Salı, Temmuz 16, 2024

Sabinsa Curcumin C3 Reduct EFSA’dan Onay Aldı

Sabinsa Curcumin C3 Reduct EFSA’dan Onay Aldı

Sabinsa Avrupa Operasyonları Başkanı Dr. Umar Jan, Curcumin C3 Reduct ürünün
özellikleri ve bu ürün için EFSA’dan alınan Novel Foods (Yeni Ürün) Onayı hakkında açıklamalarda bulundu.

Dr. Umar Jan, “Kürküminin (curcumin) ve elde edildiği turmerik (zerdeçal) baharatının
sağlığa olan faydalarının daha geniş çapta tanınmasının, bu bileşenin tedarikinde büyük bir büyümeye yol açtığı doğrudur. Ancak marka sahipleri ve tüketiciler artık biyoyararlanım konusunda her zamankinden daha fazla bilinç sahibi olduğundan, Curcumin C3 Reduct ürünümüz öne çıkıyor.

Bizimki, kürküminoidlerin halihazırda Tetrahidrokürküminoidlere (THC’ler) dönüştürüldüğü türünün tek konsantre ve geliştirilmiş içeriğidir. Bu ürün, kürküminoidlerin farmakolojik olarak aktif metabolitlerini içerir.

Hücrelerin içinde anında harekete geçebilir ve ölçülebilir sağlık yararları sağlayabilir. Parlak renkli kürküminin aksine THC’lerin renksiz veya beyaz olması da formülatörler için bir avantaj sağlar” dedi.

Sabinsa Curcumin C3 Reduct EFSA’dan Onay Aldı

Dr. Umar Jan, açıklamalarına “Ürün formülasyonu konusunda olduğumuz için, THC’lerin alternatif kürkümin ürünlerinden daha fazla çok yönlülük sunduğu başka yollar da mevcuttur. Örneğin, THC’ler, geniş bir pH aralığında, kürküminin kendisi, demethoksikürkümin veya bisdemethoksikürcüminden daha yüksek stabilite göstermiştir – hepsi zerdeçalın önemli bileşenleridir.

Ek olarak, THC’ler, kürküminoidlerin farmakolojik olarak aktif metabolitleridir ve kürküminoidlerin sağlık yararlarının çoğu, bu indirgeyici metabolitlerin – burada C3 Reduct formunda – varlığına atfedilir.

Spesifik olarak, C3 Reduct’ın çeşitli çalışmalarda farmakolojik aktivite üzerinde
kürküminden daha iyi performans gösterdiği gösterilmiştir. Zerdeçal glukuronid ve kürkümin sülfat gibi diğer kürkümin metabolitleri biyolojik olarak inaktiftir” şeklinde devam etti.

EFSA’dan Novel Foods (Yeni Ürün) Onayı

Sabinsa Avrupa Operasyonları Başkanı Dr. Umar Jan, EFSA’dan (The European Food Safety Authority – Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) alınan onay hakkında da bilgi verdi.

Dr. Umar Jan, “Onay, ürünümüzün tüm güvenlik gerekliliklerini karşıladığını onaylar. Günde 140 mg’lık bir dozaj üst sınırı ile yetişkinler için bir gıda takviyesi olarak kullanılması onaylanmıştır. EFSA’dan Novel Foods (Yeni Ürün) onayını almamız elbette C3 Reduct’un arkasındaki sağlam bilim sayesindedir.

Sonuçlar açısından, hedefe yönelik araştırmalar, C3 Reduct’ın karaciğer, akciğerler, bağırsak ve hatta beyin gibi organların sağlığını destekleyebileceğini göstermiştir. Bağırsak sağlığını ele alan bazı örnekleri seçmek için, kürküminoidimizin enflamatuar tepkileri azalttığı ve
genel kolon sağlığını koruduğu ve bunun sonucunda kolon poliplerinin oluşumunu azalttığı gösterilmiştir.

İltihaba karşı faydaları, karaciğer sağlığı alanında yapılan çalışmalardan bir kez daha anlaşıldı. Bunlar, C3 Reduct’ın oksidatif strese ve bu organda meydana gelebilecek hasara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Beyin söz konusu olduğunda, Sabinsa’nın tetrahidrokürküminoidlerinin antioksidan ve antienflamatuar işlevi, sırasıyla
nörodejenerasyonu azaltmaya yardımcı olan glutatyondaki azalmalarla ilişkili olarak doğrulanmıştır.

Yayınlanmamış araştırmalara göre, ürünümüz akciğerler için önemli inflamatuar belirteçlerin insidansını azaltarak fibrozisi hafifletmeye yardımcı olma konusunda bariz şekilde faydalı bir etkiye sahiptir” dedi.

 

Dr. Umar Jan sözlerini “Diğer ilgi çekici sonuçlar arasında, C3 Reduct’ın kan şekerini azaltabildiğini gösteren denemelerden elde edilen sonuçlar yer alır; bu bulgular, Sabinsa ürününün sağlıklı şeker düzeylerini yönetmede yararlı bir rol oynadığını düşündürür. Son olarak, kürküminoidimizin sporcu beslenmesindeki faydalarından bahsetmeliyiz.

Bir kez daha, büyük umut vaat eden, içeriğin iyi belgelenmiş anti-inflamatuar özellikleridir. Kürkümin C3 İndirgemesinin, Adenozin Monofosfat Protein Kinaz (AMPK) miktarının 250 katını aktive ettiği gösterilmiştir. Bu arada AMPK, enerji homeostazının merkezi düzenleyicisidir, besin arzını enerji talebiyle dengeler ve enerjisi tükenmiş koşullar altında ATP üretimini uyarır.

C3 Reduct, AMPK’yi etkinleştirerek fazla glikoz ve yağları enerji için yakarak azaltmaya
yardımcı olur. Sonuç olarak, Sabinsa’nın C3 Reduct ürünü, formülatörler ve NPD profesyonelleri için çok çeşitli fırsatlar sunar” diyerek tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler