Salı, Temmuz 16, 2024

Türk Henkel 65 Milyon Avro Tutarında Yatırım Gerçekleştirdi

Türkiye’ye 65 milyon avro tutarında bir yatırım gerçekleştiren Türk Henkel bugün, yaklaşık 1.000 kişilik ekibiyle, İstanbul’da Gebkim Yapıştırıcı Teknolojileri Fabrikası, Tuzla Yapıştırıcı Teknolojileri ve Saç Bakım Ürünleri Fabrikası ile Ankara Tüketici Markaları Fabrikası olmak üzere, Türkiye’de 3 noktada üretim gerçekleştiriyor.
Pazara yön veriyor

Türk Henkel bugün, markaları, yenilikleri ve teknolojileriyle içinde bulunduğu pazarları şekillendirirken, endüstriyel ve tüketici alanlarında da pazara yön veriyor. Türk Henkel’in Tüketici Markaları İş Birimi, kendi içinde Çamaşır ve Ev Bakım, Saç Bakım ile Profesyonel Saç Bakım olmak üzere 3 alt kategoriye ayrılıyor. Şirketin, Çamaşır ve Ev Bakım’da Persil, Tursil, Perwoll, Vernel, K2R, Pril ve Bref olmak üzere toplam 7 markası bulunuyor.

Türk Henkel, Saç Bakım’da ise Schwarzkopf Gliss, Blendax, Syoss, Palette, Schwarzkopf Root Retoucher, Men Perfect ve Schwarzkopf Taft markalarını pazara sunuyor. Igora, Blond Me, Indola, Osis, Silhouette, Session Label, Fibre Clinix, BC Bonacure, Authentic Beauty Concept ile Alterna markaları da şirketin Profesyonel Saç Bakımı’ndaki marka portföyünü oluşturuyor.

Türk Henkel, Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde ise 10 marka ile pazara öncülük ediyor. Bu markalar, Technomelt, Aquence, Bonderite, Teroson, Loctite, Pattex, Sista, Ceresit, Pritt ve Tangit olarak sıralanıyor.

Persil, Tursil, Perwoll, Vernel ve Pril elde yıkama bulaşık deterjanları, Türkiye’de üretilen markalar arasında. Türk Henkel’in Saç Bakım kategorisi altında satışa sunduğu ürünlerin ise yüzde 76’sı ülkemizde üretiliyor. Blendax, Syoss şampuan ve saç bakım kremleri ile Gliss ürünlerinin birçoğunun üretimi ülkemizde gerçekleştiriliyor.

Türk Henkel’in Yapıştırıcı Teknolojilerinde Türkiye’de ürettiği markalar ise Loctite, Technomelt, Bonderite, Teroson, Aquence, Sista ve Ceresit… Bu da şirketin, Yapıştırıcı Teknolojilerinde ülkemizde satışa sunduğu ürünlerin üçte ikisine karşılık geliyor.

Türk Henkel 65 Milyon Avro Tutarında Yatırım Gerçekleştirdi

34 markasının büyük bölümü de pazarlarında lider

İçinde bulunduğu pazarların büyümesinden daha fazla büyüme hedefiyle hareket eden Türk Henkel’de, 2023 yıl sonu itibarıyla hem tüketici ürünleri alanında hem de yapıştırıcı teknolojilerinde çift haneli büyüme öngörülüyor. Şirketin, Tüketici Markaları ve Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimlerinde bulunan 34 markasının büyük bölümü de pazarlarında lider konumda ya da ilk 3 içinde yer almayı sürdürüyor.

Türk Henkel, yıllardır Henkel’in global büyümesine en çok katkı sağlayan ilk 10 ülkeden de biri konumunda… Son 5 yılda özellikle endüstriyel iyileştirmeler, endüstri 4.0 altyapısı ve sürdürülebilirlik gibi alanlara yatırım gerçekleştiren Türk Henkel’de hedef, 2024 yılında yatırımları artırarak bu büyümeyi daha da hızlandırmak.

“Gelecek Nesiller İçin İyiliğe Öncülük Etmek“

Henkel’in globalde gerçekleştirdiği yatırımların odak noktalarından birini de sürdürülebilirlik konusu oluşturuyor. Henkel’de ortak amaç, “Gelecek Nesiller İçin İyiliğe Öncülük Etmek“ olarak ifade ediliyor. Bu noktadan hareketle Henkel, 2030 ve sonrası için global sürdürülebilirlik stratejisinin çerçevesini de çoktan çizmiş durumda.

Şirket, 2030’a kadar operasyonlarını iklim pozitif hale getirmeyi, 2025’e kadar tüm yönetim seviyelerinde cinsiyet eşitliği sağlamayı, toplum eğitimi programlarını ve gönüllülük faaliyetlerini genişletmeyi ve ambalajları %100 geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir şekilde tasarlamayı hedefliyor.

Türk Henkel, geçtiğimiz dönemde de ülkemizde sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar atmış durumda. Türk Henkel’in Tüketici Markaları İş Birimi’nde şu anda ürettiği tüm ürünler %100 geri dönüştürülebilir ambalaja sahip. Ürünlerde kullanılan ham madde ve ambalaj malzemeleri de sürdürülebilir kaynaklardan temin ediliyor.

Henkel’in Tüketici Markaları fabrikaları içinde yağmur suyu geri kazanımını hayata geçiren ilk fabrika ise Türk Henkel’in Ankara Fabrikası oldu. Türk Henkel ayrıca, İstanbul Tuzla’daki Yapıştırıcı Teknolojileri Fabrikası’nı da karbon nötr hale getirdi. Bu fabrika şu anda Hindistan, Orta Doğu ve Afrika (IMEA) bölgesinde karbon nötr özelliğindeki ilk iki Henkel tesisinden biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler