Salı, Temmuz 16, 2024

İsmail Çiçek ile Röportaj Gerçekleştirdik

Gerçekleştirdiğimiz röportajda Paintrob Robotik Boya Teknolojileri Genel Müdürü
Sayın İsmail Çiçek, şirketin faaliyet alanları ve sundukları ürünler hakkında bilgi verdi.

Kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1983 yılı Bursa ili Osmangazi ilçesi doğumluyum. Evli ve 10 yaşında kız çocuğu babasıyım. Atatürk EML Elektrik bölümünü bitirdikten sonra, Uludağ Üniversitesi Elektronik bölümünü tamamladım.

Bursa’da otomotiv yan sanayi firmasında kariyer yolculuğum başladı. Robotik boyahane tesisinde bakım sorumlusu olarak başladığım bu yolculukta, yöneticilik pozisyonuna kadar hizmet verdim.

Çalıştığım firma ile, 11 yıl boyunca milyonlarca parça boyanmasına katkı sağlayarak, boya prosesine dair büyük tecrübeler ile vedalaştım. Bu yol ayrımı ile birlikte, hayallerini kurduğum Paintrob firmasını 2018 yılında kurarak Türkiye ve dünyada Robotik Boya Uygulama sistemlerini projelendirmek için girişimcilik yolculuğumuz başladı.

İsmail Çiçek
Paintrob Robotik Boya Teknolojileri Genel Müdürü Sayın İsmail Çiçek
Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz? Paintrob
hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

2018 yılından itibaren öncelikle Türkiye’de otomotiv ve yan sanayi başta olmak üzere müşterilerimize robotik yazılım, eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile boya sektörü serüvenimiz başlamıştır. 2018’den bu yana, kendi yetiştirdiğim genç ve dinamik ekibim
ile anahtar teslim robotik boya uygulama projeleri gerçekleştirerek müşterilerimize hizmet etmeye devam etmekteyiz.

Özellikle müşterilerimizin boya proseslerinde, robotik boya uygulamalarına geçişi ile birlikte, sektörlerinde rekabetçiliği sağlarken kalite, tüketim ve verimlilik konularında gelişmelerine destek olmaktayız.

Hizmet verdiğiniz sektörlerden bahsedebilir misiniz?

Otomotiv, otomotiv yan sanayi, beyaz eşya, makine ve genel endüstri sektörlerinde hizmet vermekteyiz. Robotik boya uygulama yatırımları daha önceleri otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktaydı, fakat son yıllarda özellikle beyaz eşya ve genel endüstri sektörlerinde ciddi oranda talep görmektedir.

Pandemi dönemi sonrası müşterilerimiz, üretimlerinin sekteye uğramaması adına robotik boya uygulamalarına yoğun ilgi göstermektedir.

Paintrob’un yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yurt içinde gerçekleştirmiş olduğumuz birçok çeşitli projenin yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda Meksika ve Romanya ülkelerinde bulunan otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren müşterimize onlarca boya robotunu entegre ederek üretim süreçlerine katkı sağlamış bulunmaktayız.

İsmail Çiçek

Boyahane tesisleriniz ve boya robotlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Distribütörlüğünü yaptığımız Devilbiss, BINKS, Ransburg, BGK, Industra ürünleri ile her müşterimizin prosesine özel, kalitemizden ödün vermeksizin, standart ve stabil üretimi tüm boyahane tesislerimizde sağlamaktayız.

Fanuc, ABB, Yaskawa, Staubli ve Kawasaki gibi markaların boya robotlarını kullanarak projelendirilmesi ve entegrasyon süreçlerinin gerçekleştirilmesinde rol almaktayız. Boya robotları, patlayıcı ortamlarda sorunsuz çalışabilmesinin yanında, müşterilerimizin kalite standartlarının ve tüketim miktarlarının stabil duruma gelmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda üretim verimliliğindeki artış ile birlikte, tesis kapasitelerinin en yüksek seviyelerinde dahi, kalite standartlarından ödün vermeden üretimin devam etmesi sağlanmaktadır.

Gelişen yazılım teknolojileri ile birlikte robotların kolay kullanılması ve programlanması, robotik üretime geçiş için müşterilerimize olanak sağlamaktadır.

Robotik boya teknolojilerinin boya ve kaplama işlemlerindeki öneminden ve potansiyelinden bahseder misiniz?

Robotik boya uygulama teknolojileri ile uygulamanın bölgesel ve noktasal olarak istenilen kalite standardında olması ile beraber boya film kalınlıklarının da istenilen değerlerde uygulanması sağlanır. Bu sayede boya prosesleri için çok önemli bir sarf malzeme
kalemi olan boya kimyasallarının tüketimleri de minimize edilmiş olacaktır.

Firmanızın vizyonu, misyonu ve kalite politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

Otomotiv sektöründeki engin tecrübelerimiz ile müşterimizin, boya prosesi problemlerine, gerekliliklerine ve beklentilerine net olarak hakimiz. Bizden beklentileri kalite standartlarından ödün vermeden yerine getirerek ve istenileni olması gereken seviyeye çıkartarak her zaman çözümün merkezinde olmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler