
tutkal sektörüne KayaColl, KayaTherm, KayaPur,
KayaPren, KayaSit, KayaSil, KayaFlex markalarıyla
adım attık. Tutkal ve bağlayıcılar alanında da
sürdürülebilir büyüme sağlamayı ve boya ve vernik
alanındaki başarımızı bu alanda da göstermeyi
hedefliyoruz.
Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriniz hakkında
bilgi verir misiniz?
Kayalar Kimya olarak Kuzey Afrika, Avrupa ve
Asya’da 50’yi aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerin
bazılarında, mobilya vernik boyaları satışında,
Türkiye’de olduğumuz gibi lider konumdayız. Ayrıca
çeşitli bölgelerde ofislerimiz, depolarımız ve bir
laboratuvarımız bulunuyor. Polonya’daki yapılanmamızı
merkez ve Batı Avrupa’ya daha iyi hizmet
verebilmek için kurduk ve bu kararımızın olumlu
yansımalarını da görüyoruz. Önümüzdeki dönemde
Batı Avrupa, Güneydoğu Asya ve Orta Güney
Afrikaʼda daha fazla pazar payı almayı hedefliyoruz.
Bunun yanında yurt içinde lider olduğumuz alanlarda
başarımızı sürdürmek, odaklandığımız ve yeni
girdiğimiz alanlarda da başarımızı artıracak stratejiler
geliştirerek büyümek için çalışıyoruz. Önümüzdeki
dönemde faaliyette bulunduğumuz tüm pazarlarda
yine fark yaratarak yolumuza devam edeceğiz.

Son olarak sahip olduğunuz değerler ve kalite politikanız adına neler söylemek istersiniz?

Şirketimizin vizyonu ve misyonu kuruluşundan itibaren benimsediğimiz değerlerimizin üzerinde şekillendi. Vizyonumuzu “yenilikçi ve kaliteli ürünler sunarak kimya sektöründe, global pazarda öncelikle tercih edilen ve ülkemizde lider şirket olmak” şeklinde tanımlıyoruz. Misyonumuz ise “müşterilerimizin ihtiyaçlarına yaratıcı, sürdürülebilir ve ilham veren çözüm ve öneriler sunarak onların yolculuklarına değer katmak.”

Bunun yanında tüm çalışmalarımızda müşteri memnuniyetini odağımıza alıyoruz. Ürün ve hizmet geliştirirken müşterilerimizden gelen talep ve beklentileri dikkate alıyoruz. Ayrıca şirketimizin sürekli gelişimi için de etkin insan kaynakları yönetimimizle her kademedeki çalışanlarımızın yetkinlik ve bilgi düzeylerini arttıran projelere imza atıyoruz. Sürekli gelişen ve öğrenen bir şirketiz.

 

 

Ersin Kayalar kimdir?
Richmond American University London İşletme Bölümü mezunu olan Ersin Kenan Kayalar, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra stajını Rohm and Haas’ta gerçekleştirdi. 1992 yılında Kayalar Kimya’da çalışmaya başlayan Ersin Kayalar, 1998-2010 yılları arasında Kayalar Kimya Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı ve 2010 yılından bu yana Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görevine devam ediyor.

Uluslararası şirketlerle ortaklıklar kurma ve uluslararası boyutta fabrika kurulumu alanlarında deneyim sahibi olan Kayalar, kimya sektörünün yanı sıra Kayalar Canicas Tekstil A.Ş’yi kurarak fabrika ve inşaat yatırımları gerçekleştirdi ve 10 yıl boyunca şirketin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Sürdürülebilirlik konusuna büyük önem veren Kayalar, aynı zamanda doğaya yatırım yaparak gelecek nesilleri düşündüklerini ve sahip oldukları zeytinlik arazisiyle ilgilenmeyi sürdürdüğünü ifade ediyor.

Bu alana yıllarını veren bir lider olan Kayalar, kimya sektörü olmadan hiçbir sektörün ilerleyemeyeceğini belirtiyor ve sektörün gelişimi için çalışmaya devam ediyor. Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Üyesi olan Ersin Kenan Kayalar, aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) yönetim kurulunda muhasip üyelik ve komite başkanlıkları görevini sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler