Salı, Mayıs 21, 2024

Boltaş, robotik süreç ve otomasyon yatırımlarına devam ediyor

Lojistik sektörünün köklü firmalarından Boltaş, robotik süreç ve otomasyon alanındaki yatırımlarına devam ediyor. Şirketin Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü & İcra Kurulu Üyesi Harun Özdemir bu alandaki çalışmaları paylaştı.

Dijitalleşme ve küreselleşme adına önemli adımlar atan Boltaş, robotik süreç ve otomasyon alanındaki yatırımlarına da devam ediyor. Boltaş Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü & İcra Kurulu Üyesi Harun Özdemir Robotik Süreç ve Otomasyon konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını aktardı. Özdemir, “Tekrar eden işlerimizi ciddi anlamda robotlara aktarabildik. 2025’te önemli ölçüde Yapay Zekâ temelli sistemler kullanacağız” ifadelerini kullandı.

UiPath iş birliği ile iki robotu devreye aldılar

45 yıldır lojistik sektöründe faaliyet gösteren Boltaş, teknoloji ve bilişim altyapısında da birçok yeniliğe imza atıyor. Şirket; Ar-Ge departmanı ile süreç geliştirici, verimlilik artırıcı projeler, yazılımlar ve uygulamalar üretiyor.

Verimlilik artışı ve müşterilerine daha iyi izlenebilirlik sağlamak için son 2 yıldır teknoloji altyapılarını daha da güçlendirdiklerini aktaran Boltas Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü & İcra Kurulu Üyesi Harun Özdemir, “2023 yılında Robotik Süreç ve Otomasyon konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirdik. UiPath iş birliği ile iki robotu devreye aldık. Tekrar eden işlerimizi ciddi anlamda ekiplerden robotlara aktarabildik.

Altyapı servis sağlayıcılarımız ile iş ortaklarımız arasındaki veri girişi ve iletişimini robotlarımız yürütüyor. Servislerimize ait tüm süreçlerde, kritik dokümanlarımızın sistemlere aktarılması, bağlantılı operasyonların otomatik tetiklenmesi ve yürütülmesi hem verimlilik hem de hızlı iletişim sağlıyor” dedi.

Hem Karbon salınımını azaltacak hem de verimliliği artıracak çalışmalar yapıyorlar
Özdemir, altyapılarında da önemli iyileştirmeler yaptıklarını paylaşarak geniş kapsamlı izlenebilirlik ve tahmini varış bildirimlerini sağlıklı şekilde yapabilecek bir sistem oluşturduklarını aktardı. Özdemir, “Teknolojiyi operasyonlarımızın ve hizmetlerimizin odağına koyarak hem karbon salımını azaltacak hem de verimliliği artıracak çalışmalar yapıyoruz” sözlerini kullandı.

Boltaş,-robotik-süreç-ve-otomasyon-yatırımlarına-devam-ediyor
Boltas Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü & İcra Kurulu Üyesi Harun Özdemir
2025’te önemli ölçüde yapay zeka kullanılacak

Özdemir açıklamasında GPS sinyaline ihtiyaç duymadan konum bilgisi alabilen teknolojileri üreten firmalarla çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Özdemir; “Müşterilerimize daha iyi izlenebilirlik sağlayabilmek için yazılımlarımızı dönüştürdük, bu yıl daha görünür sonuçlar elde edeceğiz. Stratejik Planımız doğrultusunda, 2025 yılında veri analizi, tahminleme, optimizasyon, planlama ve araç takibi gibi hizmetlerimizde yapay zekâyı önemli ölçüde kullanacağız. Teknolojik altyapımız ve uzman ekibimiz buna şimdiden hazır” dedi.

“Bolty” verimliliği artırdı

Özdemir; “Arkadaşlarımızın ‘Bolty’ adını verdiği Üretken Yapay Zekâ ve Süreç Robotlarımızın birlikteliği ile geliştirilen platform, iş ortaklarımız için taşıma, operasyon ve depolama süreçlerine ait dokümanları tanıyor, otomatik ve hatasız bir şekilde işliyor. Operasyon, depolama, finans başta olmak üzere, Üretken Yapay Zekâ ve robotlarımızın birlikteliği sayesinde verimli ve çevik süreçlere sahip olduk” sözleriyle “Bolty” platformuyla ilgili açıklamada da bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler